wmaraci reklam
lidertakipci

Grafik Tasarımcılıkta Adımlar

5 Mesajlar 1.693 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Berk Berk Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere “Tasarımcılıkta Adımlar” konusundan bahsedeceğim. İlk olarak biraz Tasarımcılıktan bahsedelim ve sonra da madde madde yapalım. Ben her zaman Tasarımcılık eşittir Hayal Gücü derim. Neden derseniz, aslında bir tasarımcının en büyük ihtiyaç duyduğu şey hayal gücüdür. Hayal gücünüzde kendiniz bir şeyler kuramıyorsanız tasarımcılığa hiç başlamayın derim. Aslında ben de çok profesyonel tasarımcı değilim. Ama kendime göre o yolda ilerliyorum. Benim aslında en sevdiğim alan programcılıktır. Ve çok ilgi duyarım, o alandaki bütün haberleri takip ederim. Ama bir gün internette dolaşırken bazı grafik çalışmalarına gözüm kaydı. Onlara bakarak kendi kendime “aslında bende yapabilirim neden yapamayım ki” dedim. Deyiş o deyiş 1,5 yıldır grafik tasarım ile ilgileniyorum. Bu 1,5 yıl içerisinde bir sürü şeyler denedim, bir sürü şeyler yaptım. Bunlar ne oldu peki. Tasarım konusundan kendimi biraz bilgilendirdim, eğitim sitelerine göz attım ve daha çok eğitim sitesi bularak daha çok bilgilere sahip oldum. Sizlerde bunları yapabilirsiniz. Eğer sizinde grafik tasarıma merakınız varsa siz de bu adımlarla bir yere gelebilirsiniz.

Adım Tasarımcılıkta Bilgi Sahibi Olma

Eğer tasarımcılık hakkın hiçbir şey bilmiyorsanız, Google'a grafik tasarım yazıp araştırmakta fayda var. Grafik tasarım tamamen hayal gücüne bağlı bir bölümdür. Hayal gücünüz sıfırsa ama yinede bu mesleğe girmek istiyorsanız, beğendiğiniz grafik çalışmalarına bakın. Baktığınızda sizde yapmak isteyeceksiniz. Ama kötü çalışmalara sakın bakmayın yoksa istediğiniz bölümden soğursunuz. :Dbu çalışmalara bakıcağımız siteler dünyada en çok tanılan ve dünya çapında logo yarışmaları yapan http://logotournament.com/ sitesi. Bana göre bu sitede çok ama çok güzel grafikerler var. Burdaki çalışmalar ilham kaynağınız olacak. Hatta ilk 10'da bir Türk tasarımcı bulunuyor. Ben görünce çok sevindim. Sizlerde onların arasında olabilirsiniz. Sakın kendinizi kötülemeyin ve kendinizi küçümsemeyin, yoksa hiç Bir şey yapamazsınız. He unutmuşken Grafikerlik mesleği kendine güvenme mesleğidir. Eğer başkasının güzel bir şey yaptığını görüp “off ben bunu yapamam çok güzel yapıyorlar” demeyin. Asla ve asla karamsar olmayın. Karamsar olduğunuz sürece istediğiniz meslekten soğur ve o işi yapmaktan vazgeçersiniz, damdan dama atlarsınız. Başka site olarak size önerilerim grafikerler.net ve ***.net olur. Bu iki sitedede bir çok Türk tasarımlarımız bulunuyor. Hepsi birbirinden harika çalışmalar üretiyor. Ben bu 3 siteyide her gün takip ederim. Sık kullanılan arasında her zaman bulunurlar. :) 2. Adımımıza geçelim.

