wmaraci reklam

Google'ın Haber Siteleri Hariç Önemsememesi

15 Mesajlar 1.919 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

axpendos axpendos WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad O** Ş**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 15 / 33
  • Ticaret 0, (%0)
Yazımı tamamıyla dürüstçe hem bilgi alışverişi olması amacıyla hem de biraz sitem ile yazacağım. Şimdi bilindiği üzere Google Türkiye'nin en çok kullanılan arama motoru! Web site sahipleri benim gibi düşünüyor mu bilmiyorum ama bu Google sürekli olarak saçma sapan haber sitelerinin bütün yazılarını öne çıkarmakta ısrarcı davranıyor. Örnek olarak seo çalışmalarının yapılması gerektiğini öne süren Google yapılan seo çalışmaları sonucunda web sitelerini ödüllendireceğine bence cezalandırıyor.

Örnek olarak benim kendi web sitem= https://www.ilerikafalar.com
Bu benim sitem. Gerekli çalışmalarımı yapıyorum. Sitemde bulunan bütün içerikler özgün! Hani Google'ın 1 numaralı yalanı var ya işte o!

1. Özgün İçerik Yalanı

Özgün içerik oluşturmanın öneminden bahseden Google'ı anlayabilmek mümkün değil. Özgün içerik oluşturuyorsun ancak 5 yıl önce yazılmış ve en son 5 yıl önce güncellenmiş bir içerik senin her zaman önünde oluyor. Diyeceksiniz ki e diğer türlü de bir içerikle adamın önüne geçeceksek diğer sitelere haksızlık olmaz mı? Elbetteki olur derdim öne geçmek veya ilk sayfa sorunu da değil. Ancak ilk sitelerin içeriklerini incelemenizi istiyorum. Örnek olarak: "korku filmi önerileri" diye bir anahtar kelimesinde ilk sayfada çıkan bir haber sitesi:
https://www.sabah.com.tr/galeri/kultursanat/iste-2018in-en-iyi-korku-filmleri/2

Nasıl olabiliyor. Anahtar kelimelerin neredeyse hiç kullanılmamış. O zaman Google nasıl özgün içerik isteyebiliyor. 3 fotoğraf koyup altına 3 satır filmi özetleyip bizi neden en ön sıraya Google bir türlü almıyor.
Birde anahtar kelimelerini böyle bodozlama kalın yapıp da belirten siteler hiçbir anahtar kelime seçimi yapmamalarına rağmen en ön sıralarda yer alan o siteler?

2. Anahtar Kelime Yalanı Uyumlu Kullanımı

Uyumlu anahtar kelime kullanımının önemini bilmeyen yoktur. Peki sorarım sizlere içeriğin ilk paragrafında adeta anahtar kelime saldırısı düzenleyen web siteleri spam cezası neden almıyor.
NOT: Çünkü Google asla Türkiye pazarını önemsemiyor!

3. Neden Google Yardım'da Google Çalışanları Bizimle İlgilenmiyorlar?

Öncelikle her konuda makaleyi cidden okudum. Gerçekten de seo anlamında gerek ilgim alakam olsun bence (bana göre) bilgiliyim. Elbette eksik olduğum alanlar çok fazla! Ancak bunları dahi sorma şansımız yok! Google işte şu algoritmasıyla şunu değiştirdi diye Forumda üç beş kişi var onlarla konuşup tamam dur düzelteyim diyorsun. Ardından düzenleme sonucu siten tekrar indexlendiğinde hop şok etkisi geliyor. Gene aldın mı babayı?

4. Google Reklamlar

Bu olaya saygım büyük Google'a o kadar para verdikten sonra her site birinci sırada çıkmayı hak eder. Ancak bütün bunlara rağmen Google eğer ki SEO'nun öneminden içeriğin kalitesinin artması için bu uygulamaya geçtiklerini söylüyorsa burada ciddi bir hata vardır. Reklam almış siteler parayla önünüze geçebilir. Ancak sen emek veriyorken ve bu kadar ciddi uğraşlar sağlıyorken senin siteni ilk 50'ye bile almayan Google git gide bence gözden düşmeli.

