wmaraci reklam

Venezuela halkından türk vatandaşlarına referandum uyarısı

94 Mesajlar 8.648 Okunma
smmexpress

metapak metapak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1052
  • Beğeniler 134 / 491
  • Ticaret 19, (%100)

masteyen adlı üyeden alıntı

Hocam bence endişe edilecek bir durum değil. Birde bu sistemi denemeliyiz bakalım bu gerçekten bize fayda mı sağlayacak yoksa bize uymayacak dedikleriniz mi olacak. Eğer fayda sağlarsa ne güzel. Ama dediğiniz gibi manyağın biri gelirse diyoruz o manyağı oraya biz yani halk çıkartıyor, inanın halk yönetimin öyle bir manyakta olduğu durumda onuda indirmesini başarır. Hiçbir hükümet ya da lider, halka karşı uzun süre direnemez.

Hocam güzel söylüyorsun ama nasıl indirmeye düşünüyorsun o manyağı?
Manyak kelimesini X şahıs adına söylüyorum yeni gelecek veya ondan sonra gelecek olan biri olabilir.
İran'da istemedi o manyağı ama halen şeriat ile yönetiliyor. Hitler onca kanı döktükten sonra halk indirebildi mi? Angola cumhurbaşkanı ekonomiyi bitirdi, 75 yılından beri cumhurbaşkanı aynı. Korku herkesin boynunu eğer diye düşünüyorum. Ama görüşünüze saygım sonsuz.
barisdogaan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

eneskamis eneskamis WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisliği Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 921
  • Beğeniler 42 / 246
  • Ticaret 27, (%96)
JonnedRyan Hocam şöyle düşünüyorum, şu anda başa gelecek bir hükümet de istediğini yapabiliyor. Yani nasıl desem şu anki sistemde de aynı tehlike bulunuyor. İyi bir parti gelirse ülke iyi gidiyor ama kötü parti gelirse ülke kötüye gidiyor.
Şimdi bende bu sistem konusuna baktığımda iyi bir ekip gelirse iyi şeyler olacak ama kötü birisi gelirse yine kötü olacak. Sonuçta bu kişiyi yani sistemin adı her neyse başkanı ya da cumhurbaşkanını bizler seçeceğiz.
Hani zamanında olmuş olaylara bakıyorum, bir parti bir seçimde tüm oyları toplarken kötü bir performans sonucu halk tarafından indiriliyor. Bu durumda neden indirilemeyecek diye düşünüyorsunuz ya da hani bu sefer engel olacak şey ne olur sizce?

eneskamis.com

• Üyelik 11.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1052
  • Beğeniler 134 / 491
  • Ticaret 19, (%100)

JonnedRyan Hocam şöyle düşünüyorum, şu anda başa gelecek bir hükümet de istediğini yapabiliyor. Yani nasıl desem şu anki sistemde de aynı tehlike bulunuyor. İyi bir parti gelirse ülke iyi gidiyor ama kötü parti gelirse ülke kötüye gidiyor.
Şimdi bende bu sistem konusuna baktığımda iyi bir ekip gelirse iyi şeyler olacak ama kötü birisi gelirse yine kötü olacak. Sonuçta bu kişiyi yani sistemin adı her neyse başkanı ya da cumhurbaşkanını bizler seçeceğiz.
Hani zamanında olmuş olaylara bakıyorum, bir parti bir seçimde tüm oyları toplarken kötü bir performans sonucu halk tarafından indiriliyor. Bu durumda neden indirilemeyecek diye düşünüyorsunuz ya da hani bu sefer engel olacak şey ne olur sizce?

Halk tarafından indiriliyor derken? Seçimden mi bahsediyoruz hocam?

• Üyelik 04.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 921
  • Beğeniler 42 / 246
  • Ticaret 27, (%96)
JonnedRyan Aynen hocam seçimi kastettim.

eneskamis.com
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 11.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1052
  • Beğeniler 134 / 491
  • Ticaret 19, (%100)

JonnedRyan Aynen hocam seçimi kastettim.

Seçimde tabii ki haklısınız hocam.

umuterdal umuterdal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek SEO & Web Dev.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad U** İ**
  • Mesajlar 369
  • Beğeniler 41 / 128
  • Ticaret 8, (%100)
sevgili dostlar seçimler 5 senede bir yapılıyor. Seçim gelene kadar 5 senede kötü niyetli bir kişinin eline bu yetkiler geçerse 5 senede yapabileceklerini düşünmek dahi istemiyorum. Umarım herkes iyi düşünür. Ona göre kararını verir ..

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)
Bu sistemin gözümüzün önünde olumsuz ve hatta kanlı biten bir sürü örneği var. Pakistan, Mısır, İran, Irak, Suriye....Büyük çoğunluğu darbe ile karşılaştı, iç savaş yaşadı. En kanlı canlı örneği Suriye. Hala yaşıyoruz. RTE'nin kendisi söylüyor Esed diktatördür bilmem nedir diye ama aynı sistemi kendi istiyor. Bu sistemin değil oylanmak, gündeme gelmesi bile "komik".

