wmaraci reklam

Sanal Para Dünyada Nasıl Vergilendiriliyor?

7 Mesajlar 985 Okunma
wmaraci reklam

cnrsgr cnrsgr Caner Sağır Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ajans Direktörü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 738
  • Beğeniler 58 / 463
  • Ticaret 46, (%98)
SPK, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası tarafından yürütülen çalışmalar, Bitcoin’in nasıl vergilendirileceğine karar verme aşamasındaki önemini koruyor. Peki sanal paralar diğer ülkelerde nasıl vergilendiriliyor?

Vergilendirme konusu Türkiye'de uzun zamandır tartışılıyor. Her ne kadar Türkiye'ye özel bir şeymiş gibi yansıtılsa da, birçok ülke sanal paralar üzerinden elde edilen kazançları vergilendiriyor.

Dünyadan Sanal Para Vergilendirme Örnekleri:

• ABD, varlık olarak kabul edilen sanal paraların alım ve satımında elde edilen gelir ve zararı, hisse senedi, tahvil ve diğer yatırım amaçlı gayrimenkuller ile aynı şekilde sınıflandırıyor. ABD aynı zamanda işverenlerin Bitcoin ile çalıştırdıkları işçilere ya da hizmet aldıkları serbest meslek erbaplarına yaptıkları ödemeleri de, kişilerin geliri olarak kabul ediyor.

• Avrupa Birliği tarafından kabul edilen 22 Kasım 2015 tarihli Avrupa Adalet Divanı Kararı’na göre, Bitcoin işlemlerinde kullanılan para, banknot ve madeni paralar KDV’den muaf tutuluyor.

• Almanya, Bitcoin’i özel para olarak kabul ediyor. 1 yıldan az süre içerisinde elden Bitcoin çıkartma durumunda ise Almanya elde edilen kazancı vergiye tabii tutuyor. 800 Euro değerini aşmayan veya 1 yıldan fazla elde bulundurulan Bitcoin için ise herhangi bir vergi talep edilmiyor.

• İngiltere, Bitcoin’i döviz olarak kabul eden nadir ülkeler arasında. Dövizden elde edilen kazançların ve zararların tabii olduğu tüm kuralları Bitcoin için de uygulamakta olan İngiltere, Gelir ve Gümrük İdaresi tarafından vergi uygulamalarında net olmayan uygulamaları hayata geçiriyor. Gelir ve Gümrük İdaresi, Bitcoin üzerindeki belirsiz tutumunu korurken, kişisel gerekçeler ve koşullara göre değerlendirme yapacağını da resmi açıklama olarak belirtiyor.

Bu örnekler bile, Türkiye'de yapılan vergi uygulaması araştırmasının bir negatiflik olmadığını, aksine sanal para birimlerine ayrı bir boyut kazandıracağını açık bir şekilde gösteriyor.

Diğer ülkelerdeki vergilendirme sistemi için kaynak bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

ihsanKESKiN ihsanKESKiN #Wordpress Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek IT Manager
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad I** K**
  • Mesajlar 550
  • Beğeniler 141 / 196
  • Ticaret 15, (%100)
Türkiye'nin bir şekilde bunu yasallaştırarak vergi denetimi altına alması ön görülüyor ancak bu işlemin takibinin ben yapılamayacağı kanaatindeyim.

Akan transferlerin takibinden tutunda merdiven altı mine işi yapanlara kadar bu işin ucunu tutabilecek bir kurum oluşturabileceklerini sanmıyorum.

Altarnatif olarak kendi yönetimindeki coin'leri üretirseler bu elbette kontrol altında tutulur, onun dışında bu iş malesef olmaz. Kendi coin'lerinden alabilirler ama diğer coin işlemlerinden malesef alabilecek ve takibini tutabilecek bir sistem çıkmaz çıkamaz. :)

emirbugra emirbugra Entrepreneur Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web ve Mobil Geliştirme
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 39 / 38
  • Ticaret 3, (%100)
Vergilendirmedikleri bi bu kalmıştı. Memlekette tüm işler bitmiş bitcoinin vergisi kalmış. Attığımız adıma bile vergi alıyolar zaten. Aldığımız vergi sattığımız vergi yeter artık. Hem neyini vergilendirecekler? Vatandaş üçbeş kuruş para kazanmaya çalışıyo onu mu vergilendirecekler? Devletin parası mı bitmiş?