5. Türkiye'nin Arama Motoru YANİİ

Tamam madem başka motorlara yönlenelim dediniz ama kusura bakmayın da ... geçersiniz. Ülke de millet vatan dedin mi her şey savunulur ama asla bize ait olan gerçekten bize fayda sağlayacak şeyler bu ülke de kullanılmaz. Yabancı malı bizim için her zaman en iyisidir.

6. Backlink Yalanına Hazır Olun

Sosyal medya ve Backlink üzerine yazılmış o kadar çok içerik bence şu yüzden yazılıyor. Örneğin sayfasına günlük 5000 tekil hit sağlayan bir sayfa bu sayede insanların tanıtım yazılarını satarak para kazanmak istiyorlar. Bu yüzden backlink yalanı uyduruluyor. Bir kere haber siteleriyle uğraşmayı deneyin gerçekten tavsiyem. Hani sitelerde bir yalan vardır. Rakibinizin anahtar kelime gücünü inceleyin diye!

7. Anahtar Kelime İnceleyin Yalanı Rekabet Bakıyoruz Ya

Bakın şimdi rekabet inceliyoruz. 1000 kelimelik bir içerikte %1-4 arası anahtar kelime kullanımından bahseden bütün seo uyumlu makale nasıl yazılır siteleri inceleyelim mi haber sitelerini! İşte cevap: Haber sitelerinde sizin bulabileceğiniz bir rekabet kelimesi yok! Neden mi? Çünkü bu adamlar öyle bir rekabet ağı oluşturmuşlar ki sizin sitenize asla bir kelime dahi düşmeyecek. Adamların içeriklerinde "korku filmi önerileri" ana anahtar kelime olmasına rağmen bir kere yer alıyorken sen özene özene yazdığın içerikte çeşitli destekleyici anahtar kelimelerle birlikte yazını hazırlıyorsun. Ancak Google gene şaşırtmıyor ve seni geri sıralarda hatta ana anahtar kelimende sıralamaya bile giremediğini sana izlettiriyor.

8. Kısacası Benim Sorum Şu?

Sizce bu dediklerim mantıklı mı? Yoksa yanlış olduğum noktalar mı var? Açıkçası yol gösterecek bu işte yükselmeme yardımcı olacak kişiler var mı? Varsa Bana yardım edebilirler mi?

Okuyanlara sabırları için teşekkür ediyorum. ÇILDIRDIM. GOOGLE ÇILDIRTIYOR!
ArizaNotlari NeroWin

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

awoken awoken WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 1002
  • Beğeniler 250 / 478
  • Ticaret 41, (%100)
Hocam bu konu bir haber sitesinde olsaydı:
'DÜNYA DEVİ TEKNOLOJİ ŞİRKETİ GOOGLE'IN BÜYÜK HİLESİ! HABER SİTELERİ HARİÇ...'
olurdu. Ben takmıyorum artık kafama, alıştık.

• Üyelik 11.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad O** Ş**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 15 / 33
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam, alışma düzeyini aştılar artık. En basit konularda alakaları bile olmayan konularda bu adamları dev haline getiren Google. İçerik kalitesinden bahsedince komik oluyor :) Yani demek istediğim şuydu eğer ki hayvan gibi reklam bütçesi ayıracağım sitemin ismini duyuracağım diyorsan bu sektörde iş var ama asla emekle bir yere gelemezsin! REKLAM da Google reklamı olacak.

