wmaraci reklam

Üniversite Tercih Edecek/Bekleyecek Arkadaşlara Pek Söylenmeyen Özel Tavsiyeler

9 Mesajlar 818 Okunma
wmaraci reklam

Lions Lions WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Merhabalar. Sonuçlar açıklandı ve tercihler yaklaştı. Birçok genç arkadaşımız tercih yapıp kariyerlerini çizmeye başlayacak. Birçok arkadaşımız da istediği bölümü tutturamadığı için bir yıl daha bekleyecek. Ben bu başlıkta, üniversiteye gitmemiş gençlerce pek bilinmeyen bazı avantajlardan bahsedeceğim.

Üniversite tercihleri sırasında bir yol göstereniniz yoksa bu avantajlardan ne yazık ki haberiniz olmuyor. Benim de bir yol gösterenim olmadığı için 2 yıl hazırlanmıştım ve sonra bu avantajları öğrendikten sonra boşa beklediğimi fark ettim.

1) İstediğiniz Bölümü Tercih Etmek

Alanında idealist insanlar her daim başarılı olmaktadır. Bu yüzden Tıp, Hukuk gibi yıllarca övgüyle bahsedilen bölümlerin büyüsüne kapılmadan önce bu hayatta, her sabah hangi mesleğe gözünüzü açmak istediğinize karar verin. Üniversite tercihi yaparken şaşırırdım. Hani iş yapmaz denilen bölümler var ya; Tarih, Edebiyat, İşletme, Sosyoloji vs. gibi. Yüksek derecelerle bu bölümleri tercih eden arkadaşların neden böyle bir şey yaptıklarına şaşırırdım.

Malum bize ne öğretildi "Aman hukuk okusun!" Fakat sonradan üniversiteye başlayınca bu öğrencilerin idealist insanlar olduğunu, mezun olduklarında yüzlerce "favori" bölüm mezunu bireylerden daha başarılı olduklarını gördüm.

Bu sebepten ötürü istediğiniz, hayalini kurduğunuz bölümü okuyun. Her bölümün en başarılısı, en çok kazananı var. Bu da demek oluyor ki her bölümü okuyarak, istediğiniz kadar kazanmak tamamen "size" bağlı.

2) İstediğiniz Bölüm Olmuyorsa Ona Giden Yolu Tercih Etmek

Birçok arkadaşımız istedikleri bölümü tutturamadıkları için bir yıl daha hazırlanmaya kalkacak. Eğer çok azimli ve sabırlı birisi değilseniz bunu yapmayın. Çünkü hevesiniz kırılacak, insanlar sorduğu zaman "Tekrar hazırlanıyorum" dedikçe moraliniz bozulacak ve çalışma isteğinizi kaybedeceksiniz. Bunun yerine İstediğiniz bölüme kısa yoldan ulaştıran diğer bölümleri araştırın. Peki bu bölümler sizi nasıl istediğiniz bölüme ulaştırır? Bunun için bazı geçiş avantajları var. Bunlar;

Yatay Geçiş - Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş - Dikey Geçiş - Kurum İçi Yatay Geçiş - Çift Anadal

Yatay Geçiş

Diyelim ki İstanbul'da veya Ankara'da bir bölüm okumak istediniz ancak puanınız bu şehirlerdeki üniversite puanlarının çok çok altında. 1 yıl tekrardan hazırlanmak yerine bulunduğunuz şehirde, yahut skalası daha düşük bir şehirde aynı bölüme gidip, 1 yılda göstereceğiniz zahmeti okurken gösterip, ortalama kasıp İstanbul veya Ankara'ya 2.sınıftan, sene kaybetmeden yatay geçiş yapabilirsiniz. Bu bahsettiğime AGNO ile yatay geçiş denir. Bu sayede barajın biraz üstünde puanla bir bölüme yerleşip, ortalama kasıp Hacettepe, İstanbul, Marmara, Ankara vs. gibi okullara geçiş yapan birçok birey mevcuttur.

Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş

Örneğin bir bölüm isterken başka bir bölümü tercih ettiniz ve okumaya başladınız. 2.sınıfa geçtiğiniz sırada bir önceki yıl yerleştiğiniz ÖSYM puanınızın başka bir şehirde, istediğiniz bölüme tuttuğunu gördünüz. Hemen başvuru yapıp, gerekli şartları sağlayıp o şehre ve istediğiniz bölüme geçiş yapabilirsiniz. Bu geçiş şekli genellikle yanlış tercih yapan bireylerce kullanılmaktadır.

