wmaraci reklam

Domain hak talebi

36 Mesajlar 4.587 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
hocam son cevabınız la hala kendiniz donelere bile ulaşmışken benim yazacaklarımı yazmışken acaba daha ileri nasıl gidebilirim diye uğraşıyorsunuz. Adam aynı niche kodunda başvuru yapmış almış mahkeme ile alma ihtimali çok yüksek

wmaraci
reklam

AmmoByte AmmoByte Rubber Baby Buggy Bumpers Kullanıcı
  • Üyelik 07.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Yazilim Uzmani
  • Konum ABD
  • Ad Soyad N** S**
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 0 / 32
  • Ticaret 0, (%0)

Aristokrat1 adlı üyeden alıntı

Adamlar com.tr domanini 2013 yılında reglemişler patent korumasıda 2015 devreye girmiş biz domaini regleyeli 10 ay oldu. .net uzantısıda boşta bunu neden almadınız dediğimde ; .com daha önce bizde idi web tasarımcı arkadaş yenilemeyi unutmuş domain düştü dedi. Sizden önce biri aldı dedi onuda bekledim yine unutuldu siz almışınız dedi. Ayrıca ticari sicil kaydına baktığımda aynı isimden 30 adet var Türkiyenin farklı illerinde. Patent sorgulamada baktığımda sadece bunları 2015 yılında onaylanmış koruması mevcut. Diyelimki dava açtılar bana tebliğat geldi gittim mahkemeye şu ithamı yönelttiler bana ; koruma hakkı ola bir firmanın ismini ve web adresini kullanıyorsunuz, sizden tazminat ve bu domaini vermeniz mecburidir. Ne cevap verebilirimki

Bu durumu degistirebilir. Ben ilk mesajinizdan itibaren sizin domain'i .com.tr'den once aldiginizi ve projenizi yuruttugunuzu dusundum. Siz patentli olan bir firmanin uzantisini firmanin tescilli oldugu tarihten sonra satin almissiniz. Bu onlara yasal olarak koruma hakki verir. Ki 2013 yilindan bahsediyorsunuz.
Bu firmaya yonelik bir karalama yapmadiysaniz, tazminat talebi gerceklesmeyecektir. Mahkeme surec sonunda devir talebi gerceklestirebilir.
Emsal davalarin surec uzunlugunu karsi firmaya hatirlatarak domain satisi konusunda masaya oturmayi teklif edebilirsiniz zarar gormemek amaci ile.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

Batuhanmrv adlı üyeden alıntı

Hiçbirşey yapamaz sadece korkutma amaçlı o zaman bende bilindik bir firmanın com.tr alayım mahkeme verim o siteyide alım yok öyle dünya sen önce aldıysan sıkıntı yok anca onlar mahkeme parası ile zarara girer.

Zamanında tazminat almış biri olarak söylüyorum; bilmeden konuşmayın.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam domainler ilk gelen alır prensibine göre çalışır. Şimdi burada dikkat edilmesi gereken bir kaç şey var bildiğim kadarıyla. Markayla hiç bir ilgisinin olmaması gerekiyor. Yani taklit etme, kötüleme, onun isminden faydalanma, AYNI ALANDA HİZMET VERME gibi durumlarda kötüye kullanımdan dolayı domaini elinizden alabilirler. Ama farklı bir kategoride hizmet veriyor ve markayla hiç bir ilgisi yoksa bu durumda elinizden alamazlar diye biliyorum.

Bu konuda açılmış davalar var bazıları domainin hak sahibini domaini regleyen kişi olarak sonuclanirken, bazıları da kötüye kullanımdan dolayı marka sahibine verilmesine hukmediliyor. Yani durum domainin kullanim şekline göre belirleniyor. Eğer ortada böyle bir risk varsa hemen gidip bir avutkatla konuşun. Burada size en fazla tecrübeler veya araştırılıp öğrenilen şeyler verilir. Avukatlar işi daha iyi bilir. Dediğim gibi risk varsa avukatla konuşup en azından domaini markaya satmaya çalışın. Özellikle ICANN politikalarını ve patent politikalarını iyice okuyun ki kafanızda netleşsin.

Bir yazı buldum. Devletin sitesi:
http://www.mfa.gov.tr/internet-alan-iisimleri-sisteminden-dogan-hukuki-sorunlar-ve-dunya-fikri-mulkiyet-orgutu-_wipo_-tahkim-proseduru.tr.mfa
lastpavel

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

lastpavel lastpavel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad P** A**
  • Mesajlar 1146
  • Beğeniler 339 / 339
  • Ticaret 2, (%100)
üsteki arkadaşın dediğine katılıyorum.

buzmavisi buzmavisi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek ögrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1451
  • Beğeniler 302 / 276
  • Ticaret 11, (%73)
Hocam domain ve marka adini pm atabilir misiniz.

buzmavisi buzmavisi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek ögrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1451
  • Beğeniler 302 / 276
  • Ticaret 11, (%73)
Ek olarak.

