wmaraci reklam
lidertakipci

1 Nisan şakasının kökeni nedir?

29 Mesajlar 4.623 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

mertkaan mertkaan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek YAPI RESSAMI
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 48 / 81
  • Ticaret 7, (%100)

1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles'in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto amacıyla eski adetlerine devam ettiler.1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler.1 Nisan'a bütün aptalların günü adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak partilere davet ettiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya yayıldı.

KAYNAK http://farklibilgi.com/showthread.php?tid=4

wmaraci
reklam

yefecrin yefecrin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek SKS
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** I**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 182 / 187
  • Ticaret 51, (%100)
yanlışınız var hocam bence yazı paylaşırken tam araştırın asıl 1 nisan nerden mi geliyor!

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil; Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.

Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz... dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım... DR. AZMİ KOÇAK...
Melek Sinan BozkurtReis

kişi bu mesajı beğendi.

BozkurtReis BozkurtReis Hello Bro Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Para Yer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 1007
  • Beğeniler 176 / 201
  • Ticaret 25, (%96)
Bende aynen böyle biliyordum

Modern ve Gelişmiş İddaa Tahmin Uygulaması Satışta !!!!

mertkaan mertkaan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek YAPI RESSAMI
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 48 / 81
  • Ticaret 7, (%100)
Bilgilendirme için teşekkürler kalın harflerle yazmana gerek yoktu özelde mesaj atıp düzeltmemi söyleyebilirdin güzelde baltaladın.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 28.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek SKS
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** I**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 182 / 187
  • Ticaret 51, (%100)

mert kaan adlı üyeden alıntı

Bilgilendirme için teşekkürler kalın harflerle yazmana gerek yoktu özelde mesaj atıp düzeltmemi söyleyebilirdin güzelde baltaladın.

özür dilerim hocam amacım baltalamak değil yanlışı belirtmekti koyu yazmamın amacı diğer yazıyı belirtmek içindi özelden yazmak aklıma gelmedi ksura bakmayın!

bilginu bilginu Seo, php, html, marketing professional Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Seo, php, html, marketing professional
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad B** Ü**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 17 / 39
  • Ticaret 11, (%100)

canisik adlı üyeden alıntı

yanlışınız var hocam bence yazı paylaşırken tam araştırın asıl 1 nisan nerden mi geliyor!

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil; Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.

Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz... dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım... DR. AZMİ KOÇAK...

Bu saçma sapan uydurma bir şey hiç bir kaynakta böyle bir şey yok. Daha öncede radikal islamcı sitelerde görmüştüm. Böyle abartılı şeylere bayılıyoruz. Güvenilir bir kaynak gösteriniz Azmi kim.
Onur89TR

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek SKS
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** I**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 182 / 187
  • Ticaret 51, (%100)
buraya yazdığım yazı gerçek sende buna inanacaksın diye birşey demiyorum burda 1 nisan tartışmasıda yapacak değilim ben bildiğimi paylaştım madem yanlış diyorsun sende senin doğru olarak gördüğün bilgiyi paylaş görelim makul gelir inanan inanır.

• Üyelik 13.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad B** Ü**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 17 / 39
  • Ticaret 11, (%100)

buraya yazdığım yazı gerçek sende buna inanacaksın diye birşey demiyorum burda 1 nisan tartışmasıda yapacak değilim ben bildiğimi paylaştım madem yanlış diyorsun sende senin doğru olarak gördüğün bilgiyi paylaş görelim makul gelir inanan inanır.

Gerçek diyorsun kaynak göster diyorum.

Ben gösteriyorum böyle bir şey yok: http://en.wikipedia.org/wiki/April_Fools%27_Day

Ek Olarak: Buda Türkçe kısım: http://tr.wikipedia.org/wiki/1_Nisan_ %C5%9Eaka_G%C3%BCn%C3%BC

• Üyelik 28.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek SKS
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** I**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 182 / 187
  • Ticaret 51, (%100)

bilginu adlı üyeden alıntı

Gerçek diyorsun kaynak göster diyorum.

Ben gösteriyorum böyle bir şey yok: http://en.wikipedia.org/wiki/April_Fools%27_Day

1 Nisanın nasıl ortaya çıktığı önemli değil ben şuna inanırım 1 nisan hristiyan geleneği ve bizim kutlamamamız gereken bir gün kaynak mı istiyorsun !

"ALLAH Rasulu (S.A.V.) "Bizden gayrisinin sünnetiyle amel eden bizden değildir" (Sahihu'l-Cami: 5439) buyurmaktadir."

"Allahu Teala kafirlere geleneklerinde uymayan mü'minleri şöyle över: "Ki onlar, yalan şahidlikte bulunmayanlar, boş ve yararsız sözle karşılaştıkları zaman onurlu olarak geçenlerdir." (Furkan:72) "

1 Nisan ister wikipedinin yazdığı gibi olsun ister benim yazdığım yazıdaki gibi olsun önemi var mı

• Üyelik 13.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad B** Ü**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 17 / 39
  • Ticaret 11, (%100)

1 Nisanın nasıl ortaya çıktığı önemli değil ben şuna inanırım 1 nisan hristiyan geleneği ve bizim kutlamamamız gereken bir gün kaynak mı istiyorsun !

"ALLAH Rasulu (S.A.V.) "Bizden gayrisinin sünnetiyle amel eden bizden değildir" (Sahihu'l-Cami: 5439) buyurmaktadir."

"Allahu Teala kafirlere geleneklerinde uymayan mü'minleri şöyle över: "Ki onlar, yalan şahidlikte bulunmayanlar, boş ve yararsız sözle karşılaştıkları zaman onurlu olarak geçenlerdir." (Furkan:72) "

1 Nisan ister wikipedi yazdığı gibi olsun ister benim yazdığım yazıdaki gibi olsun ödemi var mı

Anladım ama şuan tahminimce kot pantolon gömlek veya tshit giyiyorsundur bunlar hristiyan geleneği bunun yerine sarık cüppe ve şalvar giymelisin. Hatta bu bilgisayarı interneti falanda hristiyanlar çıkardı bunun yerine deriye elle yazılmış eserler okumalısın matbaa ile basılmışıda olmaz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al