wmaraci reklam
lidertakipci

Türkçe Karakterli Domain ve Google

10 Mesajlar 1.746 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ysrsmhh ysrsmhh Sosyal Medya! Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci & WebMaster
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 751
  • Beğeniler 127 / 183
  • Ticaret 12, (%100)
Merhaba, çok istediğim bir domainin .com .net ve org uzantısı dolu. Ancak yanlışlıkla yazınca fark ettim ki türkçe karakterli hali boşta :)

-Şimdi alsam, Seo için sıkıntı sorun olur mu?
-Ya da Google üzerinde eksi bir farkı var mı?
-Daha önce alan kişilerin tecrübelerini merak ediyorum.

EK//

Natro'da Şöyle Bir Bilgilendirme Var;

Chrome, Internet Explorer, Firefox, Safari, Opera gibi web tarayıcıları uluslararası alan adlarını (IDN) yaygın olarak desteklemektedir. Fakat e-posta tam olarak desteklenmemekle beraber hızla yaygınlaşmaktadır.

Türkçe karakterli alan adı satın alırken ilk etapta sadece web sitenize erişim için kullanmanız tavsiye edilir.
IDN standardı alan adlarını birbirine dönüştüren algoritmalar üzerine kurulmuştur. Bu algoritmalar Unicode karakterlerden oluşan alan adlarını standart ASCII karakterlerden oluşan alan adlarına çevirir.

Algoritmalar web tarayıcısı üstünde çalışmaktadır ve dolayısıyla bu alan adlarının kullanabilmeniz için sizin ya da web sitenizi ziyaret edecek olan kişinin tarayıcısında IDN desteğinin mevcut olması gerekir. Tarayıcılar örnek olarak türkçe.com.tr alan adını talep edildiğinde xn--trke-2oa7j.com.tr şeklinde dönüştürür ve bağlanacağı IP adresini öğrenmek için dns sunucusuna bu dönüştürdüğü alan adıyla sorgulama yapar.

Yani ziyaretçi türkçe.com.tr yazdığında aslında xn--trke-2oa7j.com.tr adresine yönlenmiş olur.

//

Ancak ben xn--trke-2oa7j.com.tr adresini URL olarak girdiğim zaman türkçe.com.tr çıktısı veriyor. O zaman bunun aynı şekilde kalması gerekli değil mi?

wmaraci
reklam

MHoca MHoca https://modernhoca.com Kullanıcı
  • Üyelik 07.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Müdür
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** P**
  • Mesajlar 85
  • Beğeniler 33 / 20
  • Ticaret 0, (%0)
Alan adının görünüşü dışında bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Ancak günümüzdeki zararlı siteler sebebiyle insanlar domain içerisinde "-" veya anlamsız "xnz" benzeri şeyler görünce tıklamaya çekiniyorlar.

• Üyelik 26.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 751
  • Beğeniler 127 / 183
  • Ticaret 12, (%100)
Konuya ek bir kaç bir şey yazdım hocam tekrar bakabilir misin MHoca

MHoca MHoca https://modernhoca.com Kullanıcı
  • Üyelik 07.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Müdür
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** P**
  • Mesajlar 85
  • Beğeniler 33 / 20
  • Ticaret 0, (%0)
"İnternet Türkçe bilmiyor." diyebiliriz buna kısaca :) Size çıktıyı veriyor elbette ancak serverler arasında iletişim kurarken o "xnz"leri kullanmak zorunda kalıyor.
Başka bir alan adı almak isterseniz düşünme aşamanızda da bu yazı yardımcı olabilir bu arada:
Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalı?

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 26.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 751
  • Beğeniler 127 / 183
  • Ticaret 12, (%100)
Hocam isterlerse aralarında çince haberleşsinler problem değil :) Ben bu alan adını kullanacağım zaman URL kısmında xn--trke-2oa7j.com.tr mi yazacak yoksa Türkçe.com.tr mi bilginiz varsa cevap verirseniz sevinirim :)

CloumDigital CloumDigital Cloum.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Dijital Reklam Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 1534
  • Beğeniler 184 / 336
  • Ticaret 68, (%100)

ysrsmhh adlı üyeden alıntı

Hocam isterlerse aralarında çince haberleşsinler problem değil :) Ben bu alan adını kullanacağım zaman URL kısmında xn--trke-2oa7j.com.tr mi yazacak yoksa Türkçe.com.tr mi bilginiz varsa cevap verirseniz sevinirim :)

Türkçe yazacak ama tavsiye etmiyorum.

• Üyelik 26.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 751
  • Beğeniler 127 / 183
  • Ticaret 12, (%100)
Bir sebebi var mıdır yoksa sadece bir tavsiye mı? ProSeller , normal domainden bir farkı yoksa çok güzel olur ya 😂

CloumDigital CloumDigital Cloum.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Dijital Reklam Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 1534
  • Beğeniler 184 / 336
  • Ticaret 68, (%100)

Bir sebebi var mıdır yoksa sadece bir tavsiye mı? ProSeller , normal domainden bir farkı yoksa çok güzel olur ya 😂

Her açıdan sıkıntılı bunlar. Normalde seo açısından normal domainlerle farkı olmadığı söyleniyor IDN için ancak kendi deneyimlerime göre söyleyecek olursam durum bunun aksini gösteriyor. Kullanıcı türkçe karakter yerine kendi giriş yapmak istese otomatik olarak idn olmayan halini yazabiliyor (türkçe.com değil de turkce.com gibi) ve diğer siteye gidiyor sizin siteye gitmek istediği halde.

Akılda kalıcı olma veya marka oluşturma potansiyeli de sıfır, ileride akılda kalıcı bir site olamaz çünkü idn olmayan hali sizde değil.

Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı kesinlikle tavsiye etmiyorum, ama illa almak isterseniz de bir şey diyemem.

• Üyelik 26.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 751
  • Beğeniler 127 / 183
  • Ticaret 12, (%100)
Anladım hocam teşekkür ederim yorumunuz için ProSeller

SametTEKE SametTEKE WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 1524
  • Beğeniler 894 / 646
  • Ticaret 4, (%100)

Chrome'da türkçe , Opera'da xn--trke-2oa7j diye gözüküyor mobilde. Diğer tarayıcıları bilmiyorum.
ysrsmhh

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al