wmaraci reklam

Google Türkiye’de Vergi Mükellefi Oluyor

16 Mesajlar 3.701 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)
Maliye Bakanlığı’nın 2009 sonunda Google‘a kestiği 71 milyon dolarlık vergi cezasını hatırlarsınız. Google’ın Türkiye’de sunduğu reklam hizmetlerinin vergilendirilmesine dayanan bu ceza, Vatan Gazetesi’nin haberine göre Google’ın yeni yasa düzenlemesine dair attığı adım ile çözüme kavuşuyor.

Ufuk Şanlı’nın haberine göre 6111 sayılı Torba Yasa’dan yararlanmak için Maliye’ye başvuran Google’ın borcu 35 milyon liraya düşürülmüş ve 18 taksite bağlanmış. Türkiye’de verdiği reklam hizmetlerini İrlanda’dan yöneten (fatura kesen) Google’ın söz konusu cezayı kabul etmesi 2009 ve 2010 yıllarına ait gelirlerinden de devlet vergi tahsil edilebilmesinin yolunu açıyor.

Daha önce paylaştığımız gibi Google bu karara “Türk kanunlarına uygun hareket ettiğimize ilişkin inancımız tam.” şeklinde yanıt vermiş ancak dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tepki göstermişti. Vatan’ın kaynaklarına göre Google ayak diremekten(!) vazgeçmiş ve yeni yasa çerçevesinde kabul ettiği 71 milyon liralık borcu (2007-2008 yılı için vergi aslı, vergi cezası ve gecikme faizi dahil toplam ceza) 2 ayda bir olmak üzere toplam 18 taksitte ödenecek.

Konunun Türkiye’de ve uluslararası yasal düzenlemeler içinde uygulanabilirliği belki bugüne kadar göz ardı edilmişti. Ancak Google’ın İrlanda’yı vergi indirimleri açısından tercih ettiği ve milyar dolar seviyesinde kazançlı çıktığı (Bermuda Üçgeni) bilinen bir gerçek. İngiltere hükümeti dahi bu konuda adım atmaya itmişti.

Yalnızca Google değil, bilişim dünyasının önemli isimleri de İrlanda’yı tercih edenler arasında. Bunlar arasında yer alan IBM, Intel, Hewlet Packard, Microsoft ve Yahoo’nun adını vermek sanırım yeterli olacaktır.

İrlanda’nın yabancı yatırımları çekerek gösterdiği yükseliş maalesef 2010 sonunda başlayan bir ekonomik krize neden olmuştu. Konunun ayrıntısına girmek isteyenler İrlanda Ekonomisi’ni inceleyen şu yayını göz atabilirler.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, Google’ın ülkemizde reklam gelirlerini vergilendirmemesi Türk bilişim şirketleri adına da pek adil görmediğim bir durumdu. Dolayısıyla konunun ülkemiz lehine sonuçlanmasından memnunum ve bu sektörden elde edilen vergilerin yine bu sektörün önünü açacak şekilde değerlendirilmesini diliyorum.

Kaynak: Webrazzi

wmaraci
reklam

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Buldular zengin bir firmayı, hemen sömürüyorlar.

LadyArch3r LadyArch3r Web Developer Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 930
  • Beğeniler 60 / 102
  • Ticaret 3, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Buldular zengin bir firmayı, hemen sömürüyorlar.

Bu yorumun gerçekten çok saçma.Adamlar vergi ödemeden milyon dolarlar kazanıyor sen ne diyorsun.Vermedikleri her vergiyi senin baban cebinden ödüyör haberin yok.Vermedikleri her vergi Amerika'yı güçlendiriyor,zenginleştiriyor.Daha sonra da küçük ülkeleri eziyorlar.Lütfen yorum yaparken olayın ciddiyetini biraz düşün.

pls06 pls06 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek web tasarım
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad B** S**
  • Mesajlar 459
  • Beğeniler 5 / 4
  • Ticaret 1, (%100)
Olsun tabi biraz da devletimiz kazansın. Sömürüyorlar diyen arkadaş merak etti mi acaba hiç yol nasıl yapılıyor, maaş nasıl veriliyor...

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

emirhan emirhan www.ozkula.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek hosting
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 1455
  • Beğeniler 60 / 263
  • Ticaret 39, (%100)
Peki Vergi alan kişiler google den hizmet almıyor mu ?
Dünyaca , Özellikle Türkiye Google den hizmet almakta.
Google türkiye erişimini kapatırsa ne halt yeriz ?
Susun oturun bence kızdırmaya gelemez.

ykgungor ykgungor WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 77
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Türkiye muz devleti değil.Asgari ücretten vergi alınıyorsa milyon dolar kazananda alınmalıdır.

