wmaraci reklam

Marka tescili ile domaine el koymak(wipo davaları)

8 Mesajlar 1.533 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Xtionx Xtionx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.12.2020
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek ..
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Y** Ç**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 13 / 19
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba arkadaşlar
Daha önce instagr4m.com
Ziraatfinans.com/ziraatkatilim.net
Akbank.money
Benzeri alan adlarının wipo davaları ile mevcut sahiplerinden alındığını görmüştüm.
Bu süreçle ilgili bilgisi olan varmı ?
Mesela xxxxx.com domain satın aldık bu domaini marka başvurusu yapmış
xxxxx.com.tr bizden alabilirmi ? Mesela haber sitelerinde çok rastlıyorum hem com hemde com.tr farklı versiyonda olanları var. Aslında com.tr kanunları değiştikten sonra birazda çıkmış bu kirlilik.
Şimdiden teşekkürler arkadaşlar

wmaraci
reklam

sercanada sercanada WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2021
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Marka ve Patent Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 10
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Bu işlem biraz karmaşık ve maliyetli bir süreçtir öncelikle bunu belirtmeliyim.
Bir şirket düşünün 10 yıllık geçmişi ve bir markası var, .com alan adı kullanıyor, vatandaşın birisi bu markayı aynı sektörde de tescilleyip com.tr alan adını alıyor. Burada haklı olan eski kullanıcıdır.
Sizin örneklerinizde hem hak sahibi eski kullanıcı, hem de taklit söz konusu olduğu için hiç bir uzantı ile de o markaları kullanamaz. Bunun da onlarca sebebini sayabilirim.
Marka tescil com.tr alan adı alma ve marka başvuruları hakkında bilgi almak için iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

https://www.adapatent.com/

saydek saydek Saydek.NET Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Ordu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 673
  • Beğeniler 36 / 197
  • Ticaret 1, (%100)
ICANN yasalarına göre Alan adları kayıt yapılırken “ilk gelen alır” şeklinde çok basit bir ilke mevcuttur. Ancak hukukun evrensel ilkelerinden olan “dürüstlük ilkesi” ve buna bağlı olarak “hakkın kötüye kullanılması” iltibasa sebebiyet verdiği sürece hiç bir hukuk sistemi bu şekilde bir alan adı kaydını korumayacaktır.
Alan adı işleyişleri tüm dünyada şu şekildedir ICANN – üyesi olduğu WIPO, Birleşmiş Milletler (BM) (İng. United Nations, UN) bünyesinde faaliyeti bulunan fikri mülkiyet haklarının korunmasını sağlayan, bu alanda tüm politikayı yürüten bir organizasyona tabidir.
örnekleyecek olursak WIPO ADR tarafından verilen tüm kararlarda bu yöndedir.
Hatta migrosun bu konuyla ilgili bir kazandığı bir dava bile vardır ; https://www.wipo.int/amc/en/domains/…2016-0687.html

WIPO ADR’nin itilaflı alan adının devrine karar verebilmek için üç kriter aramaktadır:
1. İhtilaflı alan adının Şikayet Eden’in markası ile aynı veya iltibas oluşturacak kadar benzer olması;
2. Şikayet Edilen’in ihtilaflı alan adıyla ilgili olarak hiçbir hak ya da meşru menfaatinin bulunmaması;
3. İhtilaflı alan adının kötü niyetle tescil edilmesi ve kullanılması.

WIPO’nun iltibasa ve hakkın kötüye kullanılmasına kesinlikle imtiyaz tanımadığını söyleyebiliriz.
Elinizde eğer böyle bir durum var ise örneklerden yola çıkılarak alan adı alınabilir.

telegram: saydekofficial

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
ICANN a göre her turlu domaini kayıt etme hakkına sahipsiniz.

Fakat işin sıkıntılı tarafı, Marka tescili yapılmış, Kurumsal işletmelerin ticari isimlerinin "aynı sektör amaçlı" kullanılması çok sıkıntılı bir süreci getirir.

