freelance iş ilanları

İnternet Sansürü ve Çözümü

16 Mesajlar 3.934 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

hewsel hewsel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 253
  • Beğeniler 29 / 60
  • Ticaret 0, (%0)

Bilindiği gibi internet ile ilgili yasa meclisten geçti şuan için kaderimiz Cumhurbaşkanın elinde eğer Abdullah gül yasayı onaylarsa internet kullanıcıları ciddi anlamda zorluk çekecektir bu yasanın teklifi ve meclisten geçmesi bile tüm dünya tarafından alay konusu olurken hükümet cephesinin kendi çıkarları için halkına bunu reva görmesi açıkçası diktadır.
peki bu sansürü aşmanın bir yolu var mı kısmen var

"Devletler internette sansür uygulayıp, insanları izlemeye çalıştıkça, dünya üzerindeki gönüllü aktivistler de buna karşı çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalardan en önemlisi TOR Projesi. TOR projesi sayesinde hem internette sansürsüz gezebilirsiniz, hem de girdiğiniz sitelerde kimliğiniz gizli kalır. Üstelik TOR projesini kullanmak sandığınızdan daha kolay. Şimdi adım adım bu işi nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Tor projesi aktivistleri, işleri kolaylaştırmak için Tor Browser Bundle yazılımını geliştirdiler. Bu yazılımın bilgisayarınıza kurulmasına bile gerek yok. İsterseniz bir USB bellek içinden bile çalışabilir.

1. Tor Browser’ı indirin
Aşağıdaki linkte kullandığınız işletim sistemine göre uygun prgramı indirin. Eğer kullandığınız işletim sistemini bilmiyorsanız büyük ihtimalle Microsoft Windows kullanıyorsunuzdur :) Microsoft Windows yazan kolonda 32-bit linkine tıklayarak programı indirin.
TorProject.org

tordownload2. Program dosyalarını oluşturun
İndirdiğiniz programa çift tıklayın. Bir güvenlik uyarısı açılırsa “Çalıştır” diyerek devam edin. Bir pencere açılarak kurulum dilini soracak size. Türkçe seçeneğide mevcut. İstediğiniz dili seçip “ok” butonuna tıklayın.

setuplangAçılan pencere dosyaları nereye oluşturmak istediğinizi soracak. Masaüstünde bir klasör seçebilirsiniz. Dosya yerini seçtikten sonra “Kur”u tıklayarak işlemi başlatın.

setupfolderİşlem bittiğinde “Tor Browser Bundle programını çalıştır” işaretini kaldırın ve Bitir deyin.

setupfinishPencere kapandığında artık Tor Browser’ınız hazır durumda. Seçtiğiniz klasörü artık USB belleğinize kopyalayabilirsiniz. Benim klasörüm masaüstünde Tor Browser olarak oluşmuş durumda. Program kullanıma hazır.

3. Program Kullanımı
Herhangi bir bilgisayarda bu kalsörü açtığınızda içinde “Start Tor Browser” dosyasını göreceksiniz. Bu dosyaya çift tıklayın.

torfolderAçılan pencerede “Connect” butonuna basın.

torconnectProgram otomatik olarak ayarları yapıp Tor ağına bağlanacak ve karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi internette gezinti yapabileceğiniz tarayıcıyı açacak.

torbrowser4. Programı Test Edelim
a. Erişim
http://engelliweb.com/ sitesine girerek erişimi yasak olan sitelerden birini seçin ve her zaman kullandığınız tarayıcınız ile (chrome, internet explorer, firefox vb) bu siteye girmeye çalışın. Siteye giremediğinizden emin olduktan sonra, aynı siteyi Tor Browser ile açmayı deneyin. Siteye girebildiğinizi göreceksiniz.

b. Kimlik Gizliliği (Anonimlik)
Devlet sizin hangi siteye ne zaman girdiğinizi IP adresinizle izler. İnternette bir sayfaya girdiğinizde sizin IP adresinizle bu safyaya girdiğiniz ve giriş tarihiniz kaydedilir. Bu IP adresi kimin diye sorulduğunda ise internet servis sağlayıcıları o tarihteki IP nin hangi müşterisine ait olduğunu söyler. Şimdi aşağıdaki testi yapalım.

Önce her zaman kullandığınız tarayıcınızı açın ve http://www.whatismyip.com/ adresine girin. Açılan sayfada IP: yazan yerde aralarında nokta olan 4 rakam göreceksiniz. Örneğin 217.13.197.5 gibi. İşte bu IP adresinin size ait olduğu biliniyor.