Domain tescilinin esasen ticari veya hizmet markası sahibi olan davacıya veya davacının rakibine, alan adının belgelenmiş tescil ve alan adı ile doğrudan bağlantılı masraflarını aşan bir meblağ karşılığında satma, kiralama veya alan adı tescilini diğer bir şekilde devretme amacıyla yapılmış olduğunu gösteren haller;
Alan adı tescili, mal veya hizmet markası sahibinin markasını alan adında kullanmasını engellemek amacıyla yapılmış ve bunu yaparken ticari gaye ile hareket edilmesi
Alan adı tescilinin esasen rakiplerden birisine zarar vermek amacıyla yapılmış olması,
Alan adını kullanarak bir web sitesinin ve bu ortamda sunulan mal veya hizmetin desteklenmesi, ilişkisi, teşviki ve kaynağı açısından davacının markası ile karıştırılma tehlikesi yaratmak suretiyle web sitesine internet kullanıcılarını ticari kazanç temin etmek gayesiyle kasten çekme teşebbüsünde bulunulması, kötü niyet olarak kabul edilir.
Söz konusu durumlar delillerle ispatlandığında uyuşmazlık konusu alan adı hak sahibinin talebine göre iki sonuç ortaya çıkar:

Transfer: Uyuşmazlık konusu alan adının hak sahibine transfer edilmesi
Hükümsüzlük: Tescilin hükümsüzlüğü yönünde karar oluşturulmasıdır.

KazanamayanAdam KazanamayanAdam WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 85 / 39
  • Ticaret 0, (%0)
Wordpress şöyle diyor bildiğim kadarıyla içinde wordpress geçen wp geçen alan adı alamazsınız alırsanız şu olur bu olur tarzı bi uyarısını görmüştüm demekki var böyle birşey ki wordpress bile uyarısını yapmış

eka7a eka7a openix.io Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 651
  • Beğeniler 109 / 313
  • Ticaret 2, (%100)

Adamlar com.tr domanini 2013 yılında reglemişler patent korumasıda 2015 devreye girmiş biz domaini regleyeli 10 ay oldu. .net uzantısıda boşta bunu neden almadınız dediğimde ; .com daha önce bizde idi web tasarımcı arkadaş yenilemeyi unutmuş domain düştü dedi. Sizden önce biri aldı dedi onuda bekledim yine unutuldu siz almışınız dedi. Ayrıca ticari sicil kaydına baktığımda aynı isimden 30 adet var Türkiyenin farklı illerinde. Patent sorgulamada baktığımda sadece bunları 2015 yılında onaylanmış koruması mevcut. Diyelimki dava açtılar bana tebliğat geldi gittim mahkemeye şu ithamı yönelttiler bana ; koruma hakkı ola bir firmanın ismini ve web adresini kullanıyorsunuz, sizden tazminat ve bu domaini vermeniz mecburidir. Ne cevap verebilirimki

Alan adını kimin önce kayıt ettiğinin bir önemi yok. Alan adını nasıl kullandığınızla ilgili bir durum. Siz tescilli bir markaya ait alan adını boştaysa tabiki kayıt edebilirsiniz. Ancak Markayla aynı işi yapamazsınız, kötüleyemezsiniz, herhangi yerde izinsiz basıp kullanamazsınız. Örneğin Adidas adıyla izinsiz bir ayakkabı üretemediğiniz gibi marka adını içeren alan adını ayakkabı satışı için kullanamazsınız. Yaptığınız taktirde marka sahibi size dava açabilir, kazançlarınıza ortak olabilir ya da kötüye kullanımdan dolayı para veya hapis cezası almanızı sağlayabilir.

Evet Türkiye'deki mahkemeler alan adını sizden almak için bir yaptırımları yoktur. Alan adını sizden alabilmesi için wipo gibi mahkemelere başvurmaları gerekir ama buradaki mahkemeler alan adını sizden almak için yeterli olmasa da yüklü cezalar almanızı sağlayabilir hata hapis cezası bile alabilirsiniz. Para ya da hapis cezası aldıktan sonra alan adını sizde almasalar ne fark eder.

Marka tescil vekili olan bir avukata danışırsanız sizin için daha iyi olabilir.

Openix.io | $9.90 PositiveSSL | $12.90 RapidSSL

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

"Bahse konu .com.tr sahibi olan işletme, ilgili markanın .com dan hariç kaç domainini koruma altına almıştır?" sorusunu yöneltenbilirsiniz.
Mantık olarak, .com global bir uzantıdır. Herkes sahip olabilir ve kullanabilir. Sadece en önemli kriter, "Aynı mesleki kulvarda yayın yaparak bahse konu işletmenin hizmetini, ürünlerini kötüleyici, ticari ahlaka zarar verici, marka değerini düşürücü yayınlar" yapmanız durumunda sizin .com sitenize erişim engeli yayın yasağı getirtebilirler.
Bunların haricinde kimse domaininizi alamaz.
Kaldı ki, ilgili işletme aynı şekilde sizin hakkınızda da karalama kampanyası, yayın, görsel yayını yapar ise sizde karşı "Ticari itibar davası" ile onların yayınlarını durdurabilirsiniz.

Adamların mantığına göre memlekette sadece bir tane AHMET dolaşsın, herkes adını değiştirsin...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al