Herkese merhaba,
Formal bilim dünyasından olan haberimiz ilk olarak 13 Temmuzda yayınlanmış. Yani ben epey bir geride kalmışım ama çok önemli olduğunu düşündüğüm için yine de yayınlamak istedim.
Demokrasinin gereği olarak, bir seçimde oy kullanıyorsanız kullandığınız oyun doğru sayıldığından ve doğru yere gittiğinden emin olmak istersiniz. Özellikle de seçim sistemlerinin elektronik süreçlerle denetlendiği ortamlarda bundan çok daha fazla emin olmak istersiniz. Çünkü sisteme uzanan bir parmak veya dışarıdan bir müdahale, demokratik seçimin kaderini değiştirecek kadar büyük bir etkiye neden olabilir. İşte bu aralar bilişim odaklı çalışmalarıyla dünyanın en çok ön plana çıkan ülkelerinden olan ve dünyanın ilk internet odaklı ulusal seçim sistemine imza atan Estonya, sistemin kaynak kodlarını da Github üzerinden paylaşarak elektronik seçim sistemlerinin şeffaflığı yönünde önemli bir adım attı. Böylece seçim sisteminin geliştirilmesine ve eksiklerinin giderilmesine sadece Elektronik Oylama Komitesi değil, Estonya’nın önde gelen BT uzmanları ve hatta vatandaşlar dahi katkıda bulunabilecek. Estonya’da 2007 yılından beri oylama vatandaşlara dağıtılan sayısal kimlik kartlarıyla gerçekleştiriliyor. Bu kimlikler, üzerindeki bilgilerin güvenliğini sağlamak ve herhangi bir yetkisiz müdahaleyi önlemek amacıyla 2048 bitlik şifreleme anahtarıyla korunuyor. Vatandaşlar, bu kimlikleri kullanarak oy vermenin yanı sıra devlet ve yerel yönetimler tarafından sunulan çok sayıda hizmete de erişebiliyor.
Darısı başımıza

https://bilimyazari.com/estonya-sayisal-oylama-sisteminin-kaynak-kodlarini-yayimladi/