lostyazilim

Com.tr Alan Adı Almak

12 Mesajlar 1.565 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Tevfik Tevfik tevfik.org Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3623
  • Beğeniler 1125 / 1128
  • Ticaret 73, (%100)
Com.tr Alan Adı Almak

Merhabalar sevgili dostlar, uzun bir süredir yazamıyordum bloğuma. Birkaç sevdiğim arkadaşlarım haricinde pek bilenler yok yoğun tempoda çalıştığımı, bugün ise gece 01:15 sıralarında vakit buldum yazmak istedim. Konum ise Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır?

Alınması oldukça basit, diye bir yalan söylemek istemiyorum sizlere. Ben defalarca almama rağmen her defasında zorlanırım ve kesin bir evrakta da eksiklik çıkar. Yapmanız gereken şeyleri ben detaylıca anlatayım. Umarım işinize yarar, bu arada Adsoyad uzantılı com.tr alacaksanız eğer kimlik fotokopisini nic.tr adresine gönderin yıllık 12 liraya kayıt edebilirsiniz. Boşa gidipte 25-30 liraya kayıt yaptırmayın yazık-günah.

Tabii adsoyad.com.tr değil de başka bir alan adı almak istiyorsunuz, örneğin; xhaber adında ve uzantısınında com.tr olmasını istiyorsunuz. Bunun için TPE’den bir Marka oluşturmalısınız. Yapmanız gerekenler ise, öncelikle TPE’nin resmi sitesine gov.tr’ye giriş yapın. Anasayfada bulunan E-başvuru ve hizmetler alanındaki Marka kısmına tıklayınız. Tıkladıktan hemen sonra ise Başvuru ve Başvuru sonrası işlemler kısmına giriş yapınız. Ek bir sayfa açıldıktan sonra ise dilerseniz TC Kimlik numaranız ile, dilerseniz E-Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz (ben E-Devlet şifrem ile giriş yaptım). Girişinizi tamamladıktan sonra yeni bir sekmede karşınıza başvuru alanınız geliyor, burada “Marka Başvuru Formu” kısmını seçiyor ve başla butonuna basıyorsunuz. Bu alanda bütün kısımları dolduruyorsunuz, Marka Bilgileri, Sınıf Bilgileri, Rüçhan Bilgilerine gerek yok, Sahip Bilgileri, Vekil Bilgisine gerek yok ve Ödeme Bilgisi olan kısıma geliyorsunuz. Bu arada Marka Bilgileri kısmını doldururken ön yazı talebi göreceksiniz orada “var” kısmını seçiniz. Toplamda 300 lira kadar bir ücret ödeyeceksiniz. Yalnız dikkat edin TPE’den marka sorgulatın, daha önce alınıp alınmadığını kontrol edin.

Başvuru Formu Oluşturma İşlemleri bittikten sonra hemen yanında Evrak Görüntüleme kısmına geçiyorsunuz. Başvuru yaptığınız evrakı pdf veya word olarak indirip yazıcıdan çıkartıyorsunuz. Gerekli alanlara imzanızı atıp Türk Patent Enstitüsü’ne gönderiyorsunuz. Evrak ellerine ulaştığında kargo firmanız size kısa mesaj olarak bildiriyor, en geç 1 hafta içerisinde işliyorlar ve sitelerine koyuyorlar. Bu durumda bizler ne yapıyoruz? TPE sitesine tekrar giriş yapıyoruz TC kimlik numarası veya E-Devlet şifremiz ile bu sefer sol yan tarafta kaç yılında başvuru yaptıysanız 2015 veya 2016 yılına ait bir klasör göreceksiniz. Klasörü açtıktan sonra Evrak Görüntüleme kısmından dilerseniz yine pdf veya word dosyanızı indirin bilgisayar içerisinde doldurmanız gereken yerleri düzenleyin daha sonra çıktısını alıp Ad Soyad ve imza atılacak yerleri halledin. Bu işlemler bittikten sonra tekrar yazıcınızdan taratın bilgisayara alın dosyalarınızı.

TPE ile şu an için işimiz bitti. Geldik nic.tr kısmına, Nic.tr’ye giriş yaptınız mı? Yaptıktan hemen sonra “Yardım – Destek” alanına tıklayın. Orada gördünüz değil mi “Belge Gönderme (Web)” alanını? Ona da bir tıklayın size zahmet, tıkladıktan sonra “Alan adı başvurusu” şeklinde direk devam edin. Bireysel’i seçip kendinize göre doldurun gerekli yerleri. Ek bir sekme açarak Nic.tr’ye tekrar girin bunu başta anlatmam gerekiyordu, sonradan aklıma geldi. Tekrar gelin “Yardım – Destek” bölümüne ve “Alan adı tahsis formu” kısmına tıklayın. Word veya pdf dosyasından birini indirip kendinize göre doldurun, imzalayın, tekrar taratın ve bilgisayarınıza kayıt edin. Belge Gönderme kısmına geldiniz, gerekli bilgileri doldurdunuz, bireyseli de seçtiniz buraya kadar herşey tamam.

