lostyazilim

.net Bende .com'u Yok Sorun Olurmu?

10 Mesajlar 1.502 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

mehmetokmen mehmetokmen Yaşasın web dünyası Kullanıcı
  • Üyelik 08.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Tekstil
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 69
  • Beğeniler 45 / 6
  • Ticaret 0, (%0)
bir alan adı aldım .net uzantılı. Yalnız com bende değil başkasında ama kullanmıyor. Ben şimdi .net olanı açsam, daha sora ileride o kişi .com olanı açarsa beni sıkıntıya sokar mı adama ulaşamıyorum sat dicem bana diye ama telefonu değişmiş sanırım.

lütfen bir fikir verin bana yoksa hiç bulaşmayım mı bu alan adına.

wmaraci
reklam

VolkanAkpinar VolkanAkpinar Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Güvenlik Vard. Şefi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 467
  • Beğeniler 45 / 68
  • Ticaret 0, (%0)
Neden sorun olsunki ikiside ayrı ayrı domain örneğin teknodyum.com var ama teknodyum.com.tr de var hemde firma şimdi com.tr olan ben firmayım sen siteni kapatmı diyecek, net'te var :) bu benim şahsi görüşüm uzmanlar ne der bilemem ama ben sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

ctis ctis Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 75
  • Beğeniler 6 / 13
  • Ticaret 1, (%100)
soyle dusun ***.com acilsa ***.net icin bir sknti cikarir mi? bence cikarmaz.

NorthKinG NorthKinG YAYGARA.NET Kullanıcı
  • Üyelik 05.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yönetici
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 126
  • Beğeniler 4 / 37
  • Ticaret 1, (%100)
Kardeşim böyle şeylere takılma net'i al aç hesabını keyfine bak. Com açılsada satılsada sana bir sıkıntı yaratmaz. Sen net alan adınla iyi bi yerlere gelmeye bak. Com açılırsa sana rakip olur diğer alan adı uzantıları gibi. Başka bi sıkıntı olmaz.

MecazYazar.CoM
wmaraci
wmaraci

webali webali WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 376
  • Beğeniler 48 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
Bana göre yaptığın iş/proje vs.tutarsa çok çok iyi yerlere gelirse ancak o zaman sorun olur diye düşünüyorum nasıl bi sorun oluşur orası muamma işte .

Winman Winman Guzelbilgi.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 1780
  • Beğeniler 329 / 328
  • Ticaret 48, (%100)
valla hocam tutacak bişeyler yapacaksan .com domain almalısın.

Okeskin Okeskin SUPREMACY Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 880
  • Beğeniler 836 / 288
  • Ticaret 18, (%100)
@logohikayeleri arkadaşımızın dediği gibi sağlam projen varsa en baştan domain işini halletmelisin. Domain sahibi baktı, bu domainin değeri arttı yüksek mevlaya satar sana. Bu da senin zararına olur :)

Yanılmıyorsam aynı firma adına paylaşımda bulunmadığın sürece bir sıkıntı olmuyordu galiba.
Örneğin: X firması ilaç satıyor ve domaini xilac (com), sen şimdi xilac (net) diye domain alıp o firmanın ürünleri hakkında paylaşım yaparsan sıkıntı yaratabilir. Bunun dışında bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.
GizemliLORD ahmetseckin

kişi bu mesajı beğendi.

iyi.

ahmetseckin ahmetseckin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 22 / 2
  • Ticaret 0, (%0)

OkanKeskin adlı üyeden alıntı

@logohikayeleri arkadaşımızın dediği gibi sağlam projen varsa en baştan domain işini halletmelisin. Domain sahibi baktı, bu domainin değeri arttı yüksek mevlaya satar sana. Bu da senin zararına olur :)

Yanılmıyorsam aynı firma adına paylaşımda bulunmadığın sürece bir sıkıntı olmuyordu galiba.
Örneğin: X firması ilaç satıyor ve domaini xilac (com), sen şimdi xilac (net) diye domain alıp o firmanın ürünleri hakkında paylaşım yaparsan sıkıntı yaratabilir. Bunun dışında bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.

Arkadaşa katılmakla beraber, bir projeniz var ise önce com domaini üzerinde durulmalıdır.

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1072
  • Beğeniler 111 / 212
  • Ticaret 2, (%100)
Ben her zaman .com uzantı kullanmak taraftarıyım. xcom bulamadığım zamanlarda, satılmış olması gibi bir durum vardır zaten; ya da kullanılıyordur falan, o zaman gider .net'ini alırım; diğer uzantıları almam; bu konuda çok farklı fikirleri olan arkadaşlar var onlara girmiyorum. Şimdi şöyle bir durum,
Bizim insanımız, ''a sitesine gir'' diyen birisi varsa, hemen www.a.com'a giriyor.
a.com dolu, siz a.net aldınız, a.com'da çalışma yok... Çalışma varsa zaten sorun yok. Siz a.net'i a sitesi yaptınız, güzel de oldu tuttu... Bu arada a.com'un sahibi durumu fark etti, a domaininin değerlendiğini gördü, sattı... Yüksek bir paraya satar...
Bunu size yapmayın diye söylemiyorum. Ben de bir domain aldım 9 ay kadar önce. Domain kendi alanında iyi bir yere geldi; yeni bir site için daha iyi de olabilir, ama bana yetti. .com sizinki gibi, dolu, ama kullanılmıyordu. .net almıştım. Kısa zaman sonra haber geldi yabancı firmalardan. yüksek bir rakamla vermek istediler domaini, almadım. Sonrasında .com boşaldı; 16 TL'ye falan aldım, şimdi o da elimde; ama kullanmaya başlamadım...
Burada şöyle bir sıkıntı oluyor:
.com'un tutma; ve değerlenme kapasitesinin daha yüksek olduğunu biliyorum. .net'li domaine .com'u yönlendirsem, .com'un değeri düşecek. .com'a yeni site açsam, .net'i oraya yönlendirsem, tutan site gidecek. .com'a da yeni bir site açtım; sanırım ikisini ayrı ayrı yöneteceğim; ama daha başlamadım.
Bunu uzun uzun anlatmamın nedeni, insanın kafası karışıyor. .net'te bunun dışında çok sorun olmuyor. Umarım biraz fikir verebilmişimdir size.
mehmetokmen

kişi bu mesajı beğendi.

mehmetokmen mehmetokmen Yaşasın web dünyası Kullanıcı
  • Üyelik 08.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Tekstil
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 69
  • Beğeniler 45 / 6
  • Ticaret 0, (%0)

ahmetseckin adlı üyeden alıntı

Arkadaşa katılmakla beraber, bir projeniz var ise önce com domaini üzerinde durulmalıdır.

bende com üzerinde duruyordum fakat daha önce alınmış ama kullanılmıyor. Belkide kullanmayacak ve düşecek. com'u alan kişiye ulaşmaya çalıştım ama ne mümkün yok adam ortalıkta.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al