wmaraci reklam

Domain zekâ işidir!

9 Mesajlar 1.196 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Economist Economist Bla, bla, bla.. Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Sosyal Medya
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 1943
  • Beğeniler 1098 / 1106
  • Ticaret 312, (%100)
Farklı alanlar da, farklı sektörler de Milyonlarca Domain alınıyor. Fakat kimse Domaine önem vermiyor düşen Domainlere aldanıp, Pagerank degerine aldanıp alınıyor.

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

1. Domain kelimesi ingilizce olarak dilimiz de saplantı olmuş durum da. Türkiye de gerçek söylentisi Alan adıdır ve bunu hala bilmeyen insanların oldugunu çoklukla belirtmem gerekiyor.

2. Domain alırken her zaman " Aranma hacmine ve rekabetine " dikkat etmemiz gerekiyor. Saçma bir alan adı bile iş yapar, ama alanında rekabet gösteremez. Aranma hacmi gelecek vadeyorsanız alacagınız alan adı için 10 K`in altında olmaması gerekiyor
Bazıları şöyle düşünüyor Aylık aranma hacmi 100 K ve benim sitem birinci sıraya yükseldigin de 100 K aylık hit gelecek. Hayır böyle birşey yok, Google size tahmini sonuçları veriyor.

Her insan o kelimeyi " Web " üzerinden aratmıyor " görseller, videolar, bloglar " vb bütün Google kategorilerin de aranma yapılıyor. Web üzerinden aranma dahi yapılsa Google Adwords reklamları bu hitin büyük bir kısmını zaten götürüyor. Ve her arama yapan sizin sitenize tıklayacak diye bir kaide var mı? Hayır tabi ki yok, bu yüzden Aranma hacmine aldanmayın. 100 K aranma hacmi olan bir sitenin alacağı hit 1 - 2 K arasıdır en fazla. Denenmiş, araştırılmış ve onaylanmıştır.

3. Her domain iş yapar lakin %30 oranında Google da Domainin etkisi çok büyüktür. Keza domainin " Keywords " olması bence daha çok etkiliyor.Yani Domain Seo üzerinden etkisi çok yakındır. Domain alırken insanların en çok aradıgı bir keywords kelime seçmek sizin için daha iyidir. Rekabeti olmayan sektör de Keywords domain reglemek çok çok iyidir.

4. Düşen domain, düştügü için aldıgı Backlink, tanıtım yazıları ve indexleri kaybolmuyor. Bu yüzden eski tarihli, üzerin de seo etkisi olan Domain almak sizin için daha etkili olacaktır. Hem hızlı index almak, ayrıca " kelimenizde yükselmek " için eski tarihli domainler idealdir.

5. Domain alırken kimse proje yapmıyor kafasında bir standart plan kuruyor ve alıyor Domaini? Sonuç: " İçerik olarak sıkıntı çekiyor, o sektöre yabancı oldugu için " kısa bir sürede vazgeçiyor.

Her webmaster adayının sevdigi sektör de sevdigi domaini alarak hiç sıkılmadan özgün makale (içerik) girer. Anladıgınız, bildiginiz sektöre girin işinizi seve seve yapın!

Uzun bir yazı oldu, ellerim de yoruldu hayır sıkılmadım ama? Şuan ben önemli bilgiler veriyorum, ve seviniyorum. İşim domain ticareti, ve anladığım daldan yazıyorum.

Sayğılarımla,
Economist (Kaan Obrak)
Gerilim Bipixel Sndesign

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

melankolia melankolia Uzun Yollara Devam Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Dijital Baskı Operatörü
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 4577
  • Beğeniler 1011 / 1011
  • Ticaret 3, (%100)
Güzel bir yazı olmuş hocam ellerinize sağlık.

• Üyelik 05.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Sosyal Medya
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 1943
  • Beğeniler 1098 / 1106
  • Ticaret 312, (%100)

melankolia adlı üyeden alıntı

Güzel bir yazı olmuş hocam ellerinize sağlık.

Teşekkürler hocam.
Sndesign

kişi bu mesajı beğendi.

