freelance iş ilanları

Hangi Alan Adı Uzantısını Almalıyım?

3 Mesajlar 1.090 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

memati08 memati08 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek serbest
  • Konum Artvin
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 72
  • Beğeniler 21 / 17
  • Ticaret 1, (%100)
Alan adı alım satımıyla uğraştığımı bilen kişi veya kişiler gerek yüz yüze gerekse de sosyal medya üzerinden zaman zaman soruyor. Alan adı alacağım, acaba hangi alan adı uzantısını almalıyım? Bu günkü konumuz işte bu sorunun cevabını bilgim dahilinde vermek olacaktır. Hangi alan adını almam lazım diyenlere öncelikle şunu soruyorum. Sen bu alan adını niçin alıyorsun? Yatırım yapmak için mi, yoksa proje yapmak için mi? Verilen cevaba göre yapılan tavsiyede değişiyor haliyle.

Aslında proje içinde olsa yatırım içinde olsa alan adının alınma düşüncesinin tek amacı para kazanmaktır. Kimisi projesinin üzerinden bunu yapmak istiyor, kimisi ise alan adını alıp bekleyerek gerekli fırsatın doğmasını bekleyerek yapıyor. Bu gün yüzlerce domain uzantısı çıkmış durumda ve çıkmaya da devam edecek. Ben en son www.yoncu.com üzerinde 1305 alan adının kayıt edildiğini görmüştüm. Tabi bu uzantıların kimisi belge gerektiren, kimisi resmi kurumları kapsayan kimisi de bireysel kullanıma açık olan uzantılar. İşte bu kadar çok uzantının olduğu durumda doğru alan adını almak önem arz ediyor. Domaini alma sebebiniz projeniz için de olsa, yatırım amaçlı da olsa com uzantısından şaşmayın. Ama proje domainlerinde esneme şansınız var. Projenizin içeriğine göre, günlük kullanılan kelimelere göre alan adı uzantısı alabilirsiniz. Com uzantısında olmayıp diğer uzantılarda başarılı olmuş onlarca uzantı var. Mesela ilk aklıma gelenler co uzantısında www.yakala.co, www.sosyalmedya.co, la uzantısında www.dosya.la, www.kiyasla.la, net uzantısında www.kariyer.net, www.isimtescil.net gibi. Burada önemli olan projenizin içeriğine en uygun, en kısa ve en anlamlı kelimeyi bulmaktır. Projenizin içeriğini anlatan, kelimeni yapısına uygun uzantı varsa bu daha akılda kalıcı olmasını sağlar. Tuvalu ismindeki ada ülkesine ait olan tv uzantısı ülkemizde tv kelimesinin kısaltılmışı olarak bayağı bir ilgi gördü, Yine biyografilerin ne olduğunu sorduğumuz kim sorusuna ait olmasa da ülkemizde bu amaç için kullanılan kim uzantısı da bu uzantılardan biri. www.mehmet.kim, www.ali.kim gibi. Yine ülkemizin kullandığı tr uzantısı com.tr kurumsallığı ifade etmek için, gen.tr uzantısı ise daha hızlı indekslendiği için tercih edilmekte. Yani kısaca burada proje içeriği domaini ve uzantısını belirleyen en önemli etken. Bana göre şöylede bir durum var eğer projeniz gerçekten sağlamsa, ayakları yere basıyorsa alan adının ve uzantısının ne olduğu çok da önemli değil. siz projenizi hayata geçirmeye bakın.

Eğer alan adını yatırım amaçlı alıyorsanız biraz daha dikkatli olmak zorundasınız. Zaman zaman domain kayıt firmalarından mailler gelmekte. Muhtemelen sizlere de gelmektedir. Gelen maillerde şu uzantı aktif oldu, hemen alın fırsatı kaçırmayın der. Aslında her alan adı ihtiyaca binaen doğmaktadır. İlk aktif olan uzantı com uzantısıdır. İlk aktif olmasından kaynaklı insanların zihninde en çok bilinen uzantı konumundadır. Bu yüzden çok bilinen markalar bile com uzantısını tercih etmektedir. O yüzden yatırım amaçlı domain alıyorsanız com uzantısından şaşmayın. Yatırım amaçlı aldığınız alan adından kısa vadede gelir bekliyorsanız kısa, jenerik kelimeleri tercih edin. Ama uzun vadede şartların ve gerekli koşulların oluştuğunda değeri artacak olan, bunun içinde zamana ihtiyaç duyan alan adlarını da alabilirsiniz. Bana göre giyilebilir teknolojiler, dronelar ile ilgili domainler ilerde çok değerli olacak. Yatırım amaçlı alacağınız domainin com uznatısı doluysa bir sonraki tercihiniz net uzantısı olsun, ondan sonraki de org uzantısı olsun. Ben jenerik olmadıktan sonra org uzantısı almıyorum.

Yeni çıkan uzantılardan mümkün mertebe uzak durmaya çalışıyorum. Sonunun ne olacağını kestiremediğiniz uzantılardan uzak durmak lazım. Mesela bir dönem gaza gelip 30 kadar xyz uzantılı domain aldım. Sonraki yıl ise yenilemedim. Böyle yapan çok insan var. Bu gereksiz yere hayal kırıklığı ve gereksizce harcanan para demektir.

Eğer şartları iyi analiz eden, ticari zekası fazla, riski seven ve sabırlı bir insan olduğunuzu düşünüyorsanız her türlü uzantıyı alabilirsiniz. Yukarıda yazdıklarım benim gözlem ve tecrübelerim. Son olarak herkese helalinden hayırlı bol kazançlar diliyorum. Yanlış, Eksik olduğunu düşündüğünüz veya ilave edilmesini istediğiniz şeyler olursa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Kaynak:www.alanadipazar.com

wmaraci
reklam

natuka natuka Domainlere fısıldayanadam Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 55 / E
  • Meslek Turizm
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad C** Ç**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 216 / 276
  • Ticaret 54, (%100)
Tesekkurler paylasım icin.

Haberevi.com,net,org
BiletBudur.com
Kipirdak.com

hayatim53 hayatim53 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek insan tamiri ediyor
  • Konum Rize
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 22 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
güzel paylaşım teşekkürler benim sisteme çok jenerik domain geliyor org haddinden fazla geliyor regleme gereği duymuyorum nson zamanlarda .VİDEO uzantısı popüler olmuş durumda DHA güzel bir haber yayınlamıştı uzantı için

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al