lostyazilim

Girişimciliğe ilk kez adım atacak gençler için vergi muafiyeti tasarısı yasalaştı

6 Mesajlar 804 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)

Bugün İnternet Yasası’nın kısmi iptaliyle ilgili gerekçeli kararı açıklanmasının yanında girişimcilik adına yeni bir tasarı daha TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın yasalaşmasıyla ilk defa iş kuran gençlere, bizim tabirimizle ‘girişimcilere’ vergi muafiyeti sağlanıyor.

Yasaya göre ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olan ve 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler, üç vergilendirme dönemi boyunca vergi muafiyetinden faydalanacak.

Söz konusu gelir muafiyeti, elde edilen kazançların en fazla 75 bin liralık kısmına uygulanacak.

Ayrıca ticari kazancı basit usuldeki mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı da gelir vergisinden muaf tutulacak. Bu tutar, her yıl günün ekonomik koşullarına uygun olarak yeniden belirlenecek.

25 yaşını doldurmamış öğrencilerden pasaport harcının alınmayacağının da tasarı kapsamında yasalaştığını paylaşalım ve bu yasaların girişimciliği, daha ziyade teknoloji/internet odaklı girişimciliği artırıp artırmayacağını merakla bekleyelim.

Webrazzi
shateiel

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

4531 4531 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 13.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 996
  • Beğeniler 210 / 211
  • Ticaret 3, (%100)
Çok iyi haber, hemen pasaport almam gerek. Ben de bu haberi bekliyordum.

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
ahmettalut ciddi misiniz :) Herkes sürenin kısa olmasından şikayet etmiş de.

• Üyelik 13.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 996
  • Beğeniler 210 / 211
  • Ticaret 3, (%100)

İsa adlı üyeden alıntı

ahmettalut ciddi misiniz :) Herkes sürenin kısa olmasından şikayet etmiş de.

Nasıl süre kısalığı anlamadım? Belli bir süre sınırı mı var en fazla şu kadar zamanlık? Eğer öyleyse valla çok kötü :( Yok değilse zaten 19'um sorunsuzca alırım :D

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
ahmettalut işi kurduktan sonraki 3 yıl için vergi muafiyeti var. Yoksa belli bir zaman dilimine kadar olan girişimler içindir felan demiyorum hocam. Öyle bir kısıtlama bilgisi yok.

• Üyelik 13.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 996
  • Beğeniler 210 / 211
  • Ticaret 3, (%100)

İsa adlı üyeden alıntı

ahmettalut işi kurduktan sonraki 3 yıl için vergi muafiyeti var. Yoksa belli bir zaman dilimine kadar olan girişimler içindir felan demiyorum hocam. Öyle bir kısıtlama bilgisi yok.

Ha hocam siz vergi olayı için demişsiniz yok ben pasaport için dedim :D Ama evet 3 dönem çok kısa. Zaten ancak o kadar zamanda oturmaya başlar işler. Artık bir iş kurma olayımız olursa bundan yararlanılır elbette :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al