2. Adım “Ben Bunu Yapamam.!” Demeyin

Başlığımızdada gördüğünüz gibi Hiçbir zaman bu cümleyi kullanmayın. Eğer bir de grafikerlik bölümü okumak istiyorsanız. Neden derseniz, gördüğünüz çok ama çok güzel çalışmalarda bu cümleyi kurduğunuz an mesleğinizden soğudunuz demektir. Grafik tasarımcılıkta kendinizi kötülemek hoş bir şey değildir. Çünkü siz her gördüğünüz çalışmalarda bu cümleyi sarf ederseniz bir daha tasarım yapmamaya karar verdiniz demektir. Asıl işte o çok güzle çalışmalar size bir örnektir. Neden bu yapamayım dersiniz ve oturursunuz programın başına elinizden geldiği kadar çizmeye çalışırsınız. Benim ilk zamanlarım böyleydi ve sonradan bu seviyelere geldim. Grafik Tasarımcılıkta seviye seviye hareket ederseniz en doğru yoldasınız demektir. Eğer hiç Bir şey bilmeden bir anda programı açıp bir şeyler yapmaya çalışırsanız sadece programda yazı yazabilirsiniz. :)Çünkü Hiçbir bilgiye sahip olmadan yapacağınız çalışma, çalışma değildir. Kendinizi o çok ama çok güzel çalışmalara bakarak örnek alın. Yine ama yine tekrarlıyorum Hiçbir zaman “Ben bunu yapamam.!” demeyin ve karamsar olmayın. Neyse bunlardanda bahsettikten sonra 3. Adımımıza geçelim.

3. Adım Sitelerden Bilgiler Alma ve Eğitim Siteleri

Sitelerden bilgi alma olayı Grafik Tasarımcının ne yaptığı ve ne yapmaya çalıştığıdır. Ben aslında bu konudan bahsetmek isterdim ama Wikipedia varken bana bu anlatmak düşmez. Her Grafik Tasarımcı olmak isteyenin ve Grafik tasarımcının okuması gereken şey bana göre. Burayı çok iyi okuyun. Grafik tasarımın Wikipedia açıklaması; “Grafik tasarım bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesini içeren yaratıcı bir süreçtir. Baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, ambalaj tasarımı gibi birçok ortamda dijital veya dijital olmayacak bir şekilde uygulanabilir. ”. Aslında grafik tasarım eskilerde kağıtlara dayanıyormuş. Ama artık dijital ortamdan herşey sağlanabiliyor. Yani biz gençler aslında en iyi dönemdeyiz. Elimizin altında istediğimiz bütün bilgiler mevcut. Sizde bunlardan kaçınmayın. Eğitim sitelerine gelirsek aslında çok site var ama bana göre en çok göze sanalkurs.net eğitim portalı. Bu siteyi yaklaşık 2-3 yıldır takip ediyorum. Eğitimciler gerçekten çok bilgili kişiler. Çok bilgili kişilerin hazırladığı eğitimlerde kaliteli olacağından sitede gayet kaliteli eğitimler mevcut. Burdan teker teker çalışmanızı öneririm. Yani en sondan en başa gitmeyin, en baştan en sona gidin. Ama tabi bir tek bu siteye bağlı kalmayın. İnternette çok ama çok site var araştırın bulun derim. Eğer tek bir siteye bağlı kalırsanız diğer sitelerdeki bilgilere erişmeniz mümkün olmayacaktır.

İlk defa bu kadar bir yazı yazdım dergi yazılarını saymazsak tabi. :D Yazımız şimdilik bu kadar. Eğer ilerleyen zamanlarda aklıma daha çok şey gelir ise güncelleme yapacağım ve güncelleme yaptığım zamanda sizleri bu güncellemeden haberdar edeceğim. Hatalarım olduysa hepinizden özür dilerim. Yazımı okuduğunuz içinde teşekkür ederim.

NOT: Bu yazı, siteleri tanıtım amaçlı asla ve asla değildir. Sizlere küçük bir nebze de bilgi vermek istedim. Sitelerin isimlerini sizlere daha yararlı olabileceğini düşündüğümden verdim. Tekrardan söylüyorum bu yazı asla ve asla reklam amaçlı değildir. Sadece bilgi vermek istediğimdendir.

Kaynak: http://www.berkoztoprak.com/grafik-tasarimcilikta-adimlar
KeremZOR dumanyak alkinkasap

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

seyyahelma seyyahelma Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / K
  • Meslek "
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 174
  • Beğeniler 2 / 19
  • Ticaret 1, (%100)
Emeğine sağlık. :)

Berk Berk Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)

Teşekkürler. :)

verdtone verdtone WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Futbol Hakemligi , Ticaret, Öğrenci
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 36
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 2, (%100)
güzel olmus :)
Berk

kişi bu mesajı beğendi.

Gömlek
wmaraci
wmaraci

dumanyak dumanyak Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 763
  • Beğeniler 113 / 149
  • Ticaret 15, (%93)
Berk. Okumayı sevmiyorum ama. Yarın senin için okuyacağım :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al