Elinizden alan adı alınır mı? Evet alınır, alan adı bedelini ödeyen herkes alabilir. Tabi satarsanız. Satmam derseniz eğer kullanmanıza izin vermezler sadece her yenileme de yenileme bedeli ödediğiniz ama kullanamadığınız bir alan adınız olur.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

alptekin09 alptekin09 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek editör
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

saydek adlı üyeden alıntı

ICANN yasalarına göre Alan adları kayıt yapılırken “ilk gelen alır” şeklinde çok basit bir ilke mevcuttur. Ancak hukukun evrensel ilkelerinden olan “dürüstlük ilkesi” ve buna bağlı olarak “hakkın kötüye kullanılması” iltibasa sebebiyet verdiği sürece hiç bir hukuk sistemi bu şekilde bir alan adı kaydını korumayacaktır.
Alan adı işleyişleri tüm dünyada şu şekildedir ICANN – üyesi olduğu WIPO, Birleşmiş Milletler (BM) (İng. United Nations, UN) bünyesinde faaliyeti bulunan fikri mülkiyet haklarının korunmasını sağlayan, bu alanda tüm politikayı yürüten bir organizasyona tabidir.
örnekleyecek olursak WIPO ADR tarafından verilen tüm kararlarda bu yöndedir.
Hatta migrosun bu konuyla ilgili bir kazandığı bir dava bile vardır ; https://www.wipo.int/amc/en/domains/…2016-0687.html

WIPO ADR’nin itilaflı alan adının devrine karar verebilmek için üç kriter aramaktadır:
1. İhtilaflı alan adının Şikayet Eden’in markası ile aynı veya iltibas oluşturacak kadar benzer olması;
2. Şikayet Edilen’in ihtilaflı alan adıyla ilgili olarak hiçbir hak ya da meşru menfaatinin bulunmaması;
3. İhtilaflı alan adının kötü niyetle tescil edilmesi ve kullanılması.

WIPO’nun iltibasa ve hakkın kötüye kullanılmasına kesinlikle imtiyaz tanımadığını söyleyebiliriz.
Elinizde eğer böyle bir durum var ise örneklerden yola çıkılarak alan adı alınabilir.

bir sorum olacak izninizle.. ben bir alan adının sahibiyim. yaklaşık 1 aydır.

bu alan adında kayıtlı bir marka tescili veya ticari bir işletme yok.

bugün birisi çıksa bu markayı tescil etse veya bu isimde bir işletme açsa benden bu alan adını alabilir mi ...

alptekin09 alptekin09 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek editör
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
izninizle bir sorum olacak konu ile ilgili ..

Eski tarihli bir domainin sahibiyim. domain tarihinden sonraki bir zamanda marka tescili yapılırsa mahkeme yoluyla bu domaini elimden alabilirler mi..

Örneğin

Domain kayıt tarihi 01-12-2021

marka tescil - 10-12-2021

marka tescilini benim domain tarihimden sonra yptırması domaini elimden almasına sebep olur mu?

ImSorry ImSorry Verimek Telekomünikasyon Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Software Engineer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 73
  • Beğeniler 25 / 25
  • Ticaret 1, (%100)

alptekin09 adlı üyeden alıntı

bir sorum olacak izninizle.. ben bir alan adının sahibiyim. yaklaşık 1 aydır.

bu alan adında kayıtlı bir marka tescili veya ticari bir işletme yok.

bugün birisi çıksa bu markayı tescil etse veya bu isimde bir işletme açsa benden bu alan adını alabilir mi ...

Merhaba,
Siz alan adını register ettikten sonra
farklı bir firma marka tescili yaptırsa bile sizin register tarihiniz önde olduğu için alan adınız hakkında herhangi bir yaptırım uygulayamazlar.

Verimek Telekomünikasyon

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Alan adı ile marka tescili bir tutmamak gerekiyor.

Maalesef hala yanlış bir algı var.

Domain nedir, marka nedir bir araştırın arkadaşlar.

Ben domaini 5 yıl önce aldım, şimdi biri benim kullandığım domain üzerine marka tescil işlemi yaptırdı. Peki 5 yıldır benim aklım neredeydi? Neden ben yaptırmadım marka tescilini? Burada kabahatli olan marka tescili yapan mı?

Az empati yapalım derim.

Marka sınıfları var ayrıca, bunları da araştırmalısınız. Ve hepsinden önemlisi bu tarz konularda bir uzmandan destek almalısınız. Marka hususunda uzman avukatlara danışılabilir mesela.

Demem odur ki; asla ''bir şey olmaz, senden domaini alamazlar, devam et'' gibi söylemlerde olan kişilere itibar etmeyin. Bir uzmana danışın..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al