freelance iş ilanları

Zengin Snippet Kullanımı

6 Mesajlar 3.015 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Metin Metin metinli.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Analisti ve Siber Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
Sitemize daha çok ziyaretçi çekebilmek için sosyal medya ve arama motorlarını kullanmamız gerekmektedir. Sosyal medya da bulunmak ilk zamanlarda zor ve sabır gerektiren bir iş olsa da, arama motorları üzerinden ziyaretçilere / istediğimiz kitleye ulaşmak o kadar da zor değil. Özgün içerik ve bu içeriği iyi sunabileceğimiz bir alt yapı ile birlikte bizim önümüzde durabilecek kimse kalmamış oluyor. :)

Arama motorları içerisinde en kaliteli ve içerik bakımından zengin (para bakımından da zengindir, söylemeden geçemem) olan Google, webmaster kişilerin arama motorlarına uygun şekilde kullanıcılara site yapmasını ister. Yani Google, ziyaretçilere uygun web siteler hazırlanmasını istiyor. Ziyaretçilere zengin içerik sunmada birinci olan Google, bu içerikleri çok kısa sürede, profesyonel şekilde sıralamaya koyabiliyor. İşte sıramaya koyarken bazı trikler, bizlere yardımcı olabilir. Daha üst sıralamalara koşabileceğimiz gibi, daha çok trafik (legal ve organik olarak) elde edebiliriz. Bu daha çok ziyaretçi ve daha çok ürün pazarlama demektir. Bizim ürünümüz, bu sitede içeriktir. İçeriğin Google'a nasıl daha iyi tanıtılabileceğini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Yaklaşık 2.5 hafta önce yayına aldığımız bir sistem var. Sizlerin sitemizde yazdığımız yazıları eleştirebilmeniz için tek yöntem olan yorumların yanına kardeş olarak oylama sistemini getirdik. Bu sistem ile birlikte 10 üzerinden bir değerle sitemize puan verebiliyorsunuz. (Makalelerimizi derecelendirebiliyorsunuz.) Peki bu derecelendirmenin sadece sitemizde kalması yerine, Google'ın da haberdar olmasını istemez miyiz, elbette isteriz. Bunun için yapılması gerekenler ise şunlar;

[*]Belirli kurallara uygun şekilde snippet kullanımının olması ve bu kuralların Google tarafından desteklenen biçimlerde uygulanması.
    [*]Kuralların güncellenebilmesi ve kullanıcıların normal yollardan bu uygulamaları kullanabilmesi.

Demek istiyor ki ( buraya bir gülücük alabilirim :) ) siz puanlama sistemini hazırlayın ama normal kullanıcılar kolay şekilde buna oy verebilsin, verdiği zamanda bana kolay ve benim anlayabileceğim şekilde açıklayın. Bende sizle bunu yapabileceğiniz bir özelliği paylaşıyorum;

Eğer bir WordPress kullanıcısıysanız "Post Ratings" veya "GD Star Ratings" eklentileri bunları hızlı bir şekilde Google kurallarına göre (arama motorlarının anlayabileceği hale getirebiliyor) düzenliyor. Aynı zamanda bu uygulamalarda fazlasıyla kullanıcı dostudur.

Biz "Post Ratings" eklentisini sitemize kurduktan yarım saat sonra, oylanmış makalelerimizin Google'da yıldızlı olarak indexlendiğini farkettik. İşte yıldızlı olarak görünen makalelerimizden bir kaç örnek;

Sisteminiz eğer WordPress değilse, sisteminize uygun hale getirebilmek için şu kuralları uygulayabilirsiniz;

>> http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=172705&topic=1088474&ctx=topic (Resmi olarak Google'ın önerdiği etiketlerdir.)

Benim önerim, sistemi kullanmaya başladığınızda 10'luk bir değerlendirme sunun. Çünkü Google o zaman "Derecelendirme:" etiketini arama sonuçlarına ekliyor ve daha hoş & detaylı bir görünüm kazanıyorsunuz. Sonuçları sıralamaya etkisi olduğu söylenebilir, etkisi olmasa bile makalenizin bu denli renkli ve yıldızlı görünmesi kullanıcıların dikkatini çekecektir.

