wmaraci reklam
lidertakipci

Google'dan Atatürk açıklaması

21 Mesajlar 5.012 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Her ne kadar bu tartışmadan nefret etsem, konuşmak katılmak istemesem de önemli bir gelişme olduğundan paylaşmak istedim.

CHIP Online'a özel açıklama: Google, 10 Kasım'da neden Atatürk'ü logosuna taşımadı? Google'a sorduk!

Ryan Germick ile sohbetimizde ilk sorumuz (ki CHIP Online Facebook sayfasının takipçilerinin de en çok sorduğu soruydu) neden 10 Kasım'da bir Doodle yapılmadığı idi. Ryan Germick bu soruya yanıt verirken önce Doodle'ların neden yapıldığını ve amacını açıkladı.

"Google'ın hazırladığı Doodle'ların amacı festivaller ve eğlenceli şeyleri kutlamak ve bu sırada komik eserler ortaya çıkarıp Google sayfasına gelen kullanıcıların eğlenmesini sağlamaktır. Bu ana fikir paralelinde ölüm günlerini değil doğum günlerini kutlamayı tercih ediyoruz. Doodle'lar doğası icabı eğlenceli ve komik şeylerdir. Türkiye Cumhuriyeti için bu kadar önemli olan bir günün değerini ve ciddiyetini düşürmek ve bozmamak için Doodle yapmamayı tercih ettik."

"Ama bu günü de boş geçemezdik. Türkiye'ye verdiğimiz önemi ve Atatürk'e saygımızı göstermek amacıyla Google sayfasının altına bir kırmızı karanfil resmi koyduk. Bunu şimdiye kadar hiç kimse için yapmamıştık. Sadece ve sadece Atatürk için yaptık. Bunun da altının çizilmesini istiyoruz."

Kaynak: ÖZEL: Google'dan Atatürk açıklaması -CHIP Online
MehmetAliATLI Atakan MstDrsn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

deeprock2 deeprock2 runApp Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Mobil ve Web Geliştirme
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** M**
  • Mesajlar 1095
  • Beğeniler 270 / 270
  • Ticaret 12, (%100)
Bunu şimdiye kadar hiç kimse için yapmamıştık. Sadece ve sadece Atatürk için yaptık
10 Kasımda bunu milletimize anlatamadık. Elin Amerikalısı bile saygı duyuyor. Bazıları utanır mı acaba...
melankolia mujdatsayar Yunusemre

kişi bu mesajı beğendi.

TazZ TazZ www.ahmetcetintas.com Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Grafiker Yazılımcı
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 795
  • Beğeniler 324 / 323
  • Ticaret 19, (%100)
sitesine de bir göz atıyım dedim de. Çok sağlam bi menüsü varmış :) http://www.ryangermick.com/
Yunusemre

kişi bu mesajı beğendi.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Arama motorlarının 10 Kasım'da tasarımlarını karşılaştıranlar okumalı. :) Ölüm yıl dönümlerinde hazırlamıyorlar diye bas bas bağırdık ama boşa..

Noktayı koymuşlar.
MehmetAliATLI SabahKemalCansu webali

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

toolss toolss WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek öğr
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 0 / 5
  • Ticaret 2, (%50)
Defalarca aynısı anlatmaya çalıştım her seferinde Atatürk düşmanı oldum. İnsanlarımız çok garip..
GizemliLORD

kişi bu mesajı beğendi.

furkanozden furkanozden Geleceğe hazır mısın? Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 2462
  • Beğeniler 98 / 442
  • Ticaret 2, (%100)
Zaten adam logo yapmayınca Atatürk düşmanı olacak. Google hepten İsrail'in zaten. Ne demiş Einstein?

İnsanlardaki önyargıyı parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur.

Sosyal Medya'da en çok paylaşılan doodle'da bu foruma da üyeliği bulunana Safa Paksu'ya aittir. Olayın farkına vardıktan sonra bu yazıyı yazdı. Google neden 10 Kasım’da logosunu değiştirmiyor?
Spaksu Atakan alkinkasap

kişi bu mesajı beğendi.

Are you alright?

Adobewordpress Adobewordpress WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad V** Ö**
  • Mesajlar 677
  • Beğeniler 58 / 418
  • Ticaret 1, (%100)
Google, Doodle yaptığında Atatürk değer mi kazanacaktı? Ya da yapmadığında değer mi kaybetti?

Ayrıca Larry Page kendi blogunda 10 kasım için karanfil yayınladı mı? Tabii ki hayır. Yani Google ve türevi şirketlerin yayınladığı bu küçük hatırlatmalar sırf sempatik gözükmek için. Ben kendi adıma samimi oldukları düşünmüyorum.

Bu tarz büyük şirketlerden beklentileriniz olmasın. Yarın Google'dan daha iyi bir arama motoru çıkarsa anında satarım. Onca yıl kullanmışım, mazi falan, hepsi hikaye. Umrumda olmaz Google da Larry Page'in cebine giren para da.
lussio rastbin

kişi bu mesajı beğendi.

adobewordpress.com ~ “güncel tasarım okulu”

Bariswp Bariswp ZM Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ZM
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 2267
  • Beğeniler 316 / 445
  • Ticaret 15, (%100)
Çok mantıklı bir açıklama.Baştan beri diğer arama motoruna alışamadım.Bazı insanların neden googlea bu kadar kin duyduğunu bilmiyorum.

Sinan Sinan Grana Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3509
  • Beğeniler 1321 / 1320
  • Ticaret 97, (%100)
Mantıklı bir açıklama. İlk başta bende düşünmüştüm neden koymadı diye. Tabi tepki göstermeden önce mantıklı düşünmek gerek.

retrospektif retrospektif WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 105 / 145
  • Ticaret 7, (%100)
Aslında Batuhan ve daha bir çok arkadaşımız Chip Online'dan önce zaten buna benzer bir açıklama ile forumu bilgilendirmişti. Okumuyoruz ya da tartışmayı seviyoruz bilemiyorum. Google vs Yandex temalı başlıklara baktığınızda en çok görüntülenenler olduğunu kolayca görebilirsiniz. Kıyaslama yapılabilir tabii ki ancak birbirimizi kırmadan. Sonuçta her iki arama motoru da kaliteli hizmet veriyor. Şahsen ben her iki arama motorunun servislerinden yararlanıyorum. Siz de öyle yapın derim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al