wmaraci reklam

Üniversiteye Giriş İçin Yeni Sistem Açıklandı!

14 Mesajlar 1.732 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mertcan Mertcan Hayat kısa, kuşlar uçuyor Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yatırım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 5426
  • Beğeniler 39 / 1529
  • Ticaret 38, (%100)
Bu yıl 2 milyondan fazla adayın gireceği ve aileleriyle birlikte milyonların nasıl bir model olacağını merakla beklediği Üniversiteye Geçiş Sistemi’nin (ÜGS) ayrıntılarını YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıkladı. Başkan Saraç'ın açıklamalarına göre; artık iki oturum olacak. Birinci oturum; temel yeterlilik testi olacak. İkinci oturum ise Türk Dili ve Edebiyatı, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri sorularından oluşacak. İkinci oturumda adayların lise müfredatı bilgisi esas alınacak. Ayrıca sınavlar 5 haftasonundan bir haftasonuna çekildi. Orta öğretim başarı puanın hesaplamasında da değişiklik yapılmadı.

LGS-LYS yerine gelecek üniversite sistemi ile ilgili sorular yanıtını buldu. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin düzenlemeleri açıkladı.

Başkan Saraç’ın açıklamalarından satırbaşları;

-Yeni sistem ilk sınavda uygulanacak.
-Sınavlar; 5 haftasonundan bir haftasonuna çekildi.
-Sınav puan türleri 18’den 4’e indi.
-Sınav soruları için Milli Eğitim müfredatı esas alındı.
-2018-2019 yılındaki yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YÖKS ya da YKS) olacak. Adaylar 2 ayrı sınava tabi tutulacaklar.
-Birinci oturum; Temel yeterlilik testi. İkinci oturum ise Türk Dili ve Edebiyatı, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olacak. İkinci oturumda adayların lise müfredatı bilgisi esas alınacak.
-Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunludur.
-Temel yeterlilik testinin etkisi yüzde 40 olacak.
-Türkçe ve temel matematik soruları geçtiğimiz senelerde olduğu gibi müfredattan olacak. 1. oturumda 40 Türkçe, 40 matematik sorusundan oluşan sınav cumartesi sabahı gerçekleştirilecektir.
-Lisan sınavı bir oturumda yapılacak, 80 soru olacak.
-Bu sene baraj puanlarında değişiklik olmayacak. 150 puanın altında alanlar yerleştirilmeyecek.
-Temel yeterlilik testi puanı 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri takdirde bir sonraki yıl da geçerli olacak.
-Yerleştirmede temel yeterlilik puanı esas alınacak.
-Özel yetenekle öğrenci alan programlarda baraj puanı bu sene de var.
-Orta öğretim başarı puanı hesabında değişiklik yok.
-Öğrenciler çalışma sistemini değiştirmesin
-Bu yılki sınav takvimi için ÖSYM ile müzakere edeceğiz.
-Tüm riskleri hesapladık. Mevcut sisteme göre önümüzdeki sınavdan itibaren çok daha az riskli bir sisteme geçiyoruz.
-Sınava giriş saati konusunda ÖSYM ile görüştük. Bu yıl biraz daha esnek olunacak.
-Temel yeterlilikler sınavının iki ana ayağının olması, dünyadaki en yaygın kullanılan sistemle benzenlik gösteriyor.
-Bu yıl geçen yılki önlisans ve lisans programlarının tercih edilmesi için gerekli baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecek.

Sözcü

Tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur.
wmaraci
reklam

sterk sterk boş kalsın olunca yazarım Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Atama bekliyor
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 1296
  • Beğeniler 339 / 338
  • Ticaret 6, (%100)
Yeni sistem iyi ama çok eksikleri var tabi.Azıcık düşünün ne kadar eksiklerini olduğunu göreceksiniz.Eski sistem hiç yoktan iyiydi.

