wmaraci reklam

Hamilelik.com 100.000 Tl ye satıldı Sektör Çalkalandı Konu hakkındaki yorumlarım burada.

14 Mesajlar 2.134 Okunma
smmexpress

DmNBRoKeR DmNBRoKeR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisligi
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 3 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Konu hakkındaki görüşleri bloğumda paylaştım buradan sizlerlede paylaşmak istiyorum.

Hamilelik.com 100.000 TL bedel ile AlanAdlari.com üzerinden SATILDI ancak Domain Sektörü sevineceği yerde ederi konusunda her kafadan bir ses çıkmaya başladı ve Sektör adeta çalkalandı. Makalemizde bu konuyu değerlendireceğiz.

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikli olarak belirtmek isterimki bu konu hakkında yapılan her yoruma saygılıyım. Olumlu ve olumsuz görüşlerin olabileceği gibi, bunu önemsiz bir habermiş gibi görenlerde olabilir.

Bu gün DomainBülten.com üzerinden kayıtlı kullanıcılara gönderilen maillerde işlemi bitirilmiş bir satışın haberi paylaşıldı. Hamilelik.com domaini 100.000 TL bedel ile Nokta Domains firmasından yeni sahibine satıldı.

Satılmasına satıldı ancak bu konu üzerinde bir çok forumlarda ve facebook gruplarında yorumlar yapılmaya başlandı. Bu yorumlardan bazıları iyi yönde olmasına rağmen birçoğu kötü yönde gerçekleşti.

Bu forumları ve facebook gruplarını takip edenler yorumları zaten okumuşlardır.

Benim kendi yorumumu sizlere iletecek olursam:

Türkiyedeki domain sektöründe bilinçlenmenin artmasını istiyoruz bunu en başından beri neden istiyoruz ?

Bu konu hakkında en güzel yazılardan birtanesini sayın Kıvılcım İstanbulluoğlu bloğunda paylaştı buradan yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu yazılanlara ek olarak bizler bu sektörde güzel rakamlara satılan domainleri satış rakamları üzerinden eleştirmeyi yada satışı yapan tarafları, satışın gerçekleştiği platformları sahte satış haberleri yayınlamakla suçlamayı bıraktığımız gün yani kısacası bilinçlenmeyi satıcılar olarak bizlerde başlattığımız gün Türkiyede Domain Sektörü adına en büyük bilinçlenmeyi gerçekleştirmiş olacağız. Buna inancımın sonsuz olduğunu belirtmek isterim.

Çok ince bir çizgi var bu anlattıklarımda; mesela bizlere domain sektöründe bir domainin ederi konusunda bir fiyat belirlememiz istendiğinde birçok kez şahit olmuşsunuzdur bilen yada bilmeyen herkesten ayrı bir ses çıkmaktadır. Bunun sebebi herkesin kendince yeterli düzeydeki bilgisi ve kendini kanıtlama isteği dürtüsüdür.

Bu bazı durumlarda sektörümüze zarar veriyor ancak bunun farkına varamayan birçok arkadaşımız mevcut.

Peki nasılmı zarar veriyor ?

Öncelikle kişi yada kişiler bu tarz bir haberi gördüğünde rakamların çok yüksek olduğunu elinde daha değerli domainlerin olduğunu birçok değişik platformlarda belirtiyor.

Bu yorumları yapan arkadaşlarım acaba yapılan satışla domainlerinin daha çok değer kazandığını düşünmüyormu ?

Ayrıca bu yazılan yazılar internet ortamında yeni yatırım yapacak kurum yada kişilerin buralardan alıntı yapmasına ve sizin için yapılan pazarlık aşamasında vermiş olduğunuz en uygun rakamı bile kabullenmemesine sebep vermiyormu ?

Bizler eğer yapılan satışları bu denli sadece rakamlar üzerinden tartışmaya devam ettikce yeni yatırımcılardan şikayet etmemeli ve sektördeki durgunluğun sebebini uzaklarda aramamız gerekmekte.

Kendimiz daha böyle bir satışın yapılabileceğine inanmıyorsak ileride karşılaşabileceğimiz bir müşteriye elimizdeki domaini bu rakamlara nasıl satabiliriz?

Bazı kurum yada kişilerin büyüklüğünü ve sektördeki otoritesini de kabullenmeliyiz.

Sizlere yabancı bir örnek verecek olursam geçenlerde Rick Schwartz(Domain Kralı) 9595.com domainini 180.000 Dolar bedelle sattı bu yapılan satış NNNN.com katogorisinde yapılan en yüksek satış tutarı. Rick Schwartz'ın Domain Kralı ünvanını elde etmesinin nedeni bu tarz yaptığı astronomik satışlar ve bunu ilk olarak kendisinin yapması. Bir kere kabul edilebilir bir yargı olan "Bu adamdan domain alıyorsan yüksek rakamları gözden çıkarmalısın" yargısını piyasada tek başına oluşturmuş bir şahıs.

