wmaraci reklam
lidertakipci

Alan Adı Seçim Karmaşası

5 Mesajlar 689 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Kaplan Kaplan ahmetkaplan.net Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek User Interface Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)

Özellikle hemen hemen her genç web girişimcisi arkadaşımızın hayalidir popüler, geliri yüksek bir internet sitesi kurmak. Akıllarda şekillenen projenin en zor ve belki de en karmaşık seçimi kesinlikle alan adı seçimi olacaktır.

Projenizde kullanmak istediğiniz alan adının öncelikle akılda kolay kalması için jenerik alan adı olmasını ve daha çok popüler olan tutulmuş diğer rakiplerinize uzak olmayan bir alan adı seçimi yapma tercihini ele alacaksınız. Aslında bu durumda çokta haksız sayılmazsınız. Maalesef ülkemizde alan adı piyasası daha yeni yeni tam anlamı ile canlanırken tam tersi halde gerektiği ilgiyi göremiyor. Bunun tek nedeni aslında sadece biziz diyebiliriz.

Şimdi o kadar çok alan adı, jenerik ve SEO’dan bahsettik ki bu muhteşem üçlü arasında ki bağa birlikte bakalım.

Nedir bu jenerik domain?

Açıklamasını da kendisi gibi kısa, öz ve anlaşılır yapalım ki akılda kolay kalsın değil mi?
Jenerik alan adının nasıl bir şey olduğu aklımızın bir yerine not ettikten sonra şimdi bir kaç örnek verelim ki iyice özümseyelim.

halici.com sizce bir jenerik alan adı mı?
Jenerik diyenler için üzgünüm ama maalesef yanlış. Halici.com jenerik bir alan adı değildir. Eğer alan adımız hali.com olsaydı elimizde pahalı bir jenerik domaine sahip olmuş olabilirdik belkide. Burada jenerik olan kelime “halıcı” değil “halı”dır.

Peki bir soru daha? Sizce; sporcu.com jenerik midir? Değil midir?

Örnekten anladığımıza bakaca olursak eğer ek almamış kelimenin sade hali jenerik alan adıdır. Tabii ki buna aynı şekilde isimlerde dahildir. Hemen örnekleyelim; murtaza.com bir jenerik alan adıdır.

-Jenerik anladık ama ya uzantı peki? He?
Aslında alan adı uzantısının daha önce de wmaraci‘nda defalarca kez söylediğim gibi kesinlikle jenerik ve SEO’ya etkisi yoktur! Şunu da hemen güzel bir parantez açarak belirtiyorum ki uzantı seçimi SEO’da sadece tek başına diğer faktörler gibi ufak bir faktördür.

Yani bu ne anlama geliyor?

halici.com içinde halı geçtiği için SEO ile halı kelimesinde iyi bir yere gelecektir elbette. Ama bununla birlikte yine iyi bir SEO çalışması ve düzgün sistem yapısı, düzgün içerik ile içinde halı geçmeyen tiridinebandim.com domaini de halı kelimesinde arama motorlarında iyi bir yere gelecektir. Maalesef ülkemiz de .com domaini en önde tutulan ve Google gibi diğer başlıca arama motorları olan Yandex ve Bing‘te daha ön planda olduğu sanılmaktadır. Hemen akabinde .com baktınız eğer doluysa hani .com gibi olmasa da yine de -belki tutar be abi! düşüncesi ile kaydettiğiniz .net ve .org domainleri var. Bunların hemen yanında eşantiyon olarak .info ve .us ile .in uzantıları da mevcut tabii ki.

Şimdi sorarım size a dostlar! Diğer uzantıların suçu ne?

Aslında hiç bir suçları yok masum masum kullanılmayı bekliyorlar. O suçlu bizleriz aslında. Nedeni de çok basit değil mi? Projen var bakıyorsun ki .com uzantısı dolu. Amannn be! diyor ve yakın isim türetmeye başlıyorsun. Orada .co var kullansana, .pw, .cc, .eu gibi onlarca uzantı var al birini işte. Ama maalesef bu uzantılar çöp uzantı olarak görüyoruz. Hadi bunları geçtim .com.tr bile yarı yarıya bir çöp uzantı değil mi çoğu kişide. O sonunda ki .tr uzantısı o kadar itici geliyor ki. Onu da son çare .com, .net, .org dolu ise alıyoruz değil mi?

Bana vakti zamanında iş başvurusu için gittiğim bir yerde bir soru sormuşlardı.
-”.com ile .com.tr arasında ki fark nedir ?” diye.
-”Aslında o ikisi arasında fark yok fark bizde” dedim ve ekledim “Millet olarak internet sitesi denilince Ali Topu Tut Ltd. şirketinin internet adresini otomatik olarak alitoputut.com olarak algılıyoruz ve ilk onu tercih ediyoruz bu yüzden o sonda ki .tr bize yük gibi geliyor hatta kimine de itici geliyor.” gibi bir cümle kurarak işe girmiştim. :)

Yani sizlere demem o ki a dostlar; projeniz ne olursa olsun uzantısı sandığınız kadar önemli değil. Önemli olan sizin projenizin özgünlüğü, içeriği ve yaptığınız çalışmadır. Mesela benim gözümde acikogretim.com ile acikogret.im aynıdır. Aynı şekilde universite.com ile universite.co domaini de benim için aynıdır. Hatta .im ve .co domainleri güzel bir içerik ve SEO ile .com uzantısını bile çok rahat geçebilirler.

Özet olarak önemli olan sizin projenize ne kadar sağlam ve sıkı sarıldığınızdır.

Kaynak; http://ahmetkaplan.net/internet/alan-adi-secim-karmasasi

wmaraci
reklam

FilmleriTV FilmleriTV WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)
Yapım eki gelince jenerik olur olmaz konusu tartışmalı hala:)

nettebilgi nettebilgi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1454
  • Beğeniler 254 / 430
  • Ticaret 8, (%100)
konu dışı olacak ama bu com.tr domainide akbank meşhur etmişti reklamlarda. :D akbank.com.tr yıllar önce online bankacılığın reklamını yaparken bi ara herkesin dilindeydi :D

kramper kramper <?php echo "hi world!" ?> Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım &amp; SEO
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 1197
  • Beğeniler 56 / 168
  • Ticaret 37, (%100)
Yani şimdi uzantının SEO a etkisi yok mu?

wmaraci
wmaraci

FilmleriTV FilmleriTV WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)

kramper adlı üyeden alıntı

Yani şimdi uzantının SEO a etkisi yok mu?

Tamamen yok demek bana göre yanlış. ccTLD alan adlarının bölgesi bile değiştirilemiyor:)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al