wmaraci reklam

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

11 Mesajlar 1.211 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Kurtulusa Kurtulusa İzmir Kullanıcı
  • Üyelik 04.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 124 / 124
  • Ticaret 42, (%100)
Şüphesiz ki hayatımızın dönüş noktalarından biri üniversite tercihidir. Üniversiteye gitmeye karar verdiyseniz, en doğru seçimi yapmanız gerekir. Üniversite tercihini yaparken dikkat etmeniz gerekenleri 3 farklı üniversiteye kayıtlanmış biri olarak anlatacağım.

Öncelikle yapacağınız işi düşünün. Gitmeyi istediğiniz bölümden mezun olduğunuzda yapacağınız iş sizi mutlu edecek mi? Kendinize uyup uymayacağına karar vermeniz ve gerçekten bu işi severek yapacak mısınız gibi soruları kendinize sormanız gerekir. Meslek seçmeden önce çok iyi düşünmeniz lazım, çünkü bu meslek sizinle birlikte bir ömür boyu gelecek ve bu meslekle anılacak, bu mesleğin şartları altında yaşacaksınız. İyi bir yaşam için para çok önemli bir faktördür. Günümüzde iyi para getiren bir işte çalışıp ve “ben bu işte çalışmak istemiyorum” diyen insan sayısı az olsa da, mesleğiniz sizin mutluluğunuzu etkileyen en büyük faktördür.

Üniversite Tercihiyle İlgili Yapılan Araştırmalar

Yapılan bazı araştırmalardan, meslek seçimi yaparken yaşam tarzlarının çok etkili olduğu sonucu ortaya çıktı. Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre lise son sınıf öğrencileri üniversite için meslek tercihi yaparken “yaşam tarzlarının” belirleyici olduğunu ortaya koydu. Başka bir araştırmada da üniversite tercihi yapacak olan adayların sevdikleri meslekten çok seçeceği mesleğin iş ve burs olanaklarına bakmakta olduğu sonucu çıktı.
Başka bir araştırmada, bazı liselerde anket yapıldı ve ankete katılan öğrenci sayısı yaklaşık olarak 12.000 olarak açıklandı. Yapılan anketin amacı öğrencilerin, üniversite tercihi yaparken nelere dikkat ettiklerini ortaya çıkarmaktı. Araştırmaya katılanların %58,21’ini kızlar, %41,79’unu erkekler oluşturdu. Ayrıca %72,4’ünü dershaneye gidenler, %27,5’ini ise dershaneye gitmeyenler oluşturmuştur. Yapılan anket sonucunda ise şu sonuçlar ortaya çıkmıştır: Üniversite tercihi yapacak kişilerin %24’ünün yapacağı tercihi puanına göre seçmeyi planladığı anlaşıldı. Bu kısmın %2,8’i gelen puanıyla bir tercih edebileceği üniversite bulduğunu, bölümün ise fark etmediğini söylerken, %15,1’i tercih ettiği bir bölüm olduğunu fakat üniversitenin fark etmeyeceğini söyledi. Ankete göre üniversite tercihi yapacak olan öğrencilerin %46,6’sı tercih yapacağı hem üniversite hem de bölüm olduğunu söyledi. Şehir dışına çıkmayacaklarını diğer şehirlerdeki üniversitelere gitmeyeceğini belirten öğrencilerin yüzdelik oranı ise %2,3 oldu. Tercihler konusunda henüz bir fikri oluşmamışların oranı ise %2,5 olarak açıklandı.
Yapılan başka bir araştırmaya göre, üniversite seçecek ve kariyerini çizmeye başlayacak olan lise son sınıf öğrencilerinin, üniversite seçerken en fazla iş ve burs olanaklarına baktıkları görülmektedir. Bu araştırmadan çıkan bir diğer sonuç ise, üniversitenin eğitim kalitesinin öğrenciler üzerindeki etkisinin %81 oranında olduğudur. Üniversitenin prestiji, eğitim masrafları, üniversitenin tesis ve olanakları, kampüs özellikleri gibi özelliklerin öğrenciler üzerindeki etkisinin %70’in üzerinde olduğu da açıklanan bilgiler arasında.
Farklı bir araştırmanın sonuçlarına göre tercih yapacak olan öğrencilerin seçiminde seçeceği üniversitenin coğrafi konumu ve hava koşulları %63, Türkçe eğitim %63, seçeceği bölüm %53, öğrenciye verilecek sosyal olanaklar %53, öğrenciye verilecek olan sağlık, ulaşım ve benzeri hizmetler %52, İngilizce eğitim %51, aile, tanıdıkları, öğretmenleri tarafından etkilenme %50, ikinci öğretim olması %43, üniversite tanıtımları %42, üniversite mezunları %38, internet ve sosyal medya üzerinden yapılan üniversite reklamları %33 oranında etkilidir.