Bunun gibi Türkiyede de bazı kurum ve kişiler mevcut. Bu satışla örnek verecek olursak; mesela Nokta Domains Şirketi bunlara güzel bir örnek.

Peki neden bu firmalar bu tarz domainleri bu rakamlara satıyorda bizler bu domainleri satamıyoruz yada bu rakamları hiç bir zaman göremiyoruz ?

Bu sorunun en güzel cevabı bu kurum yada kişilerin daha önce yapmış oldukları başarılı ve sonuca ulaşmış satışları.

Bu satışa daha güzel tarafından bakacak olursak. Örnek olarak elinizde bir sağlık domaini mevcut ve bu domaini satmak istiyorsunuz bu satışla domaininizi pazarlamanız sizler için daha iyi olacaktır. Ulaştığınız kurum yada kişilere bu satışı örnek göstererek artık Türkiyede de bir domain sektörü olduğunu ve bu sektör içerisinde rekor satışlar olduğunu anlatmanız sizlerin elinizdeki domaini satmanızda yardımcı olacaktır.

Ancak bunu yapmak için yapılan bu gibi satışları mümkün olduğunca potansiyel müşterilerimize duyurmamız gerekmekte bu şekilde kişi yada kurumları bilgilendirmemiz sektöre vereceğimiz en büyük katkı olacaktır.

"Bu bana fayda saglamıyor başkaları yararlanıyor bende hala domainim satılacak diye bekliyorum" diye bir düşünceniz varsa ozaman zaten bu sektörün gelişmesini ve elinizdeki domainlerin satılmasını beklemeniz hata olur.

Artık yeni pazara girmiş biz domain yatırımcılarının bizlere göre daha önceden bu pazara girmiş kişilere göre aramızda belirgin farklar bulunmakta. Bizler artık domainim parkta dursun nasıl olursa satılır mantığından kurtulmalıyız. Eğer aldığımız domainler tüm çabalarımıza rağmen satılmıyorsa alım yaptığımız domainlerde ki seçimlerimizi sorgulamalı yada bu domainleri elimizde bekleterek bilinçlenme arttıkça ederine ulaşacağı inancımızı kaybetmememiz gerekiyor.

Şahsım adına ben bu domain satışından çok mutluyum. Bu ve bunun gibi satışlar oldukca elimizdeki domainlerin daha çok değer kazandığına inanıyorum.

Satıcı taraf belli iken alıcı tarafın kim olduğunu merak ederek araştırdım. Kesin olmamakla birlikte aşağıdaki sonuca ulaştım.

Domain Bülten'de bize bu satış hakkında verilen bir önceki bildirim 16 Temmuz 2015 Tarihli. Bu tarihten bir gün önce yani 15 Temmuz 2015 tarihinde facebook üzerinden Hamilelik.com adlı Sağlık ve Güzellik dalında bir sayfa açılmış kuvvetle muhtemel alıcı kişi yada kurum bu sayfa ile ilişkilendirilebilir.

Ayrıca whois bilgiside görünür bir şekilde duruyor buradan kontrol edebilirsiniz.

Saygılarımla,
İyi günler, bol kazançlı domainler.

Makale Bilgedomain.com dan alıntı yapılmıştır.

wmaraci
reklam

PcDelisi PcDelisi Kısa bir ara Kullanıcı
  • Üyelik 09.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 705
  • Beğeniler 227 / 226
  • Ticaret 387, (%100)
Alanadları reklam yapıyor olabilir, son zamanlarda oldukça fazla şikayet almaya başladılar. Alan adına 100K veren adam, *** da ücretsiz dizin arayışına girmiş..

WebMoney hesabıma ödeme yapmadan önce mutlaka adresin güncel olduğuna dair bilgi isteyin.

expresstasarim expresstasarim Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek E-Ticaret ve SEO Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** E**
  • Mesajlar 374
  • Beğeniler 18 / 79
  • Ticaret 2, (%100)
yemeksepeti sahibinin işçilerine 27 milyon dolar bağışlamasının üstüne çokta çalkalanmadı doğrusu.Domain işine gelince, zamanında insanlar akıl edip sağlam domainler almışlar, ama ölümcül bir kriter olmadığı için 100 bin TL vermek müsriflik olmuş.Ayrıca yazıyı tamamen okumaya değer bulmadım, o derece değersiz bir durum işin açıkçası.Alan firma bana 100 bin TL ödeme yapacak olsaydı hamilelik kelimesinde ilk 10'a 3 site koyabilirdim :)

DmNBRoKeR DmNBRoKeR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisligi
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 3 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Ben kesinlikle reklam olduğuna inanmıyorum. Arada böyle ciddi kuruluşlar varken böyle bir riski göze alamazlar. Ayrıca alım yapan kişi yada kurum hakkında makalede bazı linkler verdim.

