Merhaba arkadaşlar belki duymuşsunuzdur bu hafta Engelliler Haftası.Bu hafta acaba neden koyulmuş hiç düşündünüz mü ? 10 mayıs ve 16 mayıs arasında olan Engelliler Haftası, Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan anlamı büyük manevi özel bir haftadır.Bu haftayı şimdi size söylemiş oldum ve öğrenmiş oldunuz artık bilmiyorum deme şansınız yok.Baştada dediğim gibi neden bu haftayı özel bir hafta olarak kabul etmişler acaba düşündünüz mü?Ben düşündüm..Toplumumuzda engellilere hep ön yargı ile yaklaşılıyor.Bu sakat,bu özürlü,bu engelli diye onlara insan muamelesi yapılmıyor.Kendimden biliyorum bende öle yapmıştım 2.sınıf insan olarak düşünmüştüm engellileri.Ancak onlar bunu haketmiyorlar.Bazıları doğuştan engelli olabiliyor buda Allah’ın takdiri.Senin onu küçük görmen Allah’ıda küçümsemen anlamına geliyor.Ne varki o öyle olmasını istermiydi ? Engelli doğmayı ister miydi ? Ya sen ? Diğer engelliler ise doğuştan olmayıp engelli olabiliyor.Bu da Allah’ın takdiri.Sizler için bu yazıyı yayınladım öğrenmiş oldunuz ve biraz düşününüz lütfen..Engellilerimizi savunalım,yardımcı olalım.

Bu haftanın içeriğine gelince ;

Sakatlar Haftası boyunca; sakatlık sorunu, sakatlığın önlenmesi ve sakatların eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanırmış. Okullarda her gün ayrı bir sakatlık konusu işle*nir. Sakatları Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.
10 Mayıs Sakatlar Haftasının açılışı
11 Mayıs Görmeyenler günü
12 Mayıs işitme ve Konuşma Kusurluları günü
13 Mayıs Ortopedik Sakatlar günü
14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Engelliler günü
15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
16 Mayıs Sakatlar Haftasına genel bakış.

Engelli Kardeşlerimize İyi Davranalım , Unutmayın Her insan bir engelli adayıdır.

http://tikyweb.com/wp-content/uploads/2012/05/ENGELL %C4%B0LER-HAFTASI.png" />

KAYNAK