wmaraci reklam

domain ve marka tescili hakkında

21 Mesajlar 5.495 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

FriedeKind FriedeKind Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1431
  • Beğeniler 101 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
arkadaşlar ben bir domain alacağım bu domainle web tasarım işlerini yapacağım ilerde belki firma olarak devamda edebilirimde öğrenmek istediğim şu örnekle açıklayım

şimdi alacağım domain .net ve .com olanı alınmış ve web tasarım işi yapıyor ama baktığımda yani mesela domain murat.com ve bende murat.net alacağım ama şu var murat.com adlı site marka tescili yapmamış yani isim marka tescili sormalası yaptığımda tescili yok kayıt yok yani ben murat.net alıp marka tescili yapsam herhangi hukuksal bir sorun olur mu?

bilgi verirseniz teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

Celko Celko Facebook Reklamcılığı Kullanıcı
  • Üyelik 15.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek iOS Developer & ASO Expert
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 44
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Marka tescili yaparsan murat.com.tr alabileceğin gibi murat.com'un faliyetlerinide durdurabilirsin

zego zego İnternet Reklamcılığı Kullanıcı
  • Üyelik 27.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek İnternet Reklamcılığı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** Ü**
  • Mesajlar 716
  • Beğeniler 44 / 46
  • Ticaret 29, (%100)
Marka tescilini sadece belge gerektiren .tr domainlere yapabilirsin.

@Celko; insanları yanlış bilgilendirmeyelim. Murat.com.tr sizde diyelim, hiçbir şekilde murat.com veya murat.net faaliyetini durduramazsınız.

• Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1431
  • Beğeniler 101 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
hayır hocam marka tescili yaparsanız durdubilirsiniz marka tescili yapınca o marka ismi sizin adınızı tescilleniyor ama işte benim sormak istediğim murat.com var ama ben murat.net alacağım ve muratın marka tescilini yapacağım diğer murat.com marka tescili yapmamış bunu ben yapsam hukuksal açıdan o kişi bana sen benim adımı kullanıyorsun diyebilir mi diyemez sonuçta marka tescilini ben yaptım yani bunu soruyom der mi demez mi yani hakkı var mı demeye

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

EnesKaya EnesKaya Programlama/Yazılım Kullanıcı
  • Üyelik 12.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Programlama/Yazılım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 34 / 75
  • Ticaret 0, (%0)
Diyelim ben murat.com sahibiyim ve siz murat.net sahibisiniz ikimizde aynı işi yapıyoruz fakat şöyle bir durum var eğer ki murat.com ilk önce ben almışsam ve kullanıyorsam siz murat.net için marka tescil ettirseniz bile murat.com sitesinin faaliyetlerini durdurma gibi bir olasılık yok sonuçta o site daha önce faaliyete girdiği için sorun teşkil etmez.Tabiki sizin marka tescil etmiş olmanız ve diğer sitenin tescilli olmaması sizin adınıza herhangi sorun oluşturmaz iyi günler.

Skype ; eneskaya07

• Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1431
  • Beğeniler 101 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
işte bende bunu öğrenmek istiyorum karşı tarafı neden kapatayım oda işine baksın bende yani onun bana karşı hak talep gibi bir durumu olur mu asıl öğrenmek istediğim bu yani murat.com gelipte bana murat.net aldım diye yasal işlem yapabilir mi?sonuçta marka tescilini ben yapacam

• Üyelik 12.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 34 / 75
  • Ticaret 0, (%0)

FriedeKind adlı üyeden alıntı

işte bende bunu öğrenmek istiyorum karşı tarafı neden kapatayım oda işine baksın bende yani onun bana karşı hak talep gibi bir durumu olur mu asıl öğrenmek istediğim bu yani murat.com gelipte bana murat.net aldım diye yasal işlem yapabilir mi?sonuçta marka tescilini ben yapacam

Hayır kesinlikle hukuksal bir yaptırımda bulunamaz ve hak talep edemez gönül rahatlığı ile sitenizi kurabilirsiniz.

Skype ; eneskaya07

• Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1431
  • Beğeniler 101 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim sağolun birde marka tescilini ne kadar yapıyorlar onu biliyormusunuz?

• Üyelik 12.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 34 / 75
  • Ticaret 0, (%0)
Daha.net - Natro.com - İsimtescil.net sitelerinden bakabilirsiniz fiyatlar değişken oluyor

Skype ; eneskaya07

Celko Celko Facebook Reklamcılığı Kullanıcı
  • Üyelik 15.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek iOS Developer & ASO Expert
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 44
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)

zego adlı üyeden alıntı

Marka tescilini sadece belge gerektiren .tr domainlere yapabilirsin.

@Celko; insanları yanlış bilgilendirmeyelim. Murat.com.tr sizde diyelim, hiçbir şekilde murat.com veya murat.net faaliyetini durduramazsınız.

Bu konuda biraz araştırma yapmanızı öneririm.

Marka tescili domain adına yapılmaz marka tecsili isme yapılır. Örneğin Murat bilişim diye firmanız var. Bilişim katagorisinden marka tesciline başvurursunuz marka tescil onayınız gelir. Marka tescil onayınız Murat Bilişim adına ise www.muratbilisim.com.tr'yi alabilirsiniz. Eğer www.muratbilisim.com.tr sizde değilse o alan adı hakkında hukuksal yollarla hak sahipliği talep edebilirsiniz.

Marka tesciline başvururken kullandığınız logoyu başka hiç kimse kullanamaz,kullandığınız ismi başka hiç kimse kullanamaz,isminize ait tüm alan adları üzerinde hak sahipliiği talep edebilirsiniz.

Yani iş şuna benzer eğer siz Murat bilişim diye marka tescili yaptırdıysanız. Murat bilişim ltd. şti. diye şirketiniz olmasa bile Murat Bilişim ismiyle iş yapan tüm dükkanların kapısına kilit vurabilirsiniz.

Yanlış bilgi değildir işin aslı budur. İnanmayanlar yargılamadan önce araştırsın
Westeros

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al