wmaraci reklam

Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın!

3 Mesajlar 4.123 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın!
PageSpeed test aracı Google tarafından, web yöneticilerine sunulmuş bir web site test aracı. Bu araç bizlere daha performanslı ve kaliteli web siteleri oluşturmak için, yaptığı testler sonucunda önerilerde bulunuyor ve bu önerilere uymamız bekleniyor.

PageSpeed test aracının bizlere sunduğu önerilerden bir tanesini değerlendirmek istedim bu yazımda. Bu öneri “Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın” önerisi. Bu öneri benim her zaman garipsediğim bir öneri olmuştur ve bu günde bu öneri hakkında yazmak nasip oldu.

Bu öneride PageSpeed test aracı bizlere web sitemizdeki görüntüleri daha modern ve yeni nesil biçimlerde/formatlarda sunmamızı tavsiye ediyor. Peki nedir bu formatlar? Google’ın bize PageSpeed test aracı ile önerdiği formatlar webp, JPEG XR ve JPEG 2000 resim biçimleri. Hatta önerisinde Google şöyle belirtmiş “JPEG 2000, JPEG XR ve WebP gibi resim biçimleri genellikle PNG veya JPEG’den daha iyi sıkıştırma sağlar. Böylece indirme işlemleri daha hızlı tamamlanır ve veri tüketimi daha az olur.” şimdi ben bu yazımda bu üç resim biçimini tarayıcı destekleri, sıkıştırma performansları ve erişilebilirlik açısından inceleyip, ele alacağım.

JPEG XR bu görüntü biçimi Microsoft tarafından ortaya çıkarılan ve patentlenen bir biçimdir. En son sürümü 2012 yılında çıkmıştır. Çok yüksek kalitede renk derinliğini desteklemektedir. Kayıplı ve kayıpsız sıkıştırma seçenekleri vardır. Saydamlık özelliği mevcuttur. Dosya uzantısı .jxr dir.

Gelelim meseleye. Bu JPEG XR görüntü biçimini Google bize öneriyor, kullanmamızı tavsiye ediyor. Öyleyse web yöneticilerini ilgilendiren ilk nokta olan tarayıcı desteğine bir bakalım.

Yukarıdaki resimde göreceğiniz üzere JPEG XR formatı Google Chrome tarayıcısı da dahil neredeyse hiç bir internet tarayıcısı tarafından desteklenmiyor. Sadece neredeyse kimsenin kullanmadığı Microsoft’un güncel tarayıcıları tarafından destekleniyor. Yani bu şu demek, siz o resmi web sitenizde yayınlamış olsanız dahi, sitenize gelen insanlar bu resmi göremeyecek. Çünkü hiç bir tarayıcı bu JPEG XR görüntü biçimini desteklemiyor.

Tarayıcı desteğini bir kenara bırakalım, bu görüntü biçimini oluştura bileceğiniz, düzenleye bileceğiniz program sayısı bile, yok denilecek kadar az. Bu JPEG XR görüntü biçimine ulaşım büyük bir sorun. Sıkıştırma ve görüntü kalitesinde standart JPEG’den pek bir farkı yok. Yaptığım testlerde 25 KB bir görüntüyü neredeyse aynı kalitede 23 KB olarak düşürebildim.

Sonuca gelecek olursak, Google PageSpeed test aracının bize önerdiği bu JPEG XR görüntü biçimini günümüzde kullanmak hiç bir şekilde mantıklı değil. Hatta akıla ters bir uygulama.

JPEG 2000 görüntü biçimi de yine bize Google tarafından önerilen bir biçim. Joint Photographic Experts Group tarafından geliştirilmiş ve son sürümü 2013 yılında yayınlanmış. Dosya uzantısı olarak genelde .jp2 kullanıyor. İnternet medya tipi ise image/jp2 şeklinde. Şimdi bu görüntü biçiminin de İnternet tarayıcıları tarafından ne derece desteklendiğine bakalım.

