wmaraci reklam
lidertakipci

Google Algoritmasını Değiştirdi!

10 Mesajlar 1.273 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mustafa Cakmak Mustafa Cakmak Front-End & Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 05.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 392
  • Beğeniler 60 / 71
  • Ticaret 8, (%100)
Bugün 15. yılını kutlayan Google, internet kullanıcılarına büyük bir sürpriz yaptı! Sadece kullanıcılara değil arama motoru optimizasyonu yapanlarda bu sürprize çok şaşırdı!

Evet yanlış yazmadım yada yanlış okumadınız. Google bugün büyük bir sürpriz yaptı. Tabi bu sürprizi bekleyen SEO uzmanlarıda vardı fakat bir çok kullanıcı böyle bir sürpriz beklemiyordu. Bu güncelleme ile aramaların %90′ında değişimler olacak. Bugün ben çok fazla bir değişim göremedim. Bu güncelleme bugün söylendi fakat henüz bir faaliyet yok. Zaten Google temsilcilerinden birisi olan Singhal da bu değişimin yavaş yavaş hayatımıza gireceğini vurguladı.

Güncelleme ile ilgili bir kaç bilgi verdim fakat güncellemenin adını söylemedim. Bu güncellemenin adı hummingbird yani Türkçe karşılığı ise sinekkuşu. Aslında bu algoritma, Google’ın 2010 yılında yapılan, Caffeine algoritması ile paralel denilecek kadar aynı sayılır.

İnşallah Tüm Webmasterlara Hayırlı Olur! :)

Kaynak : http://teknofiber.net/2013/09/google-algoritmasini-degistirdi.html
Sanalfenomen

kişi bu mesajı beğendi.

http://www.teknofiber.net - Teknoloji Blogu
wmaraci
reklam

azattarinci azattarinci <?php echo "Crypto"; ?> Kullanıcı
  • Üyelik 11.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ukrayna
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 235
  • Beğeniler 25 / 47
  • Ticaret 30, (%100)
Google'ın "hayvanca" güncellemeleri webmasterlar'ın canını yakacak :D
FilmlerBizden

kişi bu mesajı beğendi.

Ukrayna Eğitim Danışmanlığı - Sınavsız Ukrayna Üniversiteleri
https://www.ukraynaegitim.gen.tr/

SukruAK SukruAK akwebhostingi.com Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Veri merkezi Hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ş** A**
  • Mesajlar 704
  • Beğeniler 135 / 135
  • Ticaret 65, (%100)
ilginçmiş

Haberimiz yoktu :)

bitirimci bitirimci Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1170
  • Beğeniler 216 / 214
  • Ticaret 0, (%0)
Siteye düzenli doğal bilgi girişi en iyi seo dur.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 05.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 392
  • Beğeniler 60 / 71
  • Ticaret 8, (%100)

bitirimci adlı üyeden alıntı

Siteye düzenli doğal bilgi girişi en iyi seo dur.

Tüyon için teşekkürler fakat bu algoritma ile sadece bu yetmiyor.

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)
Bu kadar yazının özeti: "Google Güncelleme Yapacak"

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com

HeroTurk HeroTurk Ne Mutlu Türküm Diyene!!! Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Cnc programcısı
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 3962
  • Beğeniler 315 / 705
  • Ticaret 47, (%100)
Yanlış anlama ama bu bilgileri nereden alıyorsunuz. Hep alıntı yazılar bunlar sence?

https://www.ozgurblog.net/

• Üyelik 05.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 392
  • Beğeniler 60 / 71
  • Ticaret 8, (%100)

HeroTürk adlı üyeden alıntı

Yanlış anlama ama bu bilgileri nereden alıyorsunuz. Hep alıntı yazılar bunlar sence?

