wmaraci reklam
lidertakipci

Türkçe Karakterli Alan Adı

11 Mesajlar 2.706 Okunma
wmaraci reklam

caneraltinel caneraltinel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Girişimci & Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 252
  • Beğeniler 33 / 35
  • Ticaret 26, (%100)
Merhaba arkadaşlar türkçe karakter içeren .net domain almak istiyorum ama kafamda bazı sorular var.
şimdi alacağım alan adı ı ve ğ içeriyor.
bu bana ileride seo konusunda vs. sıkıntı yaratırmı?
yani türkçe karakter içeren alan adı almanın bir sakıncası varmıdır?

wmaraci
reklam

Berkege Berkege Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Grafiker & Web Tasarımcısı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 226
  • Beğeniler 0 / 21
  • Ticaret 0, (%0)
Benim bildiğim yok ama seo konusundan anlayan biri cevap verse daha iyi olur. Ama Türkçe karakterli alan adları çok hoş oluyor @cancin12

OmerGunay OmerGunay https://omergunay.net Kullanıcı
  • Üyelik 15.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 1207
  • Beğeniler 374 / 381
  • Ticaret 16, (%100)
Seo da değilde alacağın host firmasının türkçe karekter desteklemesi lazım. Artı olarak yurt dışında yaşayanlar için klavyelerinde ş harfi yok siteye girerken zorlanacaklardır. Bence şuan türkçe karekterli alma daha sonra gelişince alırsın.

Herkes yediğinden ikram eder..(Yavuz Sultan Selim)

• Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 252
  • Beğeniler 33 / 35
  • Ticaret 26, (%100)

Ömer Günay adlı üyeden alıntı

Seo da değilde alacağın host firmasının türkçe karekter desteklemesi lazım. Artı olarak yurt dışında yaşayanlar için klavyelerinde ş harfi yok siteye girerken zorlanacaklardır. Bence şuan türkçe karekterli alma daha sonra gelişince alırsın.

türklere yönelik bir site düşünüyorum. şuanki mesleğim gözlükçülük. göz üzerine bir site açmayı düşünüyorum. godaddy destekliyor türkçe karakteri şuan ödeme sayfasındayım sadece yorumlarınızı bekliyorum

wmaraci
wmaraci

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
http://xn--trke-2oa7j.com/ == türkçe.com

Kopyalayınca aynı yukardaki gibi oluyor.

Üstüne sistem kurunca bazen uyumsuz çalışıyor.
FilmleriTV

kişi bu mesajı beğendi.

cagdaskorkmaz.com.tr

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Domain sistemlerinin yapısı itibariyle, bir domain ismi ASCII karakterlerden oluşmalıdır. Türkçe ya da diğer adıyla yerelleştirilmiş domain adreslerine erişim büyük ölçüde tarayıcı tarafından sağlanmaktadır. Bu demek oluyor ki, siz aslında wmaracı.com adresini kaydettirdiğinizde xn--wmarac-u9a.com adresini kaydetmiş oluyorsunuz. Tarayıcınıza wmaracı.com yazdığınızda tarayıcı sizin yerinize bu girdiyi ascii karşılığına otomatik olarak çevirmektedir.

Seo konusunda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, indeksleme vs durumlar sorun teşkil etmeyecek ve büyük ihtimalle avantajlı da olacaktır. Yetersiz desteklemeden ötürü bazı küçük zorluklar yaşayabilirsiniz, örneğin webmaster araçlarına sitenizin ascii karşılığıyla kaydolmanız gerekebilir. Bunları araştırmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca, yukarıda anlattığım dns sisteminden kaynaklı olarak mail trafiğinde aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Bu domainlerin kullanımı yaygınlaşıyor fakat hala tam bir uyum var diyemeyiz. info@wmaracı.com mail adresinize mail atmaya çalışan kullanıcılar, mail servisleri desteklemediğinden dolayı hata mesajı ile karşılaşabilirler ve maili info@xn--wmarac-u9a.com adresine göndermek durumunda kalabilirler.

Tüm bunlara ek olarak şunu da hatırlatmak istiyorum: Domainlerin ascii dizgelerine çevrilerek kayıt edildiğini söylemiştim. Normalde yerelleştirilmiş domainler söz konusu olduğunda, ascii yapısına göre "türkçe.com" ile "TÜRKÇE.com" adreslerinin ascii karşılıkları farklıdır, yani siz türkçe.com'u almışken birisi TÜRKÇE.com'u alabilir. Ancak, bildiğim kadarıyla bu gibi durumlara ICANN tarafından izin verilmiyor, yani TÜRKÇE.COM kayıt edilemiyor. Bu konuda endişelenecek bir şey yok, ama aklınızda bulunsun ve araştırın.

