Arkadaşlar Pardus ne kadar güvenli olabilir?

4 Mesajlar 809 Okunma
smmexpress

senolarras1 senolarras1 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Elektrik Mühendisi
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad Ş** A**
  • Mesajlar 73
  • Beğeniler 29 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Şu zamanlarda tüm devlet dairlerinin bu yerli sisteme geçeceği hakkında gelişmiş, kararlı bir düşünce dönüyor. Peki o kadar güvenlik çalışması yapan işletim sistemleri arasında Pardus ne kadar güvenli olabilir? En son güvenlik güncellemesi ne zaman bilmiyoruz ve stabil bir güncelleme mi bunuda bilmiyoruz. Tüm devlet dairelerinde kullanıma geçmesi taktirinde güvenli bir işletim sistemi ki bunu yapıyorlar. Yoksa güvenlik açığından oluşabilecek devlet sorunları bile olabilir. (Gizlilik)

Ve bence Ziraat Bankası bu yerli işletim sistemine de geçmeyecektir. :)

Sizce ne kadar güvenli :confused:

wmaraci
reklam

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Geliştirilmesi bir kaç yıl önce durduruldu diye biliyorum. Geliştiren ekip pisi gibi bir ad ile benzer bir projeye geliştiriyorlardı. Açık kaynak sürümlerinden birini kullanacağını sanmıyorum kullanırlarsa oldukça büyük güvenlik açığı olacaktır. Türkiye'nin teknoloji ile imtihanı pek başarılı olamasa da benim çok az bir umudum var.

Güvenlik olarak yazılımsal bir sıkıntı olacağını çok sanmıyorum. Veriler genellikle bu tür bilgilere erişim imkanı olan kişiler tarafından sızdırılıyor. Bunun önüne geçebilmek için erişim izinleri doğru verilmeli.

MertUslu MertUslu Estağfirullah Kullanıcı
  • Üyelik 06.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ademoğlu
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** U**
  • Mesajlar 1022
  • Beğeniler 240 / 291
  • Ticaret 3, (%100)
Yeterince güvenli olacaktır, devletin işletim sistemi için bulundurduğu bölümler var, windows kullanılırken dahi windows sadece görünüşte windows kalacak kadar özelleştiriliyor. CD'rom'u açmanıza, usb takmanıza vs. engel koyulabiliyor. Güvenlik duvarı özelleştirilyior. Ki windows kullanılırken emin olun %100000 güvende değildiniz. 1. Microsoft'un güncellemeler ile sisteme erişimi vardı. 2. Memurlar oyun moyun ne var ne yok indiriyorlar, bilindik bilinmedik usb'ler sokuyorlar. Her hafta format attıranlar bile var. O yüzden bunlara yasak getiriliyor, mesela en son pc'lere usb sokmak yasaktı, sokunca okumuyordu. Devletimiz dışardan duyulduğu kadar güvnsiz değil. Memurlar güvensiz.

Linux'un 2 faydası olacak. 1. Lisans ücreti ödenmemiş olacak, 2. Güvenlik daha iyi olacak.

Zorlukları ise, windows'u dahi kullanmayı bilmeyen memurlara linux öğretilmek zorunda kalınacak, işin kötü yanı öğretmesi gereken bilgi işlem bölümleri de linux bilmeyecek. Zorluklar bu kadar olacaktır diye düşünüyorum, zira devlet uygulamaları java olduğu için transferde sıkıntı yaşanmayacaktır.
Heisenberg0133 sworks EmineT

kişi bu mesajı beğendi.

ilkerbek ilkerbek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad I** B**
  • Mesajlar 1
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Pardusu liseden beri kullanmakta ve takip etmekteyim kde çökmesi dışında güvenlikle ilgili sorunu yoktur çünkü linux tabanlı sistemler güvenlik üzerine kuruludur.Serverlarda bu yüzden genellikle linux işletim sistemleri kullanılır
parduslnx.weebly.com
Güncel pardusta xfce masaüstü kullanılmakta ve gayet kararlıdır.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al