Bu arada görev süresi tamamlanmadan "halk tarafından indirilen" başbakan kim ola ki acaba, çok merak ettim.
barisdogaan

kişi bu mesajı beğendi.

Kanuni Kanuni WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 09.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Müh
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 767
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 12, (%100)

umuterdal adlı üyeden alıntı

Görüşüne saygı duyarım. Ancak şunuda söylemeliyim. Diyelim ki bu anayasadan evet çıktı. Şu anki hükümetten başkan seçildi. Ancak ondan sonra başkan seçilen kişi bizi bu durumlara düşürebilir. Videoki kişilerde bunu anlatmaya çalışıyor. Anayayasadan bahsediyoruz. Bugün gelen iyi yönetir belki ama sonrakinin bir diktatör olmayacağının garantisi varmı ? Bu kadar yetki kötü niyetli bir kişinin eline geçerse ne yapacağız ..

Hocam o zaman cumhurbaşkanlığı makamını da iptal edelim. Sonuçta bizim seçtiğimiz kişi ülkeyi fakirleştirebilir. Anahtarı başkalarına teslim edebilir. Böyle bir bakış açısıyla hareket etmek mümkün mü?

Zaten referandumla birlikte meclisin kontrolü de artıyor. Eğer diktatör biri gelirse meclis ona en ufak bir suçtan dolayı bile yargılama yolu açabilir.

umuterdal umuterdal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek SEO & Web Dev.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad U** İ**
  • Mesajlar 369
  • Beğeniler 41 / 128
  • Ticaret 8, (%100)
Sevgili kanuni cumhurbaşkanının şu anki yetkileri kısıtlı. Devletin ağabeyi konumunda. Tarafsız. Neredeyse her şeyi meclis yapıyor. Ancak gelecek sistemde meclisteki pek çok yetki cumhurbaşkanına veriliyor. Cumhurbaşkanına ekonomik ve sosyal konularda kararname çıkarma yetkisi geliyor. Şu anda böyle bir hakkı yok. Bunu şu anda meclis yapıyor. Yani şimdiki sistemde dediğimiz tehlikeler yok. Gelecek sistemde kişiye göre yönetimimiz şekillenecek. Ben tüm memleketi bir kişinin 2 dudağı arasına bırakmak konusunda ciddi endişeler yaşıyorum. Eminim sende bu konuları iyice düşünür ona göre atarsın oyunu. Meclis güçlenmiyor aksine pek çok yetkisi elinden alınıyor. Cumhurbaşkanında şu anda olmayan yetkiler veriliyor.
EkipNetwork

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 921
  • Beğeniler 42 / 246
  • Ticaret 27, (%96)
Cumhurbaşkanı kesinlikle meclisi feshedemez diye biliyorum. C.başkanı seçim yenilenme talebi sunma hakkı var ancak bunu dediğim gibi talep sunar meclis kabul ederse 5 de 3 çoğunlukla erken seçime gidilir.
Ama diyelim ki bu seçime gidilirse mecliste gidecek cumhurbaşkanı da gidecek. Yani meclis ve cumhurbaşkanı birlikte gelir birlikte gider.
Meclis isterse C.başkanına Anayasa mahkemesine gönderme şeklinde bir hakka sahip olur. Yani C.başkanı sadece vatana ihanet değil, diğer kişisel suçlar veya hatalar yüzünden de parlemento tarafına sorumlu hale geliyor. Yani parlemento istediği taktirde Cumhurbaşkanını yüce divana gönderebiliyor, diye biliyorum yanlışsam düzeltin.

mustix Hocam birçok hükümet bu zamana kadar görev süresini tamamlayamadan erken seçime gitmek zorunda kaldı. Bu hareketi keyifleri için mi yaptılar elbette hayır. Yönetim başarısız oldu, ayrışmalar yaşandı ve halk artık güç benim yönetemiyorsan in dedi. Siyasi isimlerde çok iyi bir hafızam yoktur ancak sizlere bunları bir not alarak müsait bir vaktimde yazmayı da isterim.

Mesela bu durumda 18 yaş meclise girme gibi bir durum söz konusu oluyor. Bunu mesela ben çok isterim. Siyaset ile aşırı derecede içli dışlı değilim ancak hayatımız siyaset odaklı geçiyor mecburen bilmek zorundayız. Birçok bilgili genç arkadaşlar var bunlar daha erken yaşta meclise girmeli ve biz gençlerin dertlerini daha iyi anlatabilmelidir. Zaten 18 yaşında bir kişi diyelim ki seçim için hazırlandı ve girmeyi düşündü ilk seçimde giremedi diyelim 5 yıl geçecek 23 yaşında girecek. Neden meclis üyeleri sürekli yaşlılardan oluşsun.
Gelişen özellikle de bizim gibi teknoloji gençlerinin dertlerini en iyi gençler anlatabilir diye düşünüyorum.
Kanuni

kişi bu mesajı beğendi.

eneskamis.com
wmaraci
Konuyu toplam 17 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 17 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al