PcDelisi adlı üyeden alıntı

Alanadları reklam yapıyor olabilir, son zamanlarda oldukça fazla şikayet almaya başladılar. Alan adına 100K veren adam, *** da ücretsiz dizin arayışına girmiş..

expresstasarım adlı üyeden alıntı

yemeksepeti sahibinin işçilerine 27 milyon dolar bağışlamasının üstüne çokta çalkalanmadı doğrusu.Domain işine gelince, zamanında insanlar akıl edip sağlam domainler almışlar, ama ölümcül bir kriter olmadığı için 100 bin TL vermek müsriflik olmuş.Ayrıca yazıyı tamamen okumaya değer bulmadım, o derece değersiz bir durum işin açıkçası.Alan firma bana 100 bin TL ödeme yapacak olsaydı hamilelik kelimesinde ilk 10'a 3 site koyabilirdim :)

Değerlendirdiğimiz sektör domain sektörü maalesef yemeksepeti bu bağlamda ne kadar değerlendiril orası sizin takdirinizde elbette.

Saygılarımla.

wmaraci
wmaraci

Tevfik Tevfik tevfik.org Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3623
  • Beğeniler 1125 / 1128
  • Ticaret 73, (%100)
Bence çok saçma, işin açığı 100.000 TL bu domaine vereceğime 350 TL .com.tr uzantısını alırım :)
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

kişisel bloğ • tevfik.org

armoniy armoniy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mimarlık Adayı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 975
  • Beğeniler 227 / 270
  • Ticaret 2, (%50)

tevfikaktunc adlı üyeden alıntı

Bence çok saçma, işin açığı 100.000 TL bu domaine vereceğime 350 TL .com.tr uzantısını alırım :)

bu domain bu kadarsa sattıgınız vitaminsiz.com (raaht 200 bin ) :)

• Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3623
  • Beğeniler 1125 / 1128
  • Ticaret 73, (%100)

armoniy adlı üyeden alıntı

bu domain bu kadarsa sattıgınız vitaminsiz.com (raaht 200 bin ) :)

Sevgili kardeşim maalesef piyasa ölü, getirisi çok yüksek ve büyük reklamlar yapılmayan siteler olmadığı sürece domainler satılmıyor maalesef. Örnek veriyorum renk(.)com bu adam ister 100.000 TL veya 500.000 TL anlarım. Çünkü bunu alacak adam alanında çok büyük bir e-ticaret veya ilan sitesi yapabilir. Ama ne bileyim cidden bana saçma geliyor .com.tr uzantısı da boşta, marka oluşturmak zorda değil. Eğer sattılar ise 100.000 TL'ye helal olsun diyeceğim.

armoniy armoniy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mimarlık Adayı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 975
  • Beğeniler 227 / 270
  • Ticaret 2, (%50)

tevfikaktunc adlı üyeden alıntı

Sevgili kardeşim maalesef piyasa ölü, getirisi çok yüksek ve büyük reklamlar yapılmayan siteler olmadığı sürece domainler satılmıyor maalesef. Örnek veriyorum renk(.)com bu adam ister 100.000 TL veya 500.000 TL anlarım. Çünkü bunu alacak adam alanında çok büyük bir e-ticaret veya ilan sitesi yapabilir. Ama ne bileyim cidden bana saçma geliyor .com.tr uzantısı da boşta, marka oluşturmak zorda değil. Eğer sattılar ise 100.000 TL'ye helal olsun diyeceğim.

biz alsak iş yaparmı :D .com.tr uzantısı satılmıyor ama

• Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3623
  • Beğeniler 1125 / 1128
  • Ticaret 73, (%100)

armoniy adlı üyeden alıntı

biz alsak iş yaparmı :D .com.tr uzantısı satılmıyor ama

Adsenseden para kazanacağını düşünüyorsan eğer iş yapabilir. Ben dürüst olmak gerekirse bu konulara çok dikkat ediyorum kardeşim, sağlık işine bu nedenle girmiyorum.

Belki saçma gelebilir birçok kişiye ama yanlış bilgilendirmeler sonucunda olumsuz derece (Allah korusun) sonuçlar aldığında kişi/ler vebali benim üzerimde olur. Bu nedenle sağlık sektörüne olabildiğince girmemeye çalışıyorum.
melankolia dtmuratcan

kişi bu mesajı beğendi.

president president WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad H** B**
  • Mesajlar 334
  • Beğeniler 54 / 36
  • Ticaret 1, (%100)
Birisi rtehavalimani.com alanadına 50.000 dolar istiyordu, satıldı mı acaba?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al