Bu eklentiyi kullandığımız andan itibaren listelenmesinde sıkıntı olan ve ilk sıralarda olmayan makalelerimiz de bile yoğun şekilde yükselme sağlandı. Tavsiye ediyorum. Şimdi gelelim diğer snippetlere. :)

Diğer snippetleri şu şekilde açıklayabiliriz;

Etkinlikler
Kişiler
Kuruluşlar
Sayfa işaretleri
Ürünler
Videolar: Facebook Paylaşımı ve RDFa
Yazılım uygulamaları
Yemek Tarifleri
Yorum derecelendirmeleri
Yorumlar

Bu snippetlerin nasıl kullanılacağını, listelendikleri yerlerden üzerlerine tıklayarak öğrenebilirsiniz. Uygulanmış örnekleri de aynı zamanda adım adım mevcuttur. (Tekrar söylüyorum, gösterdiğim ve belirttiğim tüm kaynaklar Google'ın sağladığı ve kendisinin daha rahat anlayacağını belirttiği etiketlerdir.)

Makalemin sonuna gelirken sizlerinde bu tür ekstraları kullanmanızı öneriyorum. Ne kadar Google dostu ürün kullanırsanız, Google'da o denli sizlere yaklaşır. Sizlerin bu tür uygulamaları daha rahat test edebilmeniz ve Google'un gözünden inceleyebilmeniz için Resmi olarak bir araç oluşturulmuş bile;

>> http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets

Yukarıdaki araç sayesinde sitenizde yaptığınız değişikliklerin doğru olarak uygulanıp uygulanmadığını basit şekilde görebilirsiniz. Her webmasterın edinmesi gereken bir araç olarak görüyorum ve tavsiye ediyorum.

Google dostu siteler üretmeniz dileklerimle, başarılar diliyorum. :)

Kaynak: http://lokuf.com/teknoloji/internet-network/4443/zengin-snippet-kullanimi-29.html

İyi forumlar. :)
ByPowerfuL

kişi bu mesajı beğendi.

Yazar, yazılım geliştirici, SEO Analisti ve siber güvenlik uzmanı.
wmaraci
reklam

MehmetAliATLI MehmetAliATLI WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 759
  • Beğeniler 161 / 84
  • Ticaret 9, (%100)
Öneriniz ziyaretçilerin sitemizdeki yorumlara derece vermeleri diye düşünüyorum. Bunun içinde bir kaç eklenti ismi belirtmişsiniz. Teşekkürler. Bunları uygulayacağım.

🔒 http://mcmyazilim.com

• Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
Hem yazıya, hem yorumlara şeklinde bu eklentiyi kullanabilirsiniz. En çok sorulan sorulardan birisi bu olduğu için bu snippet üzerinde durdum. :)

yorka yorka WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek inşaat
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

Metin adlı üyeden alıntı

Hem yazıya, hem yorumlara şeklinde bu eklentiyi kullanabilirsiniz. En çok sorulan sorulardan birisi bu olduğu için bu snippet üzerinde durdum. :)

Birde PHP sitede kullanabileceğimiz bir oylama sitemi yazsaydın :)

Masuga Design » Unobtrusive AJAX Star Rating Bar

bu yıldızlı oylama / rating sistemini php sitemde her bir ürün için ayrı ayrı yapmak istiyorum.

yukarıdaki linkten dosyayı indirdim. ancak kurulumu yapamadım!
AJAX Star Rating Bar kurulumunu detaylıca anlatan bir kaynak yada buna benzer daha basit bir rating var mıdır?

En Uygun Alışveriş
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
Zaten belirttiğim sistemler normalde PHP ile bu şekilde hizmet veren scriptlerdir. Sonradan PHP bir sistem kullanan WP'ye eklenti olarak çevirilmiş.

cuneytsonmez cuneytsonmez Bismillahirrahmanirrahim Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek İmam Hatip
  • Konum Kütahya
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 1060
  • Beğeniler 923 / 126
  • Ticaret 0, (%0)
hocam benim pek bilgim yok php fusion sitem var bunu bende yapabilirmiyim acaba girdim video da ingilizce cıktı

Ek Olarak: hocam ben bir yerde buldum şu kodları html olarak ekleyin surdan inceleyin dedi ve

Name of the Product you are reviewing

Reviewed by Your Name
on Jan 6 2012

Rating: 5

yukarıdaki kodları ekledim denedim gözüktü acaba bir sorun verirmi

Ek Olarak: birde yıldızlar hemen cıkarmı acaba

Ek Olarak: arkadaşlar bu sistem googlede kalktımı acaba http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets?q=www.sevimsonmez.com adrese yazdıgımda cıkıyor sitemde yıldız googlede indexleme yaptı ama ben göremiyorum hala yıldızları :D

http://dhbt.blogspot.com.tr Deneme
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al