Merhaba
Grafik tasarım mesleğinde en çok karşılaştığınız durumlar nedir nelerdir, müşterilerden nasıl bir davranış beklersiniz nasıl olmasını istersiniz. Size yaklaşımı nasıl olmalı, müşteri & tasarımcı arasındaki en büyük sorunlar nelerdir bunları örnekler vererek yazar mısınız arkadaşlar bu sayede bu mesleğe başlayacak olan arkadaşlarla bilgilenirler.

Örnek: Mesela en nefret ettiğim olay şudur aslında olaylar demeliyim ama bir örnek vereyim ben.
İşime karışılması müdahale edilmesi
" Müşteri: O Kelebeği tam ortaya koy heh oldu, şimdi firmamın logosunu büyült
Ben: Tamam rıza bey kelebeği büyültürüp ama biraz izin verin vektörel halini bulayım çünkü normal resmi büyültürsek kalitesi hem baskıya uymaz hemde estetik olmaz. ( kelebeği büyülttüp )
Müşteri: Şimdi firmamızın ismini yukarı al kocaman büyült
Ben: Fakat rıza bey o dediğiniz olmaz, yani olmaz derken çok amatörce oluyor kocaman isim altında bir kelebek Allah aşkına sizce bu olur mu
Müşteri: olur abicim olur sen dediğimi yap kocaman yaz firmamın ismini
Ben: Bakın rıza bey o dediğiniz tasarım olmaz yani bir anlam yok ifade yok bir bakış açısı yok ne öyle paitte yapmış gibi
Müşteri: Benden daha mı iyi bileceksin o yazı kocaman olursa dahada göze batar
Ben: Sizin amacınız müşterinin gözüne sokmak mı firmanın ismini
Müşteri: Evet
Ben: Fakat o dediğiniz sizin düşüncenizde güzel olabilir ama benim hayalimde berbat birşey çıkıyor rıza bey lütfen bana bırakın firmanın ismi de, anlatılmak istenende ortaya çıkacak ben yapıcam size, yaptıktan sonra sizde görürsünüz
Müşteri: Kardeşim parasıyla değil mi ben öyle istiyorum
Ben: ( Kısa bir süre sustum ve sonra gel benim koltuğuma otur dedim tasarımıda yapmadım, lanet olsun onun vereceği paraya ya )

Mesela bu gibi sorunlarınız var mıdır, kesin vardır onları bizimle paylaşın önerilerinizi fikirlerinizi konuya dahil edin bir çok arkadaşımızda bilgilenmiş olur