wmaraci reklam

Fotoğrafta 1/3 Kuralı Nedir? Nasıl Yapılır?

4 Mesajlar 2.236 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

tdilek007 tdilek007 DOT Medya Kullanıcı
  • Üyelik 17.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 266
  • Beğeniler 133 / 46
  • Ticaret 7, (%71)
Fotoğraf makinesi alan veya alacak olan herkes gördüğü fotoğraflar için acaba bende çekebilir miyim diye bakıyor. Olay fotoğraf makinesini almakla bitmiyor, ayrıca teknikleri öğrenmek ve fotoğrafa ruh katan kompozisyonu öğrenmek gerekiyor. Fotoğraf çekiminde çekilen mekan kadar kompozisyon da önemlidir. ve 1/3 kuralı fotoğraf çekiminin olmazsa olmazlarındandır. Peki nedir bu 1/3 kuralı?

Fotoğrafçılıkta 1/3 kuralını daha iyi anlayabilmek için vizör yerine livewiev ekranından ızgaralara bölünmüş halde görmeniz daha iyi olacaktır. Livewiev ekranı’nı 2/2 yani 9 parçaya ayrılmış olarak gördüğümüz zaman, modelimizi çizgilerin birleşme yerlerine getirip o kısımdayken çekmemiz fotoğrafa canlılık katacaktır. Günümüzde en çok yapılan hatalardan bir tanesi fotoğrafta modelin tam ortada olmasıdır, bu tamamen yanlış davranıştır ve halen bir çok kişi tarafından bilinmemektedir.

Üstte bulunan fotoğrafta 9 parça görüyorsunuz. Modelinizi özellikle 9 parçanın sağ orta kısmındaki çizgilerin birleşme noktalarına konumlandırmalısınız ki fotoğrafınızda canlılık ve ruh olsun. 1/3 kuralına uyup uymamak size kalmış olsa da kurallara uymak bazen çok şey değiştirir. Siz de 1/3 kuralıyla çektiğiniz fotoğraflarınızı bize gönderip yayınlanmasını isteyebilirsiniz.

İyi çekimler dileriz..
Kaynak: Fotoğrafta 1/3 Kuralı Nedir? Nasıl Yapılır?

DOT Medya
wmaraci
reklam

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
bir de bildiğim kadarıyla modelin yüzü, bir kırmızı noktadan diğer üç kırmızı noktayı görebilecek konumda olmalı. iki kırmızı noktanın arasındaysa paralel çizgiyi görebilecek şekilde. eğer bu bir obje ise profilde de aynı şekilde görmeli. Yani bunu bir yerden duydum diye hatırlıyorum en azından :)

bilginizi paylaştığınız için teşekkür.

tdilek007 tdilek007 DOT Medya Kullanıcı
  • Üyelik 17.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 266
  • Beğeniler 133 / 46
  • Ticaret 7, (%71)

ilkanbalkan adlı üyeden alıntı

bir de bildiğim kadarıyla modelin yüzü, bir kırmızı noktadan diğer üç kırmızı noktayı görebilecek konumda olmalı. iki kırmızı noktanın arasındaysa paralel çizgiyi görebilecek şekilde. eğer bu bir obje ise profilde de aynı şekilde görmeli. Yani bunu bir yerden duydum diye hatırlıyorum en azından :)

bilginizi paylaştığınız için teşekkür.

ilk defa sizden duyuyorum olabilir. Ama şu var kırmızı noktadan kastınız focus noktaları büyük ihtimal focus noktaları her fotoğraf makineside aynı sayıda ve aynı yerlerde olmuyor.

DOT Medya

CyberAdam CyberAdam www.cyberadam.net Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 428
  • Beğeniler 162 / 88
  • Ticaret 0, (%0)
Bu konu için Barış Özcan'ın bu videosuda güzel : https://www.youtube.com/watch?v=FgSAUJ1xZJ8
tdilek007

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al