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm bu araştırmalar aslında öğrencilerin ne üniversite tercihi için ne düşündüğünü açıkça gösteriyor. Sizlere de bu araştırma sonuçları bazı fikirler verebilir düşüncesiyle bu yazıda yer verdim. Bana kalırsa üniversite tercihini yaparken en çok dikkat etmeniz gerekenlerin sıralaması şöyle olmalı;

En başta okuyacağınız bölümü seçmelisiniz. Puanınız istediğiniz bölümde istemediğiniz bir üniversitede ya da şehirde okumaya yetiyorsa kendinizi o şehre ısındırmaya çalışın. Çünkü 4 sene sabredip, sonucunda ömür boyu mutlu olma ihtimaliniz var.
İkinci olarak üniversite ve şehir seçimi yapmalısınız. Bunu hem üniversiteyi hem de şehri göz önünde bulundurarak düşünün. Büyük şehirlerin birinde prestiji düşük bir üniversitede okumak yerine, daha küçük bir şehirde imkanları daha yüksek, prestijli bir üniversitede okumak daha sağlıklı olacaktır. Ancak illa ki burada yazanlara uygun olan şehirde yaşayamam diyorsanız farklı alternatiflere yönelebilirsiniz. Yine de bu çizgilerden çok fazla uzaklaşmamanızı öneririm.
Bunların dışında da dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Tercihlerinizi seçerken aldığınız puanla, önceki seneki o bölümün puanını karşılaştırmak yanlış olacaktır. Çünkü puanlar çok fazla oynayabilir. Sorulan soruların zorluğu ve öğrencilerin performansı her sene farklı olur. Buna bağlı olarak puanlar da farklı olacaktır. Tercihinizi yaparken başarı sıralamanızı kıyaslama için kullanmak doğru bir seçimdir.

Tercih yapan öğrencilerin en büyük yanlışlarından biri “tutmaz zaten, bunu da yazayım” diye üstlere yazdıkları üniversiteler ve bölümlerdir. Sırf puanı yüksek diye bir mucize beklemek üzere yazdığınız şey, size çok kötü bir geri dönüş sağlayabilir. Mutlu olamayacağınız bir şehirde, saçma bir bölümde okumak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden sadece gitmek istediğiniz üniversiteleri tercih listenize yazın, çok fazla heyecan aramayın.

Başka sık yapılan yanlış ise bu durumun tam zıttıdır. Gelmez diye gitmek istediğiniz yerleri tercih listenize yazmamak. Her yıl sıralamanın çok fazla oynadığı bölümler olabilir. Bunun kontenjan sayıları, yeni açılan bölümler, o bölümün üstünde puana sahip bölümlerin kontenjan arttırıp düşürmeleri gibi farklı sebepleri vardır. Yani başarı sıralamanıza yakın ama sıralamanızın üstünde olan gitmek istediğiniz üniversite ve bölümleri mutlaka tercih listenize ekleyin. Bunun için sayısal bir değer vermek gerekirse; eğer sıralamanız 50 bin ise, tercihlerinizi 38-40 bin civarından başlayarak yapın. Rakam yükseldikçe aralığı artırabilirsiniz, düşük sıralamalarda oynama ihtimali daha yüksektir.

