wmaraci reklam
lidertakipci

yeni domain uzantıları xyz club blog vs...

6 Mesajlar 925 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

noop noop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek domain alınır-satılır
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
neredeyse her ay yeni bir uzantı satışa çıkıyor. şimdi .blog uzantısını bekliyoruz. bir bakıma jenerik isim alabildiğimiz için iyi gibi ama bu işin sonu nereye varacak fikirlerinizi almak istedim.

örnek vereyim. com org net ve diğer tüm uzantıları dolu olan bir kelimenin .club uzantısını tesadüf boş yakaladım ve kaydettim. com uzantısı 30k dolar civarı satılıyor diye biliyorum. aynı kelimeyi 1 dolara club uzantısıyla almış olduk. üzerine projem de var ve club olarak da başarılı olacağını düşünüyorum. aynı kelimenin .blog uzantısını da almalı mıyım? kararsızım.

com ve net dışındaki uzantılar al sata ya da kaydet sata uygun değil. kimse com dışında hava parası ödemek istemiyor ve bu hızla uzantılar çıktığı müddetçe haklılar. yani yatırım amaçlı değil proje tabanlı alınabilir yeni uzantılar. vy konuda da çekincelerim var.

bir kaç sene sonra bu yeni uzantıların kapanma ihtimali var mı? uzantı sayısı arttıkça kaydedilme oranı ve karları düşecektir. ist uzantısı da hoşuma gidiyor ama güvenemiyorum. beş sene sonra biz dükkanı kapatıyoruz diyebilirler mi?

konuyu açmışken uzantılarla ilgili wm olmayan bilgisayarı gündelik kullananlarla ilgili iki olay da anlatayım:

kendi işletmem için bir web sayfası hazırlamıştım abcabcabc . com diyelim. bir arkadaşıma ki üniversite mezunu ve iş güç sahibi 20 lerin ikinci yarısında adresi verdim iphone dan işletmenin fotoğraflarına bakabilecekti. bakamadı. tarayıcıya com uzantılı alan adını yazmayı bilmediğini farkettim. safaride arama yapmaya çalışıyordu. bir başka gün de aynı sayfada bulunan fotoğrafların çıktısını almak için bir internet kafeye gittim ve aynı durumla karşılaştım. chromedan benim sayfama giremedi kafeci eleman. ha bu iki olaydan ders çıkardım. benim için facebook ya da instagram sayfası daha uygunmuş. hedef kitlem normal web sayfası açmayı bilmezken facebookdaki en ufak ayrıntıdan haberdarlar.

xyz uzantısı sanki abartılıyor gibi. gogle abc xyz aldı diye keramet çıkarıyoruz sanırım. google harf oyunu yapmış ince bir espri gibi abc xyz hoşduruyor ve akılda kalıcı. ben de bir xyz kaydettim ve hiç estetik bir uzantı gibi gelmedi. expire olsun diye terkettim domaini. blog en azından estetik. gene de 30 dolar bir blog sayfası için çok fazla. en azından club gibi 1 dolarla başlanıp tutan projeler ikinci senesinde asıl ücreti ödemeli.

bu konularda bilgi ve görüşlerinizi almak isterim.

wmaraci
reklam

EranKucuk EranKucuk Oyun Medyası Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
XYZ güzel bir başlangıç yaptı fakat .xxx'den farkı kalmadı, ad*lt siteler kullandı hep. 7-8 ay boyunca projeme güvenip devam etmiştim XYZ uzantılı siteme fakat sonrasında küçük bir sosyal deney bana insanların bu uzantıya güvenmediklerini gösterdi ve değiştirdim domainimi.