BloodMan BloodMan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Elektronik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 31 / 34
  • Ticaret 0, (%0)
Google tamamen amatör veya gelişme aşamasında olan sitelere yardımcı olmuyor bırakın kaliteli özgün içeriği dünya kadar para dökseniz gene boş ilerleme olmuyor çünkü Google'da da ''Tekelleşme var'' Google bu haber sitelerine ve Türkiye'de yıllarca fail olan ve arkasında sağlam yatırım ve holding olan siteleri müşterisi olarak görüyor ve bu siteleri her zaman ilk sayfasında yer veriyor ne yaparsanız yapın bu siteleri ilk sayfadan arkalara atma durumu olmuyor Google'da yemek tarifi aramanız da bile bu büyük haber sitelerinin paylaştığı içerikler çıkıyor artık siz hesap edin durumun nekadar berbat bir hal aldığını site kategoriniz ne olursa olsun o kategorinizde bir içerik paylaşıyor haber siteleri vahim bir durum gerçekten bu benim görüşüm şahsi olarak görünen bu benim gözümde artık..
axpendos

kişi bu mesajı beğendi.

Bu hayatta farklı ol! Değiş, geliş, keşfet, yüksel! Sonunda tek ol!
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Szr57 Szr57 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek üniversite öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** S**
  • Mesajlar 99
  • Beğeniler 19 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
Adamlar siteyi bizim gibi tek yönetmiyor. 7/24 içerik giriyor , reklam veriyor. Fotograflar düzenleniyor,yazıyı nasıl uzatırız diye uğraşıyolar. Şimdi google bizimi alsın onlarımı? Onlarda bunlardan istifade edip her alana giriyolar . Durum bu.
axpendos

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad O** Ş**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 15 / 33
  • Ticaret 0, (%0)
Szr57 ne yazık ki içerikleri dediğiniz kadar uzun değiller gerçekten iki satır yazıyorlar

• Üyelik 11.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad O** Ş**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 15 / 33
  • Ticaret 0, (%0)

BloodMan adlı üyeden alıntı

Google tamamen amatör veya gelişme aşamasında olan sitelere yardımcı olmuyor bırakın kaliteli özgün içeriği dünya kadar para dökseniz gene boş ilerleme olmuyor çünkü Google'da da ''Tekelleşme var'' Google bu haber sitelerine ve Türkiye'de yıllarca fail olan ve arkasında sağlam yatırım ve holding olan siteleri müşterisi olarak görüyor ve bu siteleri her zaman ilk sayfasında yer veriyor ne yaparsanız yapın bu siteleri ilk sayfadan arkalara atma durumu olmuyor Google'da yemek tarifi aramanız da bile bu büyük haber sitelerinin paylaştığı içerikler çıkıyor artık siz hesap edin durumun nekadar berbat bir hal aldığını site kategoriniz ne olursa olsun o kategorinizde bir içerik paylaşıyor haber siteleri vahim bir durum gerçekten bu benim görüşüm şahsi olarak görünen bu benim gözümde artık..

Tekelleşme olduğunun farkında olduğum için bu kadar söyleniyorum. Yanlış anlaşılma olmasını da istemiyorum. Sorunum haber siteleriyle değil. Elbette ki çok büyük yatırımları söz konusu bu sitelerin. Elbetteki ön sırada "kendi alanlarınca" çıkmayı hak ediyorlar. Ancak gerçekten yorumlarda olduğu gibi yemek tarifi gibi bir konuda Bilmem Şey Haber sitesi mesela neden yorum yapıyor? Pastadan pay almak içinse Google bunu engellemelidir! Bana kalırsa Google'a bir tepki uygulanmalı. Ancak henüz bu konu hakkında bir fikrim yok.

DeepX DeepX PM ile ulaşın Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Van
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 218 / 218
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba,

bu siteler gibi 7/24 içerik girmiş, onlar gibi para akıtıp reklam vermiş, televizyonlarda kendi reklamınızı gösterime sokmuş, 10-20 yazar ile ekip olarak çalışmış ve bir dergi, gazete vs.. sahibi iseniz.

ve hala sıralamaya girememişseniz çok haklısınız.