Dikey Geçiş

İstediğiniz bölümü değil tutturmak yanına bile yaklaşamıyorsanız kendinizi üzmeyin. Dikey Geçiş adında bir avantajınız var. Her yıl binlerce kişi Adalet bölümünden Hukuk'a, Teknikerlik bölümünden Mühendislik/Mimarlığa, Bankacılık vb. bölümlerden İktisat/İşletmeye dikey geçiş yapmaktadır. Hatta Dikey Geçiş sınavı YGS ve LYS sınavlardından biraz daha kolay olduğu için çok çalışıp, alelade bir üniversitenin 2 yıllık bölümünden Boğaziçi, İstanbul, Marmara gibi okullara geçenler de vardır.

Kurum İçi Yatay Geçiş

Benim en sevdiğim geçiş, kurum içi yatay geçiştir. Bir kere size bölüm değiştirme hakkı verir. Kurum içi yatay geçiş de genellikle AGNO ve ÖSYM puanıyla olmak üzere iki türlü yapılır. Fakat bizim ÖSYM ile yapılanla işimiz yok, neden? Çünkü zaten ÖSYM puanımız yetmiyor. O halde AGNO ile yapılana bakalım. Kurum İçi Yatay Geçiş ile aynı fakülte içerisinde farklı bir bölüme geçiş yapabilirsiniz. Örneğin bir üniversitenin mühendislik fakültesinde çok düşük bir puanla Jeoloji Mühendisliği tercih ettiğinizi düşünelim. Sadece 1 yıl alacağınız alan derslerine ağırlık verip, ortalamanızı yüksek tutup Kurum İçi Yatay Geçiş ile Elektrik, İnşaat, Makine Mühendisliği gibi bölümlere geçiş yapabilirsiniz. Hatta bazı üniversiteler Kurum İçi Yatay Geçiş hakkını farklı fakültelere de tanır. Örneğin İktisat fakültesinden Hukuk, Pdr gibi bölümlere geçiş hakkı açar.

Çift Anadal

Çift Anadal programı tıpkı Kurum İçi Yatay Geçiş programına benzer. Tek farkı, aynı şartlarda bölüm değiştirmek yerine 2 bölüm bir den okumaya başlarsınız. Örneğin Jeoloji Mühendisliği okurken Çift Anadal yapıp Makine Mühendisliği de okuyabilir ve bitirince çift diplomayla hem makine hem jeoloji mühendisi olabilirsiniz.

Umarım bu anlattıklarım faydalı olur. Nitekim bize hiç kimse bu fırsatlardan bahsetmemişti.

Lions
AzX66 Voltaren

kişi bu mesajı beğendi.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

Voltaren Voltaren www.ZomPir.com Kullanıcı
  • Üyelik 12.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 2093
  • Beğeniler 527 / 643
  • Ticaret 0, (%0)
Dikey geçişe konusunda çok aydınlandım hocam sanırım bir gencin geleceğini aydınlattınız teşekkürler:D
Lions

kişi bu mesajı beğendi.

Finans Haber Portalı : https://www.zompir.com/

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Voltaren Rica ederim hocam, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Lions hocam ellerinize sağlık bende tamda bu günlerde 1 sene daha tekrar yapmayı düşünüyordum iyiki bilgi birikiminizi bizlerle paylaştınız sayenizde bu konuyu bir kere daha gözden geçireceğim teşekkürler.

wmaraci

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
ASametYildirim Rica ederim hocam.

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)
Üniversiteye yeni başlayan arkadaşlar genelde bilmez ve bunu kaçırırlar.
Sizlere tavsiyem eğer çalışma fikri varsa aklınızda okulda 'kısmi zamanlı' olarak çalışmanızdır. Kütüphane, öğrenci işleri gibi yerlerde çalışırsınız, iş saatleriniz derslerinize göre ayarlanır ve saatlik 6.7 tl ücret alıyorsunuz arkadaşlar.

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Oğulcan Ben geçtiğimiz yıl çalıştım aylık 350-375 Lira arasında ücret veriliyor maksimum. Zaten haftada en fazla 15 saat çalışma hakkı var.

Swag Swag WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 149
  • Beğeniler 9 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
Güzel bir konu.
Teşekkürler...

AzX66 AzX66 Üyeliği Durdurulmuş Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1457
  • Beğeniler 846 / 453
  • Ticaret 14, (%100)
güzel konu teşekkürler

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al