LadyArch3r LadyArch3r Web Developer Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 930
  • Beğeniler 60 / 102
  • Ticaret 3, (%100)

emirhan adlı üyeden alıntı

Peki Vergi alan kişiler google den hizmet almıyor mu ?
Dünyaca , Özellikle Türkiye Google den hizmet almakta.
Google türkiye erişimini kapatırsa ne halt yeriz ?
Susun oturun bence kızdırmaya gelemez.

Sen ben hizmet almak istemiyorum diyebiliyormusun devletine ?

Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklayabiliriz. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir.

vergi bir yükümlülüktür ve herkesin ödemesi gerekir.
Google Türkiye' erişimini kapatsa senin ve Türkiye'nin kaybedeceği hiç bir şey olmaz.Arama motorumu yok.Youtube benzeri sitemi yok yada blog alternatifimi yok.Hepsini yapan türk firmaları bile var.

Senin gibi zihniyetler yüzünden 71 milyon dolarlık geliri devletin bütçesine ekleyemiyoruz.

Sonra dersinizki ülkede bu yok şu yok.Yollar kötü , hastane yetersiz , sıralar kötü.

Sen kazandığın paranın vergisini vermezsen bu ülkeye ihanet edersin.

Bunu da geçtim yabancı bir firmanın vergi vermemesini istiyorsun.

Boş kafaların boş düşünceleri.

Gülüyorum ve üzülüyorum Google hizmeti keserse demene.

b3yaz b3yaz WMAracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Diğer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 2048
  • Beğeniler 69 / 125
  • Ticaret 18, (%100)
Google Türkiye’de Vergi Mükellefi Oluyor. İyi oluyor.

ozzy5a ozzy5a WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 38 /
  • Meslek Web Kodlama
  • Mesajlar 269
  • Beğeniler 1 / 28
  • Ticaret 1, (%100)
Güzel bir gelişme ancak bu durum ödemelere yansıyabilir. Nasıl yapacaklar bilmiyorum ama ülkemizde Serbest Ticaret Bölgesi diye tanımlanan özel şirketler var. Meraklısı için ilgili kanun;
KANUN NO: 3218
SERBEST BÖLGELER KANUNU, Kabul Tarihi: 6 Haziran 1985
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 15 Haziran 1985 - Sayı: 18785
AMAÇ VE KAPSAM
Madde 1-(Değişik: 5810 - 12.11.2008 / m.1) Bu Kanun; ihracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek, doğrudan yabancı yatırımları ve teknoloji girişini hızlandırmak, işletmeleri ihracata yönlendirmek ve uluslararası ticareti geliştirmek amacıyla serbest bölgelerin kurulması, yer ve sınırlarıyla faaliyet konularının belirlenmesi, yönetimi, işletilmesi, bölgelerdeki yapı ve tesislerin teşkili ile ilgili hususları kapsar.

Tabi bu Google'ın ülkemize yatırım yapıp ülkemiz üzerinden ihracat yapması anlamına gelir sanıyorum. Biz google'ı seviyorum oda bizi sevsin vergisini ödesin lan! :)

emirhan emirhan www.ozkula.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek hosting
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 1455
  • Beğeniler 60 / 263
  • Ticaret 39, (%100)

ozzy5a adlı üyeden alıntı

Güzel bir gelişme ancak bu durum ödemelere yansıyabilir. Nasıl yapacaklar bilmiyorum ama ülkemizde Serbest Ticaret Bölgesi diye tanımlanan özel şirketler var. Meraklısı için ilgili kanun;
KANUN NO: 3218
SERBEST BÖLGELER KANUNU, Kabul Tarihi: 6 Haziran 1985
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 15 Haziran 1985 - Sayı: 18785
AMAÇ VE KAPSAM
Madde 1-(Değişik: 5810 - 12.11.2008 / m.1) Bu Kanun; ihracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek, doğrudan yabancı yatırımları ve teknoloji girişini hızlandırmak, işletmeleri ihracata yönlendirmek ve uluslararası ticareti geliştirmek amacıyla serbest bölgelerin kurulması, yer ve sınırlarıyla faaliyet konularının belirlenmesi, yönetimi, işletilmesi, bölgelerdeki yapı ve tesislerin teşkili ile ilgili hususları kapsar.

Tabi bu Google'ın ülkemize yatırım yapıp ülkemiz üzerinden ihracat yapması anlamına gelir sanıyorum. Biz google'ı seviyorum oda bizi sevsin vergisini ödesin lan! :)

Ben google hizmet almak istemiyor demiyorum.
Google kızıp türkiye erişimini keserse ne olur diyorum ?
Hepimiz ağlarsınız o olur.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al