wmaraci reklam

TS #1: Samsung Galaxy S6 vs iPhone 6S

3 Mesajlar 590 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

İnternet sitemde ilk kez bir seriye başladım. Hazırlarken oldukça zevk aldığım bir yazı oldu. Hatalarım var ise uyarabilirsiniz, düzeltirim. Keyifli okumalar.

Telefon Savaşları‘nın ilk konukları Samsung‘un son amiral gemisi Galaxy S6 ve Apple‘ın kısa bir süre önce tanıttığı iPhone 6S. Vakit kaybetmeden iPhone 6S ve Galaxy S6 karşılaştırması yapacağımız “savaşa” başlayalım.

Yazılım

İki telefonun donanımları hakkında yorumda bulunmadan önce yazılımlarından kısaca bahsetmek istiyorum. Samsung Galaxy S6 hepinizin bildiği gibi Android kullanıyor. Telefon muhtemelen çıktığında 6.0 Marshmallow sürümünü alacak ilk cihazlardan bir tanesi olacak. Aynı zamanda cihazda Android üzerinde Samsung‘un kendi geliştirdiği Touchwiz arayüzü bulunuyor.

iPhone 6S‘e gelecek olursak, cihaz en son iOS sürümü iOS 9 ile çalışıyor. Ancak 9.1‘e yükseltilebilir. iOS‘un hemen hemen her sürümünde olduğu gibi 9‘da bir çok hata ile gelmişti. 9.1‘in yayınlanması ile bunların bir çoğu düzeltildi.

Kısa bir karşılaştırma yapacak olursak, yazılım olarak iOS‘un stabilliği yadsınamaz. Ancak Samsung bu açığu güçlü donanımıyla kapatıyor.

Donanım

RAM

Apple, 1 GB RAM‘den nihayet kurtularak ilk kez iPhone 6S’te 2 GB RAM kullandı. Bir çok kullanıcı, sonunda bu güncellemeyi yapabildiği için Apple’da sitemleriyle birlikte teşekkürlerini sundular. Samsung ise amiral gemi modeli Galaxy S6‘da 3 GB RAM kullanmayı tercih etmiş. Ancak Android, iOS‘tan çok daha fazla RAM tükettiği için aradaki bu 1 GB‘lık fark büyük dağlar oluşturmuyor.

Dahili Depolama

Samsung Galaxy S6 32/64/128 GB‘lık depolama seçenekleri ile gelirken Apple iPhone 6S ie 16/64/128 GB‘lık depolama seçenekleri ile geliyor. Her iki cihazda da SD kart slotu yer almıyor. S6’nın en düşük depolamaya sahip versiyonu dahi 32 GB ile bir çok kullanıcıya yetebilecekken maalesef aynı şeyi iPhone 6S‘in 16 GB‘lık versiyonu için söylemek mümkün değil.

Kamera

Kamera değerlerine geçmeden önce, her iki cihazda da muazzam yazılımlar sayesinde muazzam fotoğraflar çekmeniz mümkün. Hangisini alırsanız alın, kamera açısında tatmin olmayacağınız bir durumla karşılaşmayacaksınız. Galaxy S6 16 MP arka, 5 MP ön kamera kullanırken iPhone 6S 12 MP ve 5 MP‘lik kameralara sahip.

Ekran

Apple iPhone 6S, 4.7 inçlik bir ekranla gelirken Samsung Galaxy S6 5.1 inçlik bir ekranla geliyor.

iPhone 6S: 750 x 1334 piksel çözünürlükte 326 PPI yoğunluk veriyor.

Galaxy S6: 1440 x 2560 piksel çözünürlükte 577 PPI yoğunluk veriyor.

Buradan da gördüğümüz üzere, Samsung Galaxy S6‘nın ekranı açık ara farkla önde.

Son Yorum

Karşılaştırdığımız bu iki cihaza bakacak olursak, ikisinin de son derece “müthiş” olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hangisi tercih etmeliyim dediğinizde, ortaya genel bir sonuç çıkarmak zor. Eğer Android kullanıyorsanız ve yeni şeyler denemek istiyorsanız tavsiyem kesinlikle iPhone 6S, ancak yine aynı şekilde iPhone kullanıyorsanız tavsiyem Galaxy S6. Eğer yeni bir şey denemek değil, iyi olanı almak istiyorsanız özellikleri ayrı ayrı incelemelisiniz. Hangisine daha çok önem veriyorsanız, onda önde olan cihazı tercih etmeniz gerek.

Kaynak: http://pikselcanavari.com/teknoloji/ts-1-samsung-galaxy-s6-vs-iphone-6s/

wmaraci
reklam

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
iPhone 5 kullanırken Samsung S5 satın almıştım. Yine özellikleri bu şekilde yakın olmasına rağmen Samsung bana çok ağır gelmişti. iOS'un belli stabilitesi bence rekabeti bir adım önde bırakıyor iPhone için. Android kullanıcı olsaydım eğer hiç düşünmeden Note 5 alırdım ama...

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

Ahmet adlı üyeden alıntı

iPhone 5 kullanırken Samsung S5 satın almıştım. Yine özellikleri bu şekilde yakın olmasına rağmen Samsung bana çok ağır gelmişti. iOS'un belli stabilitesi bence rekabeti bir adım önde bırakıyor iPhone için. Android kullanıcı olsaydım eğer hiç düşünmeden Note 5 alırdım ama...

Genelde iPhone kullanıcılarından bunu duyuyoruz. Stabilite konusunda haklısınız. Android kullanıcıları da bıkmadan kendi sistemlerini savunmaya devam ediyor ama. Pek sonu gelecek bir tartışma değil :)
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al