[B]Son Sözler
[/B]
Ben 2013 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi, Kamu Yönetimi bölümüne kaydolmuştum. Burada hazırlık sınıfının ardından 1.sınıfı da okuyarak, bölümün bana uygun olmadığını, üniversitede mutlu olamadığımı ve iş imkanının zor olduğunu düşünerek yeniden YGS/LYS’ye girdim. Sonuç olarak Ege Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne yerleştim. Şu an bu bölümdeki 2.senemin içindeyim ve oldukça iyi giden bir eğitim hayatına sahibim. Benim önceliğim iş imkanlarıydı. Bu bölüm de önceliğimi karşılayabilecek bir alan olduğundan ve bana da nispeten uygun bir meslek sağladığından şu an mutluyum. Ayrıca Dokuz Eylül’de okuduğum Kamu Yönetimi’ni de Açıköğretim Fakültesi’nden okumaya devam ediyorum. Aklınızda bulunsun; üniversiteye kaydolduktan sonra sınavsız olarak ikinci üniversite okuma hakkına sahipsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı sınavsız ikinci üniversite ile ilgili yazımda anlatmıştım.

Tercihinizi yaparken önceliğinizi iyi seçin. Uzun araştırmalar yapın ve doğru sonuca ulaşın. Yapacağınız tek bir yanlış tüm hayatınızı etkileyebilir.

Kaynak: Üniversite Tercihi

wmaraci
reklam

bekirbulut bekirbulut AdSense, Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İçerik Editörü
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 2319
  • Beğeniler 384 / 1212
  • Ticaret 17, (%100)
Forum kuralları gereği, yazının tamamını paylaşmanız gerekiyor.

• Üyelik 04.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 124 / 124
  • Ticaret 42, (%100)
bekirbulut Uyarın için teşekkür ederim

metapak metapak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1052
  • Beğeniler 134 / 491
  • Ticaret 19, (%100)
Genç arkadaşlar için güzel bir yazı olmuş tebrikler.
Ayrıyeten iyice araştırın öyle gidin arkadaşlar yoksa 7 dersin 7sinden kalıp bütlerde şehirde tek başına ders çalış zorla geçersiniz sonrada o bölümün sizin için olmadığını anlar okulu bırakıp tekrar sınava girersiniz :)

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 04.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 124 / 124
  • Ticaret 42, (%100)
JonnedRyan önemli bir noktaya değinmişsin, ben de benzer bir durum yaşadım yazıda da anlaşılacağı üzere :)

Güzel yorumun için teşekkür ederim

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Avrasya Üni: Gitmeyin! (Kalitesiz, paracı)
Ege Üni: Gitmeyin! (Terörist dolu)
MKÜ: Gitmeyin! (Kalitesiz, Ege kadar olmasa da teröristler mevcut)

• Üyelik 04.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 124 / 124
  • Ticaret 42, (%100)
İsa Kardeşim bilmeden karalama yapmana gerek yok. Ege Üniversitesi'nde 2 yıldır okuyorum, hiçbir olay yok, insanlar gayet vatansever.

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Kurtuluş aga sizin tarafta olmayabilirler :) https://www.google.com.tr/search?q=ege+%C3%BCni+pkk&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiZqJDLl8DSAhWsNpoKHRb9BsgQ_AUICSgC&biw=1360&bih=638

• Üyelik 04.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 124 / 124
  • Ticaret 42, (%100)
İsa istisnalar kaideyi bozmaz. Bizim tarafta olmadığını gerekçe gösteriyorsan, sadece olan tarafını yazman gerekir :) O dönem bu olaylara karışan herkes atıldı.

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Tamam arkadaşlar, Ege üniversitenin belli kampüslerinde pkk yapılanması var, oralardan geçmemeye, o bölümleri yazmamaya dikkat edin.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al