Göndereceğiniz belgeler;
• Nic.tr’den indirdiğiniz alan adı tahsis formu (düzenleyip, kayıt ettiğiniz)
• TPE’nin Evrak Görüntüleme kısmından indirdiğiniz dosya.
• Kendi şahsınıza ait kimlik fotokopisi (her marka başvurusunda isterler)

Atladığım veya anlatamadığım yerler olabilir, kusura bakmayın. Anlamadığınız yer olursa yorumda da belirtebilirsiniz. Gece gece yazdığım için pek kafam çalışmıyor, saygı ve sevgilerimle..

Not: Yazıyı kendi bloğumdan kopyaladım, herhangi bir yazım hatası, eksik bir yer veya sorulması gereken bir soru var ise seve seve cevaplarım.

http://tevfikaktunc.com.tr/com-tr-alan-adi-almak
SynapseMm orknark hatuu

kişi bu mesajı beğendi.

kişisel bloğ • tevfik.org
wmaraci
reklam

Suistimal Suistimal Bismişah, Allah Allah Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 320
  • Beğeniler 138 / 123
  • Ticaret 30, (%97)
Anlatım için teşekkürler.

Acaba bu işlemleri bizim yerimize gerçekleştiricek bir firma var mıdır ?

Çalış, Çabala.

• Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3623
  • Beğeniler 1125 / 1128
  • Ticaret 73, (%100)
Hocam merhabalar, bence en iyisi siz alın derim. Firma fark alabilir ;)

Heuristic Heuristic Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Web Hacking, Exploits/Vuln.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 4777
  • Beğeniler 1139 / 2068
  • Ticaret 297, (%99)
Elinize sağlık.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3623
  • Beğeniler 1125 / 1128
  • Ticaret 73, (%100)
İşinize yarar inşallah ileride.

Suistimal Suistimal Bismişah, Allah Allah Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 320
  • Beğeniler 138 / 123
  • Ticaret 30, (%97)
tevfikaktunc Yok önemli değil hocam. Var mı acaba böyle bir firma ? Araştırdım ama bulamadım.

Çalış, Çabala.

• Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3623
  • Beğeniler 1125 / 1128
  • Ticaret 73, (%100)
Suistimal kardeşim, eğer alacağın bir marka var ise araştıralım ve alalım. Firma çoktur, bulunması kolay. Ama bende boş yere para bayılma diye diyorum firmaya, yoksa yine de sen bilirsin. Google Patent yazdığın zaman onlarca firma çıkar.

hatuu hatuu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Turizm
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 323
  • Beğeniler 31 / 29
  • Ticaret 17, (%100)
hocam peki .com.tr almaktan ziyade marka almakla ilgileniyorum ben. Markayı bu şekilde almamız banko mudur? Bu marka pantent firmalarıyla çalışmadan bunu yapabilir miyiz?

• Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3623
  • Beğeniler 1125 / 1128
  • Ticaret 73, (%100)
Merhabalar hatuu

elbette marka firmasıyla çalışmadan alabilirsiniz. http://online.tpe.gov.tr/trademark/servlet/TMSearchServlet bu linkten markanızı sorgulatırsınız. Daha önce başvuru yapılmış mı? Bazı kişi/ler 10 yıl tescilliyorlar markayı, onu da TPE arayıp sorabilirsiniz.

hatuu hatuu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Turizm
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 323
  • Beğeniler 31 / 29
  • Ticaret 17, (%100)

tevfikaktunc adlı üyeden alıntı

Merhabalar hatuu

elbette marka firmasıyla çalışmadan alabilirsiniz. http://online.tpe.gov.tr/trademark/servlet/TMSearchServlet bu linkten markanızı sorgulatırsınız. Daha önce başvuru yapılmış mı? Bazı kişi/ler 10 yıl tescilliyorlar markayı, onu da TPE arayıp sorabilirsiniz.

Hocam cevap için teşekkürler öncelikle. Bir noktayı anlamadım, dediğiniz yerden sorgulamalarda 10 yıllık tescil için değil mi? Bunun dışında ayrıca bir tescilleme yöntemi mi var ki aramamız lazım? Aydınlatabilirseniz sevinirim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al