wmaraci reklam

Matt Cutts: Google'de yeni SEO dönemi. Aşırı SEO yapan sitelere ceza kapıda.

7 Mesajlar 1.074 Okunma
smmexpress

Tezcan Tezcan Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Dilbilimici SEO şeysi
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 71 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Bugünkü makalemde Matt Cutts'un yeni açıklamalarını ele aldım arkadaşlar. Umarım webmaster arkadaşlarıma bilgi açısından bir katkı sağlar.

Googlenin yönetiminde'ki Matt Cutts, Google aşırı derecede optimize edilmiş veya aynı şekilde aşırı derecede SEO yapılmış siteler için yeni ceza siteminin geliştirildiğini açıkladı.

Cutts, son bir kaç aydır Aşırı derecede SEO'lnamış siteleri tesbit edecek ve belirlenen bu siteleri cezalandıracak bir çalışmanın içinde olduklarını açıkladı. Ve yine aynı açıklamada geliştirdikleri sitemin önümüzdeki aylarda arama motorlarında uygulanacağının altını çizdi. Cutts, bu şekilde daha adil bir rekabet ortamı oluşturmak istediklerinide belirtti. Bununla beraber, ceza sisteminin asıl amacının çok özgün içeriği olmayan ama yapılan aşırı SEO çalışmalarıyla arama motorlarında üstlere çıkan siteler yerine çok özgün içeriği olan ama SEO'çalışması olmayan siteleri arama motorlarında üstlere çıkarmayı amaçladıkları.

Matt Cutts'ın açıklamasının Tercümesi:

Aslında değişiklikleri önceden açıklamamız söz konusu değil, ancak son birkaç aydır üzerinde çalıştığımız bir konu var ve bunu önümüzdeki aylarda çıkarmayı planlıyuoruz. Bu rekabet ortamını biraz eşitlememiz gerektiğini düşünüyoruz. Birçok kişi, gerçekten harika içerik ve site hazırlayan kişilere karşı çok fazla SEO uygulayarak haksız başarı elde etmektedir. Biz de Googlebot'u biraz daha akıllı yapmak, güvenilirliğimizi artırmak istiyoruz. Ayrıca bir sayfada çok fazla anahtar kelime kullanımı, çok fazla link değiş-tokuşu gibi şeylerle bu sektörü istismar edenleri tespit etmeyi hedefliyoruz. Şu aralar, takım halinde başarılı mühendislerle bu konu üzerinde bir yaptırımla uğraşıyoruz.

Şuanda özellikle yabancı siteler bu haberle çalkalanıyor. Ve görünen o ki yakın bir gelecekte, Googlenin bu çalışması hayata geçtiğinde dünya ve Türkiyedeki popüler sitelerin sıralamasında büyük değişiklikler olacak. Googlenin böyle bir çalışma yapması, özgün içerik giren sitelerin önünü açacağı kesin. Artık SEO kavramıda belkide sadece backlink alma, reklam yapma v.s gibi siteye özgün veriler girme olarak yeni bir boyut kazanacaktır.

SEO'nun ülkemizde ve dünyada istismar edildiği artık hepimizin bildiği birşey. Emek vererek özveriyle oluşturulan bir çok websitesi malesef SEO çalışmalarına ağırlık veren siteler karşısında malesef popülerliğini yitiriyorlar veya onlarla rekabet edemiyorlar. Görünen o ki Google bu haksız rekabete son verecek. Artık bol bol reklam veren içeriği özgün olmayan ve güncellenmeyen sitelere Google hayat hakkı tanımayacak.

Google botunun nasıl birşey olduğunu daha test etmediğimiz için eksileri ve artıları hakkında birşey yazmamız doğru olmaz, fakat bu haliyle görüyoruzki, google 4-5 yıldır içeriği boş veya kopyala yapıştır olan siteler aldığı önlemlere karşı son darbeyi vuracak ve sitelerin özgün verilerin girilmesini teşvik edecek ve bu siteleri destekleyecek.

Buda tabi yeni bir sektör yaratabilir aslında, SEO kavramı ortaya çıktığında, bunu istismar etmek için dünyada binlerce kişinin kllandığı başta Senuke , scrapebox v.s gibi SEO ( spam ) programlarının pabucu dama atılarak yeni bir sektör doğacak. Bu sektörün adı ne olur bilemem ama sektör inanılmaz derecede özgün veriler yaratabilen EDİTÖR lere ihtiyaç duyacak.

wmaraci
reklam

beyanet beyanet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 213
  • Beğeniler 24 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
Bu bizim gibi amatör olan ama özgün içerik giren sitelerin işine yarayacak gibi görünüyor :)

m2oyna m2oyna turkiyesifa.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 232
  • Beğeniler 28 / 59
  • Ticaret 0, (%0)
Özgün içerik engellenemez :D

kasparow116 kasparow116 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğretmenlik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 74 / 96
  • Ticaret 10, (%100)
1 gün önce sıralamadan 3 sayfa geri gittim. Hitler yarıya düştü, bugün eski yerime geri geldim ve hitlerde artış var. Tamamen belirsizlik dönemindeyiz. Bence bu dönemde yapılacak en akıl karı çalışma sadece özgün içerik girmek.
Ek olarak: Bir iki topliste kaydetmiştim. Onları da kaldırdım. Google böyle şeyleri anlıyor ve hemen cezasını veriyor. İyi günler.
Tezcan

kişi bu mesajı beğendi.

Öğretmenlikte.
wmaraci
wmaraci

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
seocular bitti yani ha
bence buna karışmamalılar, ben sitemi istediğim gibi istediğim yerde tanıtırım
onlara ne ki? anlamsız buldum bir an

• Üyelik 28.06.2024
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Ticaret , (%)
bir grup için anlamlı diğer grup için anlamsız

bu olay seo işlerini yapanların canını sıkacaktır fakat seo yaptırmayıp özgün içerik girenlerin ise işine gelecektir :)

Tezcan Tezcan Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Dilbilimici SEO şeysi
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 71 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar benim anladığım kadarıyla adamlar SEO veya backlink olayını tamamen ortadan kaldırmıyı planlamıyorlar.

Bir örnek vereyim size: Alexa'da Türkiyede'ki sıralamada ilk 200'e girmiş bir site var, böyle çok site varda isim vermeden konuyu açıklayayım. Biliyorsunuz Alexada sitenizin domainini girdiğinizde gelen istatistiklerde reputation diye bir yerde sitenizin aldığı backlinklerin bir kısmını gösterir.

Bahsettiğim sitenin bu reputation sayısı 70.000, ( alexada 70.000 ise normalde o sitenin backlink sayısı en az 200.000 dir) daha enteresanı siteye baktığımda ( şuanda ) en son güncelleme 20.Şubat 2012'de yapılmış. Yani site tamamen backlinklerle ayakta duruyor. Adam sadece youtube'de 2000 video paylaşmış alakasız, backlink almak için.

İşte bu tür sitelere bence google hayat hakkı tanımayacak.
deeprock2

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al