wmaraci reklam

Türkiye ve Katar arasında Siber Güvenlik Anlaşması

7 Mesajlar 1.093 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

kdrclp kdrclp WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Endüstri müh.
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad K** C**
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 120 / 121
  • Ticaret 1, (%100)
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, Kurum ile Katar Ulusal Araştırma Fonu (QNRF) arasında imzalanan bilimsel ve teknolojik iş birliği anlaşması kapsamında ilk olarak siber güvenlik alanında çalışılacağını belirterek, "Bu çerçevede bankalar, enerji iletim dağıtım hatları ve elektronik haberleşme gibi kritik altyapıların korunması, büyük veri, bulut güvenliğiyle mobil cihaz ve uygulamaların siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan teknoloji geliştirme projeleri desteklenecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık 2015'teki Katar ziyaretini anımsatan Ergin, bu ziyaret kapsamında TÜBİTAK ile Katar Ulusal Araştırma Fonu arasında bilimsel ve teknolojik iş birliği anlaşması imzalandığını söyledi.

Ergin, Katar Resmi Haber Ajansına (QNA) mayıs ayında gerçekleştirilen siber saldırılara dikkati çekerek, ülkelerin sadece topraklarının değil siber altyapılarının da hassasiyetle korunması gerektiğini dile getirdi.

Katar resmi kanallarınca siber saldırıya maruz kalındığı ve servis edilen haberlerin gerçeği yansıtmadığı açıklansa da olayın ülkeler arası krize yol açtığını anlatan Ergin, bu tarz olayların yaşanmaması için gerekli önlemlerin hayati önem taşıdığını kaydetti.

- "Projelere yaklaşık 2 milyon dolar hibe"

Geçen hafta Katar'dan bir heyetin Türkiye'yi ziyaret ettiğini aktaran Ergin, bu çerçevede TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu uzmanlarının görüşmeler gerçekleştirdiğini bildirdi.

Ergin, Katar ve Türkiye'nin müşterek öncelikleri doğrultusunda, TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu arasında imzalanan bilimsel ve teknolojik iş birliği anlaşması kapsamında ilk çalışmaların siber güvenlik alanında başlatılmasına karar verildiğini söyledi.

İki kurum arasındaki iş birliğinin detaylarına değinen Ergin, şunları kaydetti:

"Krizin başından bu yana ticaret ve savunma gibi çok kritik alanlarda stratejik desteğini esirgemeyen Türkiye, bu defa da TÜBİTAK aracılığıyla bilimsel gücünü Katar ile birleştiriyor. Bu kapsamda bankalar, enerji iletim dağıtım hatları ve elektronik haberleşme gibi kritik altyapıların korunması, büyük veri, bulut güvenliğiyle mobil cihaz ve uygulamaların siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan teknoloji geliştirme projeleri desteklenecek. Katar ve Türkiye tarafından araştırmacıların, özel sektör ve kamu kuruluşlarıyla bir araya gelerek oluşturacakları konsorsiyumların her birine, yaklaşık 2 milyon dolar hibe verilerek ortak çalışmaların hayata geçirilmesi sağlanacak."

https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/turkiye-ve-katar-arasinda-siber-guvenlik-anlasmasi

bilimdili/com
wmaraci
reklam

kdrclp kdrclp WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Endüstri müh.
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad K** C**
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 120 / 121
  • Ticaret 1, (%100)
Avrupadaki en zayıf devlet bilişim güvenliğine sahipiniz diye okumuştum

bana matematik dersiniz gecemeyen birinin matemetik ögretmesi gibi geliyor :)

son gelişmelri bilmiyorum ama bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim

bilimdili/com

BirkanUlusoy BirkanUlusoy Nullius in verba Kimlik Onayı
  • Üyelik 25.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Lifelong Learner
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** U**
  • Mesajlar 203
  • Beğeniler 4 / 81
  • Ticaret 0, (%0)
2 milyon dolar Katar emirleri için çerez parası. Tahminim; bizimkiler bi sakal koparabilir miyiz diye kovalamışlar, adamlar da atalım üç bey bişeyler de yakamızdan düşsünler diyerek vermiş bişeyler :)

Tübitak'tan bahsediyoruz yani. Ülkenin bazı liselerinde bile daha kaliteli bilim toplulukları var.
melankolia Crewx 68136

kişi bu mesajı beğendi.

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Katar ne ya. 300bin yerli nüfusu olan bi memleket. Bizim çorum gibi biyer herhalde. Paralarıda çok ama sanki üretim ve beyin mi var.

Yer altı kaynaklarından gelen birşey.

Gidip abd ile Rusya ile yapalım birşeyler yapacaksak katar ne siber ne alaka :)

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

bekirbulut bekirbulut AdSense, Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İçerik Editörü
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 2319
  • Beğeniler 384 / 1212
  • Ticaret 17, (%100)
Şu hükümet yüzünden arapları bırakamadık.

meghisthon meghisthon WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 183
  • Beğeniler 24 / 32
  • Ticaret 1, (%100)
10 dk da nasıl hacker olunur videosu gönderirler

sizofren.org
zorgorev.com
meghisthon.com

Crewx Crewx Mr.Whale Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1309
  • Ticaret 152, (%100)
Tarih tekerrürden ibarettir.. Araplar yine sırtımızdan vurucak

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al