Buna karşın çoğu yeni çıkan domain eğer jenerikliği tam olarak sağlamıyorsa güven sağlamıyor insanların gözünde, tamam google seo açısından umursamıyor olabilir ama kullanıcı deneyimi önemli bir faktör. Yani duman.ist, abc.xyz, oyun.gg, bunların kullanıcıya negatif etkisi olmaz mesela ama istanbul.com varken, istanbul.info'ya girmem mesela arama sonuçlarında üstte çıksa da (eğer aradığım şey belliyse)

Gaintagram Gaintagram "Kazandıkça Öde!" Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Instagram Web Otomasyon
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** İ**
  • Mesajlar 591
  • Beğeniler 116 / 190
  • Ticaret 24, (%100)
Bence uzantı ne olursa olsun düzenli güncellemek ve özgün olması çok önemli.
Ayrıca ; ha bu iki olaydan ders çıkardım. benim için facebook ya da instagram sayfası daha uygunmuş. hedef kitlem normal web sayfası açmayı bilmezken facebookdaki en ufak ayrıntıdan haberdarlar. Bu gerçek çok doğru o yüzden sadece insanların googleden bulmasını beklemek yerine 50-60k lık sosyal medya hesapları olmalı ve her paylaşımı birde oradan geçmeliyiz diye düşünüyorum. Şayet ben bu şekilde dönüşler alıyorum. Google kalsak yandık yok seo yok bio hadi 4 ay bekle bakalım Furkan sitene bi güzelce bakalım ... :)

Sonuç olarak ister tr.gg olsun ister blogspot olsun ister club olsun ister pub olsun isterse meyhane olsun projenin tutup tutmaması tamamen backlink lere bağlı.

ofofof ofofof Seninleyiz Kullanıcı
  • Üyelik 27.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Ön Muhasebe
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 462
  • Beğeniler 132 / 91
  • Ticaret 5, (%100)
valla bana göre hepsi boş , com dan başkası yalan dediğin gibi bunun sonu yok her an yeni uzantılar çıkıyor yakında afedersiniz .bok çıkarsa şaşırmam belkide vardır ben bilmiyorum ., zaten com jenerik domainin bile olsa heryerde reklamın yoksa yine küçüksün artık internet reklam olmuş google reklam faceye reklam oraya reklam , jenerik olmasan bile reklamla götürüyosun abi herşey reklam olmuş konumuz değil belki ama daha düne kadar n11 mi vardı mesela adam 7x24 reklam yaptı şuan parayı götürüyor en düşük komisyon %12 imiş yuh diyorum gözün doysun dicem %20 25 olan katagoriler bile varmış.

eskiden arabul.com vardı mynet.com vardı superonline vardıyaa yine varlar lakin boynuz kulağı geçti... REKLAM..

noop

offfoffff
wmaraci
wmaraci

noop noop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek domain alınır-satılır
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
güzel tespitler.

az önce domain araştırırken noktadomains diye bir domain firmasına ulaştım. neredeyse kullanılmayan bütün com jenerikler bu firmada. tüm piyasayı toplamışlar. burası normal erken gelip parsellemişler ucuza kapatmışlar falan.

enteresan kısım şurda başlıyor. 3 milyon domainimiz var yazmışlar. 3 milyonun senelik kayıt parası 25 milyon yapar. belki 3. şahısların domainlerine de aracılık ediyorlardır başka türlü mantıklı gelmedi.

her iki şekilde de senelik 25 milyon dolarlık satış yapılmalı ki elinde domain bulunanlar karda olsun. hadi en kalitelileri almış olsunlar ve ortalama 10binden satsalar senede 2500 domain satmaları lazım.

hesapları kabaca yaptım ama bu domain işi pek karlı değil gibi. çok seçici olmak her domaine panik yapıp atlamamak lazım.

MuhammedAVCI MuhammedAVCI İlla Edep! İlla Edep! Kullanıcı
  • Üyelik 22.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Professional SEO Expert
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 106 / 279
  • Ticaret 31, (%97)
Lapanması söz konusu bile olamaz ama kullanıcı deneyimi için güven veren ve gelecek vaad eden marka domainler seçmek gerekir. yeni uzantıların açılması da artık uzantılarda alınacak domain sayısının yok denecek kadar az olması güven sorunu içinde ssl çıktı önceden ssl mi vardı birçok sertifika var

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al