• Üyelik 11.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad O** Ş**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 15 / 33
  • Ticaret 0, (%0)

DeepX adlı üyeden alıntı

Merhaba,

bu siteler gibi 7/24 içerik girmiş, onlar gibi para akıtıp reklam vermiş, televizyonlarda kendi reklamınızı gösterime sokmuş, 10-20 yazar ile ekip olarak çalışmış ve bir dergi, gazete vs.. sahibi iseniz.

ve hala sıralamaya girememişseniz çok haklısınız.

Benim sitemim yalnızca Google'a değil. SEO yapmanın her şeye çözüm olduğunu anlatmaya çalışan bazı kişilerin insanların aklını bulandırmasından bahsediyorum bir yandan da. Ben para akıtmalarına söylenmiyorum yalnızca kendi alanlarında aldıkları sıralamalar haklı olabilir ancak sadece para akıtıyorlar diye insanlar bir haber sitesinin yemek tariflerini ilk sırada görmek zorunda değil sonuçta.
DeepX

kişi bu mesajı beğendi.

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam bir çok faktör sözkonusu. Yazının büyük bir kısmına katılıyorum. Özellikle Türkiye'ye önem vermediği kısmına. Gerçek şu ki, eğer google ABD'de uyguladığı kriterleri Türkiye'de uygulasa neredeyse haber sitelerinin tamamı arama sonuçlarından çıkarılır, news kategorisi boşalır. Nitekim bunu daha önce yaptı ve 2 günlüğüne internet tertemiz bir yer oldu.

Ancak google'ın sıralama kriterleri konusunda gözden kaçırdığımız birkaç husus var. Evet bu yukarıda saydıklarınız çok önemli kriterler ama kriterlerin hepsi bu kadar değil. Ayaküstü aklıma gelen birkaç tane faktörü sayayım;

1– domain yaşı ve ileriye dönük alınma süresi. 5 yıllık olarak aldığımız domain bizim de olabilir ama bu sitelerin çoğunun yaşı 20'nin üzerinde

2– düzenli içerik girişi. Bir haber sitesi günde emin değilim ama herhalde 200 civarında haber giriyordur.

3– çoklu kullanıcı. Bundan emin değilim ama bir arkadaşım farklı iplerden içerik girişlerinin etkili olduğunı söylemişti.

4– siteye doğrudan giren kullanıcı sayısı. Bu çok önemli. Sitenin otoriter olduğunu gösteriyor ve hala bir çoğumuz, bırakın internet kullanmaya yeni başlayan hasan dayıyo fatma teyzeyi, bizim içerimizde bile bir sürü insan haberlere bakacağı zaman news.google değil, doğrudan hürriyet milliyet sabah sözcü yazıp giriyor.

5– bu haber sitelerinin isminin google aratılma hacmi. Açıklamaya gerek yok.

6– site news kaydı. Google news için onay vererek bir nevi test ettik onayladık diyor. Evet bir çoğu dandik ama news kaydı alırken herkes dikkatli davranıyor.

7– optimizasyon. Bir çoğumuz bu optimizasyonlar konusunda o sitelerin çalıştığı kişiler kadar profesyonel değiliz. Kaldı ki onlar tek kişi de değiller.

Bu durumda, bu siteden 8–10 kişi, 15 kişi kafa kafaya verip, biz müthiş bir haber sitesi yapacağız hepsine nal toplatacağız dersek bunu başarabiliriz. Ancak şu durumda site değeri yüksek olduğu için içerik kalitesiz olsa bile üste çıkabiliyorlar.

Hedeflediğiniz kelimelerde daha çok iyileştirmeler yapmalısınız.

Bir de son zamanlarda bu algoritmalar müthiş derecede değişti. Geçen gün açtığım "google sıralama kriterini mi değiştirdi" yazısına profilimden bakmanızı tavsiye ederim. O yazıyı yazdıktan sonra bugün enteresan bir şekilde çok aranan bir kısa anahtar kelimede birinci sıraya çıktığımı gördüm. Üstelik bu kelimede aktif bir site bile var. Ama bu sıralama durumları sürekli dğeişiyor. Bu aralar sürprizler yaşayabiliriz.
axpendos Szr57

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al