Şimdi Tor Browser’ı açın ve yine http://www.whatismyip.com/ adresine girin. Biraz önceki IP adresinden farklı bir IP aldığınızı göreceksiniz. Hatta sayfayı her yenileyişinizde sürekli başka IP ler çıkacak. Oysa normal tarayıcınızda her zaman aynı IP çıkar. Bu IP de sizin kimliğinizi ele veren IP dir. Tor Browser, sadece IP nizi bir kez değiştirmez, aynı zamanda her yeni sayfa ziyaretinizde bu IP yi değiştirir.

Tor projesinin teknik yapısı sayesinde projenin gönüllüleri bile sizin kim olduğunuzu bilemezler."
KAYNAK:http://revolution-news.com/internet-sansuru-ve-fislemeyi-asmanin-yolu-tor-tarayici/
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

Madem ki antivirüssün yakaladığın virüsü ne yapayım diye ne bana soruyon ?
wmaraci
reklam

UnLoader UnLoader Yeniden wmaraci <3 Kullanıcı
  • Üyelik 07.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci , Webmaster
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 40 / 17
  • Ticaret 23, (%100)
Bu tor browseri ben undernete girerken kullanıyordum :)
her sayfa yenilemede ip değişiyor ya bunu işte bot ile sayfa yeniletip gösterim bazlı kullanabiliriz bence.
Hatta para bile kazandırır

• Üyelik 15.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 253
  • Beğeniler 29 / 60
  • Ticaret 0, (%0)

UnLoader adlı üyeden alıntı

Bu tor browseri ben undernete girerken kullanıyordum :)
her sayfa yenilemede ip değişiyor ya bunu işte bot ile sayfa yeniletip gösterim bazlı kullanabiliriz bence.
Hatta para bile kazandırır

Maddi çıkarlar doğrultusunda kullanıldığı taktirde tor yonetimindebunu ücretli yapması muhtemeldir.
daha çok en azından kısmı da olsa sansürün aşılması için kullanılmasında fayda var:)
UnLoader

kişi bu mesajı beğendi.

BerkantKONAC BerkantKONAC opensourceprojects.org Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Software
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 938
  • Beğeniler 209 / 125
  • Ticaret 18, (%100)
tor biraz sakat aga ya :D

owner of opensourceprojects.org & arduinoproject.net
wmaraci
wmaraci

GokuFTW GokuFTW GROVE4LİFE Kullanıcı
  • Üyelik 08.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 291
  • Beğeniler 53 / 39
  • Ticaret 1, (%100)
Adamlar siz warezle uğraşmayın diye sansür getirdi doğru çalışan hiçbir siteye engel koymaz koyamazlar zaten.İşiniz gücünüz antin kuntin işler.

BerkantKONAC BerkantKONAC opensourceprojects.org Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Software
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 938
  • Beğeniler 209 / 125
  • Ticaret 18, (%100)

GökuFTW adlı üyeden alıntı

Adamlar siz warezle uğraşmayın diye sansür getirdi doğru çalışan hiçbir siteye engel koymaz koyamazlar zaten.İşiniz gücünüz antin kuntin işler.

Burası özgür bir ülke değil mi? Ben istediğim siteye girerim, antin kuntin işleri seviyorsak ne olacak?
Alucard ekonomigazete

kişi bu mesajı beğendi.

owner of opensourceprojects.org & arduinoproject.net

ugly ugly öğrencilik Kullanıcı
  • Üyelik 09.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrencilik
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 175
  • Beğeniler 14 / 33
  • Ticaret 2, (%100)
http://engelliweb.com/ sitesindeki 4-5 tane siteyi denedim. Hepsine de sorunsuz girdim. Google Dns'sini kullanıyorum. Dns ile hala girilebiliyor mu

GokuFTW GokuFTW GROVE4LİFE Kullanıcı
  • Üyelik 08.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 291
  • Beğeniler 53 / 39
  • Ticaret 1, (%100)

Berkant KONAC adlı üyeden alıntı

Burası özgür bir ülke değil mi? Ben istediğim siteye girerim, antin kuntin işleri seviyorsak ne olacak?

Emek hırsızlığı bana burda siyaset yapma bilader.Emek hırsızlığının açıklaması olamaz.

tdilek007 tdilek007 DOT Medya Kullanıcı
  • Üyelik 17.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 266
  • Beğeniler 133 / 46
  • Ticaret 7, (%71)

GökuFTW adlı üyeden alıntı

Emek hırsızlığı bana burda siyaset yapma bilader.Emek hırsızlığının açıklaması olamaz.

yav kardeşim hükümeti savunmak için yazma sende özgürlük kısıtlanıyor o kadar.

DOT Medya

• Üyelik 15.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 253
  • Beğeniler 29 / 60
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar burda tartışmanın bir gereği yok açıkçası hükümet diktadır.bu kadar basit
tdilek007

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al