- Lisans sınavını bir güne sığdırması kötü.Bırakın öğrenciler bir rahat alsın, bi duş alıp ferahlasınlar.Pazar günü sadece dil sınavı yapacaklar.Edebiyat ve coğ. sınavını o güne alabilir.Öğrencilerin cumartesi günündeki sınav stresiyle o soruları çözmesi çok zor.Hele ki Türkçe sınavından sonra edebiyat sınavı ağır gelir insana.
- Baraj puanını yükseltilmesi gerekirdi.Adam 180 puan alıyor, gidiyor özele cahil cahil gidip geliyor. 4 yıllık öğrenci ile 2 yıllık öğrencinin kültürleri bir değildir.Üniversite okuyan bilir.Benim çevremde çok vardı, adam soruları sallamış gelmiş okuyor, soru soruyorsun bilimle kültürle ilgili öküzün trene baktığı gibi bakıyor.

...

Sınav sistemini istediğimiz kadar yenilesekte üniversitelerdeki eğitim kalitesi yükselmedikçe neye yarar.Ancak akademisyenleri atmakla yetiniriz.
Crewx Vedatpolat

kişi bu mesajı beğendi.

burakisci burakisci Wordpress Tema Yapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Wordpress Tema Yapımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
Bana değişen pek bir şey yok gibi gözüktü, sadece kılıf değiştirmişler sanki

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Soru sayısı düştüğü için bu işten adaylar karlı çıkamadı malesef bu durumda eski sistem daha iyiydi. Şöyle bakınca minare aynı minare ama kılıf farklı :)

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

bekirbulut bekirbulut AdSense, Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İçerik Editörü
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 2319
  • Beğeniler 384 / 1212
  • Ticaret 17, (%100)
Arabanın sadece rengini değiştirdiler, birçok öğrenciyi zor günler bekliyor...

siyahh siyahh SEO Danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO DANIŞMANI / E.E Mühendisi
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 2199
  • Beğeniler 771 / 487
  • Ticaret 18, (%100)
daha dar zamanda yapılması öğrenciyi strese daha fazla sokacaktır bence.

BakalimBilelim BakalimBilelim Beni bilen bilir... Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)
O bu değil de yks ile başlayan anlamlı bütün alan adları nerdeyse tamamen alınmış bugün 😀

CloumDigital CloumDigital Cloum.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Dijital Reklam Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 1534
  • Beğeniler 184 / 336
  • Ticaret 68, (%100)
Ekmek gibi gitti domainler gözümün önünde yetişemedim :'(

CloumDigital CloumDigital Cloum.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Dijital Reklam Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 1534
  • Beğeniler 184 / 336
  • Ticaret 68, (%100)

BakalimBilelim adlı üyeden alıntı

O bu değil de oks ile başlayan anlamlı bütün alan adları nerdeyse tamamen alınmış bugün 😀

Hacı oks değil yks.
BakalimBilelim

kişi bu mesajı beğendi.

areglos09 areglos09 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Coder
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad Ç** İ**
  • Mesajlar 22
  • Beğeniler 11 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Eksikler;

Temel Yeterlilik sınavı güzel olmuş.

40 Türkçe iyidir. Ancak 40 Mat iyi değil. 90 Soru yapılıp "30 Türkçe 15 Sosyal 15 Fen 30 Mat-Geo" yapılmalı. Öğrenci 40 Türkçe yaptı 40 Mat nasıl yapsın. LYS girecek öğrenci sayısı 2 milyon ise 400 bin zor geçer böyle. Puan kat sayısı artırılsa bile adam sınav 30 Türkçe net yaptı desen. Baraj 220 zor alır. Yani Her türlü "Mat veya Türkçe" yapmak zorunda kıldılar.

Lys sınavı; Tek sınav ne demek oluyor? Ben Mat yapamıyorum ama yapmazsam gidemeyeceğim yaparsam gideceğim.

Örneğin; Aynı net aynı sorular adam 1 mat yaptı benim yerimi aldı. Ben buna isyan ederim. Eski sistemde sınav sonuçları birbirini bağlamıyordu. Sözel yapan sözel puan alırdı. Simdi sözel ile mat yapan puanı ile karışacak.

Tam bir fiyasko sistemidir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al