İçişleri Bakanı Altınok: 'Gerektiğinde Kafalarını Ezeceğiz'İçişleri Bakanı Selami Altınok, terörle mücadele konusunda sonuna kadar kararlılıkla gideceklerini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletine karşı olan başkaldırıya müdahale etmeyeceğiz. Gerektiğinde de çok şedit bir şekilde kafalarını ezeceğiz” dedi.

Altınok, yeni adli yılın açılışı dolayısıyla TBMM’de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kilis’te Suriye tarafından açılan ateş sonucu bir askerin şehit olması, bir askerin de kaybolmasıyla ilgili Altınok, “Orada bir şehidimiz var, bir askerimiz de kayıp. Kayıp olduğunu söylüyorum, kaçırıldığına dair öyle bir şey söylemiyorum. Benim Vali Bey’den aldığım bilgi öyle. Çalışmaları arkadaşlarımız yapıyorlar. Net ayrıntıyı ben de alamadım. Çok taze bir olay” dedi.

Yarbay Alkan'la ilgili soruya yanıt: 'Henüz bakamadım'

Bakan Altınok, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki Ayvalık Jandarma Karakoluna düzenlenen terör saldırısında şehit olan Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Jandarma Yarbay Mehmet Alkan hakkında soruşturma açılıp açılmadığı sorusu üzerine de, “Çok zor soru soruyorsunuz daha iki günlük İçişleri Bakanına. Henüz dosyalara bakamadım, bakacağım inşallah” dedi.

“Ailenizden siz de bir şehit verseydiniz belki Yarbay’ın bu hissiyatını anlardınız” diyen bir gazeteciye de Altınok, şu yanıtı verdi:
“İki gün oldu, dosyalara daha bakamadım. Daireye bile geçemedim. Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Benim yaptığım konuşmayı da dinlemişsinizdir. O duygu hepimizin yüreğinde var. Allah kimsenin ocağına o ateşi düşürmesin. Bu milletin hiçbir evladına da o acıyı yaşatmasın diyoruz. Ama terörle mücadele noktasında da sonuna kadar kararlılıkla gideceğiz. Hiç kimseye o müsamahayı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletine karşı olan başkaldırıya müdahale etmeyeceğiz. Gerektiğinde de çok şedit bir şekilde kafalarını ezeceğiz.”

İçişleri Bakanı Altınok, Koza İpek Holding'e yönelik aramaya ilişkin soruları yanıtlamadı.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz da resepsiyonda bir gazetecinin, "MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın, Tuğrul Türkeş'in, MHP'li olarak hükümette herhangi bir görev alamayacağına ilişkin TBMM Başkanlığına gönderdiği dilekçe" hakkındaki sorusu üzerine, "O konu bizim dışımızda olan bir konu. Anayasa gereği kurulmuş bir hükümete, diğer partilerin üye oranları oranında katılımını Anayasa öngörüyor. Dolayısıyla Sayın Başbakan'ın bu doğrultuda yapmış olduğu işlemdir" dedi.

Yılmaz, "(Irak ve Suriye tezkeresine) HDP'li bakanların destek vermemesini siyasete etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?" ve Koza İpek Holding'e yönelik aramaya ilişkin soruları, "Teşekkür ediyorum" diyerek yanıtlamadı.

AA ve Vatan