wmaraci reklam

Ticari Kaygısız Blogların Üst Sıralarda Çıkması

3 Mesajlar 707 Okunma
smmexpress

MehmetYazar MehmetYazar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 48
  • Beğeniler 20 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Blogculukta insanı en mutlu eden şey nedir diye düşündüm. Elbette blog yazınca google arama motorunda ilk sıralarda çıkmaktır diye cevapladım. Düşünsenize yüz binlerce aktif blog varken sizin blogunuz sadece blog yazıldığında bile ilk sıralarda çıkıyor. Her halde bundan büyük blog zaferi olamaz bir blog sahibi için. Kendi blogumda bu zaferi yaşamak benim için bu rekabette imkansıza yakın ama bunu başarmak için çalışıyoruz yine de.

Özellikle Google hizmetinde olan Blogspot.com uzantılı blogları hep takip ederim. Tabi ki yüzbinlerce blogu takip edecek değilim. Ama Google arama motoruna blogspot yazıp aradığımda karşıma çıkan ilk blogları incelemeyi ve analiz etmeyi severim.

Neden onlar çıkıyor, neden ilk sırada onlar var diye düşünür, blogu incelerim.

İncelerken neyi fark ettim biliyor musunuz? Kişisel ve fikir bloglarının üst sıralarda olduğunu ve üstelik bunların ticari amaç gütmeyen bloglar olduğunu gördüm. Mesela bir bayan günlük yaşadığı, gördüğü ilginç olayları aktarıyor bloguna. Bir başka blog sahibi de sisteme karşı çıkarcasına sürekli sistemi eleştiriyor. Ya da ne bileyim kendince köşe yazıları yazanlar, kitabından sayfalarla blogunu dolduranlar, bir dava ve topluluk hakkında yazıların olduğu bloglar üst sıralarda çıkıyor. Hem de 4. ya da 5. sıradan başlayarak ilk 4-5 sayfayı bu tür bloglar dolduruyor.

Nedeni olmalı bunun diye düşündüm.

Acaba bol içerikten dolayı mı? Evet birçok ilk sırada çıkan bloglar kendince saçma sapan da olsa yazılarla doldurmuş bloglarını. Özgün ve tamamen kendi üslubuyla. Bir hatıra defteri ya da bir günlük gibi kullananlar bile var. Ama çok içeriğe sahip olmayan bloglar da üst sıralarda çıkıyor. Bunun neden olacağını araştırdığımda karşıma bu defa 4-5 yıllık bloglar olduğu, ilk 3 yıl sadece 5-10 yazı girilmiş son zamanlarda ise biraz arttırılmış olduğunu gördüm. Demek ki, blogun eski olması da buna etkenmiş diye düşündüm.

Fakat hem çok eski olmayan hem de çok çok içeriğe sahip olmayan bir fikir blogunun da üst sıralarda olduğunu fark ettim.

Sonra şu soruyu sordum kendime. Acaba google ticari amaçlı blogları blog aramalarında üst sıralarda çıkarmayı sevmiyor mu? Yani neden böyle bir şey yapsın ki Google dedim sonra kendi kendime. Sonuçta ticari amaçlı bloglardan özellikle adsense reklamı kullanan bloglardan yine Google kazançlı çıkacak. Kendi kazancını engellemek ister mi Google? Kesinlikle istemez.

Bu işin bir sırrının olduğu gerçeği var ortada. Fikir blogu, dava blogu ya da kişisel blogların, Google blog aramalarında üst sıralarda çıkmasının bir mantıklı açıklaması mutlaka vardır. Sırrı ortaya çıkar elbet…

Kaynak: Adsense Param Blogu

wmaraci
reklam

Kozba Kozba SEO ve Editörlük Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 594
  • Beğeniler 6 / 174
  • Ticaret 12, (%100)
Bende blog yazarıyım ve herhangi bir ticari kaygım yok, umarım bizde yıllar sonra kendimize üst sıralarda yer buluruz :)
MehmetYazar

kişi bu mesajı beğendi.

MehmetYazar MehmetYazar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 48
  • Beğeniler 20 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
İnşallah usta, inanın en büyük sevinç kaynağı oluyor üst sıralar. Çığ gibi ziyaretçi ve fikirleriniz onlarla buluşuyor. başarılar dilerim...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al