Yukarıda görselde göreceğiniz üzere Google tarafından tavsiye edilen bu görüntü biçimi de neredeyse hiç bir internet tarayıcısı tarafından desteklenmiyor. Yine JPEG 2000 görüntü biçimini oluştura bileceğiniz ve düzenleye bileceğiniz program sayısı çok az. Bu programlarda günümüzde kullanılan standart programlar değil. Sıkıştırma ve görüntü kalitesinde standart JPEG biçimini küçük farklar ile geçiyor.

Görüldüğü üzere bu görüntü biçimini de kullanmak akıl dışı bir uygulama olurdu. Yani bunu da eliyoruz.

WebP görüntü biçimi güncel olarak Google önderliğinde geliştirilen bir görüntü formatı. Dosya uzantısı olarak adı gibi .webp şeklinde. En son sürümü 2019 yılında çıkarılmış. Bu görüntü biçimi açıkçası bir kaç yıldır benim takip ettiğim ve geleceğine çok umutlu baktığım bir biçim. Web için tasarlanmış bu görüntü biçimi web yöneticilerine ve web tasarımcılarına oldukça güzel avantajlar sunabiliyor. Peki gelin birde tarayıcı desteği ne alemde bakalım.

Görüldüğü üzere PageSpeed aracı tarafından önerilen görsel biçimler arasında en çok tarayıcı desteğine sahip biçim WebP formatı. 18 tarayıcıdan 12 tanesi WebP görüntüleri destekliyor. Oluşturma ve düzenleme konusunda da benzer bir şekilde, bu görüntü biçimini destekleyen bir çok program mevcut. Sıkıştırma ve görüntü kalitesi konusu biraz karışık. Çoğunlukla aynı kalitede görüntüyü JPEG ve PNG ye oranla daha az dosya boyutu olarak sunuyor. Fakat bu bazı durumlarda görüntünün içeriğine göre değişebiliyor.

Şimdi tüm bu özet incelemelerden sonra bir istişare yapalım kendimizle. Google PageSpeed aracının bize tavsiye ettiği üç görüntü biçimi JPEG XR, JPEG 2000 ve WebP formatları arasında kullanılabilirliği olan tek biçim WebP biçimi. Fakat genel bir çerçevede baktığımızda HTML den bile daha evrensel JPEG formatı, hem ulaşım, hem oluşturma ve düzenleme hem getirisi/götürüsü hesaba katıldığında diğer tüm görüntü biçimlerinin önüne geçiyor. Vektör grafikler konusunda berbat olduğunu hepimiz kabul ediyoruz tamam fakat genel anlamda web içerisinde günümüzde kullanımı en uygun görüntü formatı JPEG oluyor. Vektörlerde ise yerini abisi PNG formatına bırakabilir. PNG görüntü formatı da yine JPEG kadar yaygın, ulaşılabilir ve çok daha kaliteli grafikler sunuyor.

Tüm bu tespitlerin ardından Google PageSpeed test aracının size sunduğu tavsiye ye uymak size kalmış bir durum. Düşünün ve aklına en mantıklı geleni yada gelenleri kullanın. Benim aklıma JPEG XR ve JPEG 2000 kesinlikle yatmıyor ve mantık dışı kabul ediyorum.

Kaynak: http://blogturk.tk/resimleri-yeni-nesil-bicimlerde-yayinlayin/
nigne2011 yilmaz70 enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

gencbtuzmani gencbtuzmani WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad R** A**
  • Mesajlar 25
  • Beğeniler 2 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
hislerime tercuman olduğun için teşekkürler. :)

vajulyin vajulyin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Reklam Danışmanı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 22
  • Beğeniler 1 / 6
  • Ticaret 1, (%100)
google'ın önerdiği resim formatını kendi tarayıcısında desteklememesi kadar büyük bir bug ben daha hayatımda hiç bir sitede görmedim. nasıl olabilir ya..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al