AKILLI ÇİP İNSAN BEYNİ’Nİ TAKLİT EDİYOR!

Merhaba arkadaşlar.Bir günlük bir aradan sonra gece vakti sizlere IBM firmasının açıklamış olduğu yeni bir çip projesinden bahsediceğim.

Bu çip ne işe yarar diyorsanız, başlıkta belirttiğim gibi insan beynini taklit ediyor.Aslında taklit değil insan beyni gibi çalışıyor.Bu yeni bilgisayar çipinde bulunan nöronlar sayesinde kendisine verilen komutu bir insan beyni gibi düşünüp, yorumlayıp, karar vermesi bekleniyor.5.4 milyar transistöre sahip olan bu çip 70 mw güç harcıyor.Üstelik bu çip istenilen sisteme dahil edilebilecek.Belki sizler de benim yaptığım gibi programlamaya ilk başladığınızda if-else ile karar veren bir yazılım yazmışsınızdır.Tabi ki ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.O kadar düşünceyi tek tek if-else ile yazmak(ben programlamaya c# ile başladım.ilk olarak ıron man den etkilenerek bir yapay zeka yapmaya çalıştım tabi if-else olunca bıraktım). :D

Eğer bu çip insanların yaptıklarını yapabilirse(düşünce bazında) insan gücüne gerek kalmayabilir.Bu da işsizlik sorunlarının ortaya çıkmasını muhtemel hale getirebilir.

Kaynak:AKILLI ÇİP İNSAN BEYNİ’Nİ TAKLİT EDİYOR!