Çok uzundu & okumadım: Özetle, seo açısından sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum ama en azından önümüzdeki birkaç sene boyunca bazı uyumluluk sorunları yaşayabilirsiniz.
caneraltinel

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 252
  • Beğeniler 33 / 35
  • Ticaret 26, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Domain sistemlerinin yapısı itibariyle, bir domain ismi ASCII karakterlerden oluşmalıdır. Türkçe ya da diğer adıyla yerelleştirilmiş domain adreslerine erişim büyük ölçüde tarayıcı tarafından sağlanmaktadır. Bu demek oluyor ki, siz aslında wmaracı.com adresini kaydettirdiğinizde xn--wmarac-u9a.com adresini kaydetmiş oluyorsunuz. Tarayıcınıza wmaracı.com yazdığınızda tarayıcı sizin yerinize bu girdiyi ascii karşılığına otomatik olarak çevirmektedir.

Seo konusunda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, indeksleme vs durumlar sorun teşkil etmeyecek ve büyük ihtimalle avantajlı da olacaktır. Yetersiz desteklemeden ötürü bazı küçük zorluklar yaşayabilirsiniz, örneğin webmaster araçlarına sitenizin ascii karşılığıyla kaydolmanız gerekebilir. Bunları araştırmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca, yukarıda anlattığım dns sisteminden kaynaklı olarak mail trafiğinde aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Bu domainlerin kullanımı yaygınlaşıyor fakat hala tam bir uyum var diyemeyiz. info@wmaracı.com mail adresinize mail atmaya çalışan kullanıcılar, mail servisleri desteklemediğinden dolayı hata mesajı ile karşılaşabilirler ve maili info@xn--wmarac-u9a.com adresine göndermek durumunda kalabilirler.

Tüm bunlara ek olarak şunu da hatırlatmak istiyorum: Domainlerin ascii dizgelerine çevrilerek kayıt edildiğini söylemiştim. Normalde yerelleştirilmiş domainler söz konusu olduğunda, ascii yapısına göre "türkçe.com" ile "TÜRKÇE.com" adreslerinin ascii karşılıkları farklıdır, yani siz türkçe.com'u almışken birisi TÜRKÇE.com'u alabilir. Ancak, bildiğim kadarıyla bu gibi durumlara ICANN tarafından izin verilmiyor, yani TÜRKÇE.COM kayıt edilemiyor. Bu konuda endişelenecek bir şey yok, ama aklınızda bulunsun ve araştırın.

Çok uzundu & okumadım: Özetle, seo açısından sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum ama en azından önümüzdeki birkaç sene boyunca bazı uyumluluk sorunları yaşayabilirsiniz.

teşekkür ederim. gözsağlığı.net alan adını almış bulunmaktayım. gelişmeleri foruma ileteceğim.

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

cancin12 adlı üyeden alıntı

teşekkür ederim. gözsağlığı.net alan adını almış bulunmaktayım. gelişmeleri foruma ileteceğim.

İlerleyen zamanlarda hostinginize, google webmaster araçlarına vb. servislere kayıt olurken, mail alıp gönderirken sorun yaşayıp yaşamadığınızı paylaşırsanız bu konuyu referans gösterip ilerleyen zamanlarda benzer sorulara daha kesin yardımcı olabiliriz.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın :)
caneraltinel

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 252
  • Beğeniler 33 / 35
  • Ticaret 26, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

İlerleyen zamanlarda hostinginize, google webmaster araçlarına vb. servislere kayıt olurken, mail alıp gönderirken sorun yaşayıp yaşamadığınızı paylaşırsanız bu konuyu referans gösterip ilerleyen zamanlarda benzer sorulara daha kesin yardımcı olabiliriz.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın :)

Teşekkür ederim. ilerleyen zamanlarda gelişmeleri konu halinde sunacağım.

BYILDIZ BYILDIZ WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 483
  • Beğeniler 105 / 39
  • Ticaret 24, (%100)
Hocam sitenize http://xn--gzsal-jua40ab5nb.net/adresi ilede giriş yapılabiliyor, yani 2 alan adı birden almış olmussunuz :)

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al