Sinan Sinan Grana Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3509
  • Beğeniler 1321 / 1320
  • Ticaret 97, (%100)
Dediğiniz gibi domain almak gerçekten zeka işidir. İyi bir domain çok kötü bir projeyi bile çok iyi sunabilir.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Gerilim Gerilim alokapida.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1917
  • Beğeniler 496 / 496
  • Ticaret 20, (%100)
Projeden daha önemlidir diye düşünüyorum. Önce insanların sevebileceği aklında tutabileceği bir isim almak şart.

Hemenjet - Market Alışverişin Jet Hızında Kapıda (hemenjet.com)

Agora Agora Engin denizler Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 36 / 108
  • Ticaret 26, (%100)
Anlamsız adların markaya dönüşmesi, içeriğin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Eğer vasat bir site sahibiyseniz tam tersi. Domain kişiye kaliteli geliyor.

• Üyelik 05.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Sosyal Medya
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 1943
  • Beğeniler 1098 / 1106
  • Ticaret 312, (%100)

Gerilim adlı üyeden alıntı

Projeden daha önemlidir diye düşünüyorum. Önce insanların sevebileceği aklında tutabileceği bir isim almak şart.

Elinde bir proje yoksa, siz alacağınız domainle ne yapacaksınız merak ediyorum?

- Doviz.com aldım sayalım, ben ne anlarım dövizden? Ama güzel diye aldım, Domain kaliteli diye aldım. Benim bu domaini almak için bilgi sahibi olmam gerekiyor, Döviz hakkın da kaynakları bulmam ve Projeyi oluşturmam gerekiyor.

" Ama siz diyorsunuz ki sırf Domain güzel diye alıyorum. Bu domain hakkın da bilgi sahibi degilseniz, kaynaklarınız yoksa içerik için, aklınız da hedef proje yoksa ne yapacaksınız bu domainle?

En fazla alırsınız, bir kaynak bulursun ve bu kaynaktan kopya çekerek yarı özgün yarı kopya kısaca R-wite olacak. Domain, Google da bilginiz yoksa ilerlemez.

Başka bir yöntemle tutarsınız makale yazarı içerik girer ücretli, nereye kadar ama? Bunları düşünüp bilinçlenelim.
Sndesign

kişi bu mesajı beğendi.

bulutweb bulutweb Web & Grafik Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web & Grafik Tasarım
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 224
  • Beğeniler 33 / 61
  • Ticaret 10, (%100)
Faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederiz.

Fakat herhangi bir domaini satın almak için o sektörde bilgim olması gerektiğine katılmıyorum.
Ben yeni bir proje geliştireceğim zaman öncelikle jenerik domainlere bakıyorum, domain projeyi getiriyor zaten.

Yani doviz.com'u almış olsam, ben ne anlarım dövizden demezdim kesinlikle.
dSeller

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Sosyal Medya
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 1943
  • Beğeniler 1098 / 1106
  • Ticaret 312, (%100)

bulutweb adlı üyeden alıntı

Faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederiz.

Fakat herhangi bir domaini satın almak için o sektörde bilgim olması gerektiğine katılmıyorum.
Ben yeni bir proje geliştireceğim zaman öncelikle jenerik domainlere bakıyorum, domain projeyi getiriyor zaten.

Yani doviz.com'u almış olsam, ben ne anlarım dövizden demezdim kesinlikle.

Siz olaya çok yanlış yönden bakıyorsunuz. Doviz.com aldınız sırf Domain jenerik diye Google da çıkmaz site. Şöyle düşünün sitede ki ana silah seo filan degildir herkes " seo, seo " diye bağırıyor. Sizin ana silahınız " Özgün içerik, özgün anlatım, özgün tanıtım " İçerik olmazsa, seo da olmaz boş siteye " seo çalışması " yapmanın mantığı var mı? Boş bir domaine, proje olmadan bilgi olmadan kaynak olmadan almanın anlamıda yok.

Örneklendirelim:

BAKKOZ.NET şuanda yeni düştü " Jenerik bir domain " öyle degil mi?

Hadi o zaman bu jenerik domaini aldık, Bakkoz nedir, Bakkozla ilgili proje, Bakkozla ilgili kaynak gösterir misiniz bana?

Ben bunu anlatmaya çalışıyorum.
Sndesign

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al