freelance iş ilanları

Google Aramalarında Artık Yazar Resmi Çıkmayacak!

7 Mesajlar 1.368 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

ahmetozulku ahmetozulku WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 10 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Arama sonuçlarını sürekli takip eden kişiler Google’nin son 15 gündür aramalarında çıkan yazar resimleri ile ilgili çalışma yaptığını çok rahat anlamıştır. Ancak Google cephesinden resmi bir açıklama gelmedikçe bu konuyu irdelemek doğru olmazdı. Geçtiğimiz gün Google Webmaster ekibinden John Mueller’in Google+ profilinde yaptığı açıklama ile artık arama sonuçlarında yazar resmi ve yazarın çevresindeki kullanıcı bilgilerinin çıkmayacağı resmi olarak doğrulandı.

John Mueller gelen sorulara cevap olarak; “bu çalışmanın özellikle mobil aramalardaki görüntü kirliliğini düzenlemek ve tüm cihazlarda uyumlu bir tasarım oluşturabilmek için yapıldığını” söylese de; birçok webmaster kesimi ve benim görüşüm bu açıklamanın tam olarak doğruları yansıtmadığı yönünde.

Google aramalarında eski yazar resmi görünümü (biraz karmaşık olduğu kabul edilebilir)

Google aramalarında yeni yazar bilgisi görünümü (eskisine göre çok daha sadece bir görünüm)

Bana göre sitelerde Google yazar resmi çıkartmak tamamen firmanın Google Plus’ı yaymak için çıkarttığı bir yöntemdi. Ve Google bunda başarılı oldu. Başta sadece SEO uzmanlarının kullandığı Google yazar profili özelliği kısa sürede hemen tüm sitelere yayıldı. Öyle ki son günlerde dev portallar bile yazarlarının profillerini Google’ye bildirdiler ve snippet kullanmaya başladılar. Yani Google eğer bunu yukarıdaki amaç için yaptıysa bu amacına kesinlikle ulaştı diyebilirim.

Çünkü Google Plus gibi sosyal ağların en büyük sorunu SPAM yapmak amacıyla açılmış Fake kullanıcı hesaplarıdır. Google Plus yazarlık uygulaması ile hemen herkesin kendi profilini ciddi bir şekilde hazırlamasını, profil fotoğraflarını güzelce çekmelerini sağlamıştır. Özellikle yazarlık uygulaması ilk geldiğinde bunu uygulayan sitelere aramalarda biraz daha iyi sonuçlar çıkartması; çok kısa sürede herkesin doğrulanmış ve gerçek Google Plus hesabı açmasına neden olmuştur.

Tabi bu anlattıklarım tamamen kuşkusal yaklaşımım sonucun bende oluşan düşüncüler. Ancak ben doğruluk payının çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

Kaynak: Webtrologi.com
CennetKapisi Jengawer

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Zen Zen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Web
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1061
  • Beğeniler 16 / 189
  • Ticaret 1, (%100)
Saçma bir uygulamaydı zaten. Özellikle iyi gelir getiren site sahiplerinin kendini ön plana çıkarması çok yanlış. Kendisi bir yanlış yaptığında tüm gıcık olanlar sitesine saldırıyorlar. Sonra da vay efendim sitemden ne istiyorsunuz diyorlardı :D

Bir şirketin yüzü sen olursan. Sen ne yaparsan şirketine mal olur.

• Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 10 / 16
  • Ticaret 0, (%0)

Zen adlı üyeden alıntı

Saçma bir uygulamaydı zaten. Özellikle iyi gelir getiren site sahiplerinin kendini ön plana çıkarması çok yanlış. Kendisi bir yanlış yaptığında tüm gıcık olanlar sitesine saldırıyorlar. Sonra da vay efendim sitemden ne istiyorsunuz diyorlardı :D

Bir şirketin yüzü sen olursan. Sen ne yaparsan şirketine mal olur.

Aslında son zamanlarda onu engellemişti google. Yani sitenin kategorisinde, etiketinde değilde; sadece içeriklerinde çıkartıyordu aramalarda.Ancak mobil aramalarda gerçekten yazar resimlerimi benimde sinirimi bozuyordu. Birde herkes güzel resim koymuyor. Neyse sonuçta artık istesekte resim çıkartamıyoruz işte :)

skandeniz skandeniz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek .
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 656
  • Beğeniler 64 / 114
  • Ticaret 12, (%100)
Eskisine göre daha iyi olmuş.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 10 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Açıkcası ben eskisi tercih ederim ne olursa olsun.
Ancak yazıda da arkadaşın dediği gibi; Google bir şekilde herkesi Google Plus'a üye etti bu yöntemle ve herkes fake hesap açmak yerine tel ile onaylanmış gerçek hesap açtı. İyi bir strateji ama kandırdı webmasterları.

RUZGARBERAT RUZGARBERAT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Webmaster | Graphic designer |
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad R** B**
  • Mesajlar 132
  • Beğeniler 40 / 24
  • Ticaret 0, (%0)
bunun adı tekelcilik ...
FilmlerBizden

kişi bu mesajı beğendi.

imkansız diyenler hep yanıldılar...

• Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 10 / 16
  • Ticaret 0, (%0)

RUZGARBERAT adlı üyeden alıntı

bunun adı tekelcilik ...

Aynen öyle adamlar kafasına geldiği gibi davranıyor. Aramalarda resim çıkartacaz hadi google plus açın hepiniz diyor. Tüm sitelerimize kodlar modlar ekletiyor. Sonra da vazgeçtik çıkartmıyoruz diyorlar :D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al