• Üyelik 04.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ajans Direktörü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 738
  • Beğeniler 58 / 463
  • Ticaret 46, (%98)

uasports adlı üyeden alıntı

Türkiye'nin bir şekilde bunu yasallaştırarak vergi denetimi altına alması ön görülüyor ancak bu işlemin takibinin ben yapılamayacağı kanaatindeyim.

Akan transferlerin takibinden tutunda merdiven altı mine işi yapanlara kadar bu işin ucunu tutabilecek bir kurum oluşturabileceklerini sanmıyorum.

Altarnatif olarak kendi yönetimindeki coin'leri üretirseler bu elbette kontrol altında tutulur, onun dışında bu iş malesef olmaz. Kendi coin'lerinden alabilirler ama diğer coin işlemlerinden malesef alabilecek ve takibini tutabilecek bir sistem çıkmaz çıkamaz. :)

Vergilendirme işlemleri genellikle sanal paraların direk olarak yerel para birimlerine çevrilmesi işlemlerinde gerçekleştirilebiliyor. Bitcoin'i Dolar'a çevirip, Dolar'ı TL'ye çevirdiğinizde bunun takibi biraz daha zor oluyor. Lakin Bakanlıkların takipler konusunda kripto paraları olmasa da banka işlem hareketlerini takip etme yetkileri var maalesef.

emirbugra adlı üyeden alıntı

Vergilendirmedikleri bi bu kalmıştı. Memlekette tüm işler bitmiş bitcoinin vergisi kalmış. Attığımız adıma bile vergi alıyolar zaten. Aldığımız vergi sattığımız vergi yeter artık. Hem neyini vergilendirecekler? Vatandaş üçbeş kuruş para kazanmaya çalışıyo onu mu vergilendirecekler? Devletin parası mı bitmiş?

Konu içerisinde verdiğim link üzerinden detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz aslında. Devletlerin vergi alması değilse bile, sanal paraları "emtia-menkul kıymet-döviz" 3'lüsünden birisi altında sınıflandırması, bu paraların hem kullanım alanlarını genişletecek olup, kullanım ve işlem alanlarının genişlemesi de elde edilen kârı yükseltecek inancındayım. :)
emirbugra

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci

emirbugra emirbugra Entrepreneur Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web ve Mobil Geliştirme
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 39 / 38
  • Ticaret 3, (%100)
Ben biraz sivri dilli bi adamım o yüzden bu konuda daha fazla konuşmak istemiyorum. Sadece şunu diyebilirim ki bugüne kadar çıkarılan kanunlardan hiçbir vatandaşın yüzü gülmemiştir. Zengin daha çok zengin, fakir daha çok fakir olmuştur. Bekleyip göreceğiz ne yapacaklar ben de merak ediyorum.

• Üyelik 04.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ajans Direktörü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 738
  • Beğeniler 58 / 463
  • Ticaret 46, (%98)

emirbugra adlı üyeden alıntı

Ben biraz sivri dilli bi adamım o yüzden bu konuda daha fazla konuşmak istemiyorum. Sadece şunu diyebilirim ki bugüne kadar çıkarılan kanunlardan hiçbir vatandaşın yüzü gülmemiştir. Zengin daha çok zengin, fakir daha çok fakir olmuştur. Bekleyip göreceğiz ne yapacaklar ben de merak ediyorum.

Dünya üzerinde egemenlik sistemleri var olduğu sürece maalesef olan daha çok oldurmaya, olmayan da yokluğun dibini sıyırmaya mecbur kalacak. Birey temeline alan sistemler de içselleştirilerek (vergiye bağlanarak) amacı tamamıyla yok edilmese de, etkisi yok edilmiş olacak. Benim söylediğim de "yokluğun içindeki umut ışığı"nı görmek oluyor zaten :)

Live Live Kullanıcı
  • Üyelik 02.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Entrepreneur / W. Dev.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 276
  • Beğeniler 77 / 75
  • Ticaret 25, (%100)
Vergilendirilmemesi gerekiyor fakat muhtemelen vergi cehennemi olan ülkemizde vergilendirilir. Yakın zamanda Avustralya Bitcoin'i vergiden muaf yapmıştı.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al