lostyazilim

Google Chrome, Backspace Tuşunun İşlevini Kaldırdı!

6 Mesajlar 1.171 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

VolkanYildiz VolkanYildiz www.volkanyıldız.net Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Geliştirici
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad V** Y**
  • Mesajlar 412
  • Beğeniler 723 / 141
  • Ticaret 30, (%100)

Son zamanlarda Google, Chrome tarayıcısında bir güncelleme yaptı ve güncelleme beni delirtti. Umuyorum ki bu yazıyı okuduktan sonra, bir yandan Google’a hak vereceksin, bir yandan da hak vermeyeceksin (Eğer Chrome’un kısayollarını vb. biliyorsan).

Geçen gün facebookta dolaşırken yanlış bir bağlantıya tıkladım ve geri dönmek istedim, ama ne oldu? Geri dönme tuşu işlevini kaybetmişti, üst üste 3 kere bastığımda “Geri dönmek için Alt + ← tuşlarına basın.” yazan bir uyarı verdi. Ben ilk başta yanlış anlayıp ALT + Backspace anladım deli oldum 😀 meğersem öyle değil CTRL + Sol Ok veya Sağ Ok (Klavyede olan) tuşlarını anlatıyormuş.

Bir araştırma yaptım ve Google birkaç ay öncesinde gerekçe olarak; kullanıcıların form doldururken yanlışlıkla önceki sayfaya dönmesi ve verilerini kaybetmesi sebebinden dolayı backspace (geri dönme) tuşunun işlevini bir önceki sayfaya dönme işlevini kaldırmış. İyi güzel de keşke şu uyarının biraz daha kalmasını sağlasaydınız 3 kere gözüktükten sonra bir daha uyarıdan eser yoktu.

Ha bir de chrome://flags/ sayfasında Chrome’un bazı ayarlarını değiştirebildiğimizi biliyorsunuzdur, oraya da baktım tekrar tuşun işlevini getirmek için ama bulamadım. Keşke bilinçli kullanıcılar için bu tuşun işlevini geri getirmek için bir ayar yapılsaymış.

Neyse, form doldururken yanlışlıkla önceki sayfaya dönenler için iyi olmuş ama yakında çoğunluğun sürümü güncel olunca her yerde “Chrome backspace çalışmıyor” gibi şikayetleri görür gibiyim. Şu an bile google forumlarında görebilirsiniz. 🙂

Ek bir güncelleme: Ufak bir araştırma yaptım ve chrome web mağazasında birkaç eklenti yazıldığını gördüm. Fakat bunların çalışma mantığına bakarsak sayfa tam yüklenmeden geriye dönemiyorsunuz. Ben yine de tavsiye etmiyorum bu eklentiyi, bir an önce “ALT + Sol Ok Tuşu”na alışsanız iyi olur 😀

Eğer eklentiyi isterseniz eklentinin linki tam burada. İsterseniz başka eklentilere de göz atabilirsiniz, chrome web mağazasına uzantılar kısmından “backspace” yazıp bulabilirsiniz. 🙂

Sağlıcakla kalın 🙂

Kaynak: http://www.xn--volkanyldz-3ubc.net/chromeun-backspace-ile-derdi/

wmaraci
reklam

JumperTech JumperTech Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 1705
  • Beğeniler 820 / 523
  • Ticaret 19, (%100)
Tamda ben diyecektim böyle bir eklenti yazayım diye adamlar uğraşmamış yazmış fakat dediğin gibi sayfa yüklenmeden geri git olmuyorsa ben sayfa yüklenmeden geri git eklentisi yapabilirim belki bu çok bezdirirse :)
VolkanYildiz

kişi bu mesajı beğendi.

VolkanYildiz VolkanYildiz www.volkanyıldız.net Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Geliştirici
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad V** Y**
  • Mesajlar 412
  • Beğeniler 723 / 141
  • Ticaret 30, (%100)
JumperTech iyi olur aslında, bezdirmez mi ya yanlışlıkla bir siteye girdin diyelim görsellerin boyutu had safhadaysa yüklenmeden geri dönemeyeceksin çok kötü bir durum :) Siz yazın ben de yazıya eklerim :)

portal portal https://portalciyiz.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 689
  • Beğeniler 101 / 288
  • Ticaret 14, (%100)
Bence iyi bir hareket çünkü kaç kere form doldurup yanlışlıkla geri geliyordum gidiyordu o kadar doldurduğum şeyler. Şuanki hali daha işlevsel çünkü ileri gitme butonuda var. Yeniliklere açık olmak gerek

wmaraci
wmaraci

bilgifaresi bilgifaresi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** E**
  • Mesajlar 123
  • Beğeniler 38 / 36
  • Ticaret 0, (%0)
Bende zaman zaman yanlışlıkla Backspace tuşuna basıp geri gidiyordum. Fakat bu kısayolu kullananlarda vardır.
Gerekçe yanlış kullanımsa ayarlarda bu özellik açılıp kapanabilir olabilirdi.
VolkanYildiz

kişi bu mesajı beğendi.

burakisci burakisci Wordpress Tema Yapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Wordpress Tema Yapımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
Çok sık kullandığım bir özellikti, benim için kötü bir güncelleme oldu, keşke kullanıcı seçimine bağlı yapsalar böyle şeyleri...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al