Evet. Teknofiber.net'ten alıntı yaptım. Zaten altında da kaynak diye yazıyor. Fark etmedin sanırım.

judgeofnight judgeofnight WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 5 / 0
  • Ticaret 2, (%100)
Wikipedia'ya artık girmeden insanlar Google üzerinden bir şeyi okuyabilecek ya da zeytinyağı ile tereyağının karşılaştırmasını yapacak kalori miktarlarını vs gösterecek. Oturup bunlar için bir şey yazdıysanız ve gelen gideni çoksa zamanla düşüşe geçebilir hitler.

metehan777 metehan777 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı, Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 37 / 25
  • Ticaret 2, (%50)
Hummingbird güncellemesi global aramalarda etkisini göstermeye başladı. Global'de anahtar kelimede 1.sırada çıkan iki sitem için bunun etkisini de analytics üzerinden %30 %40 oranında gözlemledim. Şimdiden kısa kısa notlar çıkartıyorum;

SEO her ülke de farklılık gösteriyor bu bir gerçek. Ancak şunu söyleyebilirim ki bu güncelleme çağımızın getirdiği tüm sosyolojik ve psikolojik yenilikleri de içeriyor, bence tam zamanıydı. Google algoritması her geçen gün insan gibi düşünmeye daha da yaklaşıyor.

SEO artık daha eğlenceli ve kısa sürelerde büyük yükselmeler ile bazı siteleri karşımıza çıkaracak. SEO rekabeti için de pek çok yeni kriter eklendi. Artık sitenizin pagerank'ini kontrol etmenize gerek yok. Sosyal medya da CRM oranlarınızı sürekli kontrol etmelisiniz. SEO artık daha realist bir hüviyet kazandı. Yani şöyle diyeyim, nasıl artık bir insan medya sayesinde bir günde ünlü olabiliyorsa bazı siteler de kısa zaman aralıklarında sosyal medya desteği ile büyük patlamalar yaşayacak.

Bu alan ile ilgili artık büyük seo devlerini takip etmek şart. Eğer bilgi haznenizi geliştirmezseniz kendinizi yok sayabilirsiniz. Küçük faaliyet alanları gösteren "SEO'cular"ın devri kapanıyor. Bu işi gerçekten kavrayanlar ise iyi paralar kazanacak.

Bu süreçte Google Adwords patlama yapacak tabiki, sonuçta düşüşler yaşayan büyük siteler olacaktır, doğaldır ki adwords'e yöneleceklerdir. İnternet reklam ağlarıya ilgili çalışma alanları genişliyor.

UX artık SEO'da en önemli etken olacak. Site içi web aplikasyonları geliştirmek bence şart. Grafik tasarım anlamında da dolaylı olarak gelişmeler olacaktır.

Basit düzeyde wiki backlinkler, backlink çalışmaları öldü diyebilirim. Artık iki üç aşamalı link inşaaları gerekecek.

Sosyal medya zirvelerde olacak. Yeni trend siteleri takip etmekte fayda var, bir havuz yapabilirsiniz(Link inşaalarında kullanmak için).

Akıllı etiketleri kullanmıyorsanız bir an önce başlasanız iyi edersiniz.

Özellikle e-ticaret için çok önemli olan "Long-Tail" arama öbekleri tavan yapacak. Eğer bu aşamada "SEO için Excel" uygulamalarında uzaksanız bir an önce başlayın. Artık SEO operasyonları için hem kalem kağıtla hem de excel, word, pdf dökümanlarınızla bütünleşmeniz gerekiyor.

Web Psikolojisi ve Web Sosyolojisi çağına da artık iyice giriyoruz; ki en seviğim nokta da bu oldu.

NOT: Olan wikipedia'ya oldu :) Kısa bilgiler için ziyaret ettiğimiz ünlü aksiklopedimiz büyük miktarlarda hit kaybedecektir.

Özet geç diyenler için Google Hummingbird tam da şudur; http://www.youtube.com/watch?v=NF-kLy44Hls

Ek Olarak: Şunları da eklemek gerekiyor. Eğer Moz User Generated Blog'u takip ediyorsanız rastlamış olabilirsiniz; yerel ve genel aramalardaki sıralama farkları.

Artık her sitenin her ile göre sıralaması değişecek. Google'ın artık konum algılama ve SEO ilişkisi daha üst seviyede.

Bu farklılıkları gidermek için çok önemli ayrımları yapmamız gerekiyor. Kendi şahsımca bu durumu aşmak için artık döngüler yaratıp, bir değil bir kaç yerde kestikten sonra link labirentlerini devreye sokmak yeterli olacaktır. (Inception filmini anımsadım nedense :) )

Bu güncellemeyi gerçekten çok sevdim.
NDorteOrg

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al