wmaraci reklam

AMD Uyumlu Ram Ne Demek??

4 Mesajlar 2.117 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

rainsquad rainsquad Bizler, biziz. Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad L** P**
  • Mesajlar 273
  • Beğeniler 139 / 46
  • Ticaret 7, (%100)
Merhaba, sıkça görüyorum. Bende kullanıyorum (AMD işlemcim olduğu için almıştım.) İntel'de deneme fırsatım olmadı, satarken yazıyorlar sadece AMD'de çalışır. İntel sistemi olanlar alırsa iade yok diye. Siz ne düşünüyorsunuz? Benim bildiğim, Ram bellek işlemci ayırt etmez. Böyle bir şey mümkün mü?

wmaraci
reklam

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Öyle bir şey yok hocam. Sadece ramlerin ve anakartın mhzlerinin uyumlu olması gerekiyor. Birde ddr serisi önemli gerisi palavra.

Atıyorum anakartınız 3466 mhz ram destekliyorsa 3600 mhz taksanız dahi 3466 mhz hız alırsınız ya da ddr4 ram slotu olan bir karta ddr3 takamazsınız

rainsquad rainsquad Bizler, biziz. Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad L** P**
  • Mesajlar 273
  • Beğeniler 139 / 46
  • Ticaret 7, (%100)
Birisi açıklama yapmış konuyla ilgili direkt şöyle alıntılıyorum hocam. Backlinkcigeldi

olaya açıklık getirmek için yazıyorum; ram lerin sadece amd uyumlu olması ramlerin üzerindeki çiplerin sayısı ile alakalıymış, low density diye geçen ram lerde mesela 32mb lık çipler varken bu benim aldığım high density ram lerde 64mb lık çipler bulunuyormuş. intel işlemcilerde bu ramlerin çip sayısına göre kabul ettiğinden normalde 2gb kapasiteli bir high density ram taktığınızda sadece 1gb olarak görebiliyor. intel sistemlerde windows 7 ve sonrasında bu durum sistem özellikleri sayfasında 4.00gb (8.00gb) şeklinde görülebiliyor (q6600 lu bir sistemde denedim) ama xp gibi eski işletim sistemlerinde bu durumu göremeyebiliyorsunuz. amd de ise herşey normal ve 8gb ram olarak sıkıntısız çalışıyor.

halen almak isteyenler için söylüyorum; amd işlemci kullanıyorsanız müthiş bir şey. çünkü yarı fiyatına 8gb ram alıp takabiliyorsunuz. bunun nedeni çip sayısı ile alakalı maliyetmiş. ramleri aldığım tarihte hepsiburada da 2gb kingston ram 104 tl iken ben 8gb lık seti çinden 80 lira gibi bir fiyata almıştım. intel kullananlar içinse kesinlikle tavsiye etmiyorum çünkü intel işlemcilerde ddr2 zamanında kullanılan bellek kontrolcüsü (anakartta veya işlemcinin içinde) bu ramleri adresleyemediği için sadece yarısını kullanabiliyor.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Hocam dediğimi tekrarlıyorum böyle bir ayrım yok. Eski nesil ddr1 ddr2 ramlerde vardı bu ayrım bunlar da tarih oldu artık. Ddr3 ddr4 ramlerde böyle bir ayrım yok. Anakart neyi destekliyorsa o'dur.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al