wmaraci reklam

Bilgisayarda klavye ve fare kalkıyor!

5 Mesajlar 1.120 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ZenginAnil ZenginAnil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 185 / 274
  • Ticaret 20, (%95)
ODTÜ araştırmacıları, bilgisayarlara fare ve klavyeyle verilen komutları göz hareketiyle yapabilen bir teknoloji geliştirdi.

Sstemde, gözün hareketiyle fare imleci, bakılan noktaya hareket ediyor; gözler bir saniye kırpıldığında tek tıklama, 2 saniye kırpıldığında da farenin çift tıklama hareketi otomatik yapılabiliyor. Gözlerle bilgisayarın sanal klavyesini açıp yazı yazmak ve arama yapmak da mümkün.

ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, araştırma görevlisi Mehmet Dönmez ile geliştirdikleri “bilgisayarlara göz hareketleriyle komut verme” teknolojisini anlattı.

TÜBİTAK’tan aldıkları destekle geliştirdikleri teknolojinin, fare ve klavye gereksinimini ortadan kaldırdığını, sadece gözlerle ekrana bakarak tüm komutların verilebildiğini ifade eden Çağıltay, şöyle konuştu:

“Gözünüzü hareket ettirdiğinizde ekrandaki fare oku, göz nereye bakıyorsa oraya hareket ediyor. Gözlerinizi bir saniye kırptığınızda tek tıklıyor, 2 saniye kırptığınızda çift tıklama hareketini yapıyor. Böylece bilgisayarı elinizle kullanırken fareye ya da klavyeye dokunurken yapılan hareketlerin hepsini sadece gözlerle gerçekleştirebiliyorsunuz. Sanal klavyeyi açıp harflerin üzerinde gözünüzle gezinip yazı yazabiliyorsunuz ya da bir web sitesini açtığınızda, buradaki ilgili bağlantılara tıklayarak ilgili sayfaya gidip bilgisayar üzerindeki tüm kullanım işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.”

KAYNAK : http://teknosultan.com/

wmaraci
reklam

OmerGunay OmerGunay https://omergunay.net Kullanıcı
  • Üyelik 15.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 1206
  • Beğeniler 374 / 380
  • Ticaret 16, (%100)
Ben her zaman yenilikleri seviyorum ama yenilikler de çok sıkıntılar yaşıyoruz malesef. Dokunmatik ekranlarda istemeden yapılan aramalar , elin çarpmasıyla gönderilen mesajlar vs vs. Gözü algılayan makine iyi olacaktır illaki ama elle aldığımız sonucu alamayacağımıza eminim..Artı olarak kameraya bakıyor olacaksın sürekli :)

Herkes yediğinden ikram eder..(Yavuz Sultan Selim)

omerenes omerenes WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 695
  • Beğeniler 93 / 127
  • Ticaret 9, (%100)
Aynen bende dün haberde gördüm bunuda.

Bu daha çok engelli vatandaşlara yatkın bir proje şu anki günümüz insanlarının kullanacağını sanmıyorum.

Tabikide bu teknoloji ileride daha çok gelişeceğinden daha çok işe yarayabilir.

Allah hep güzel insanlar çıkarsın karşımıza.

ntka ntka https://ntka.org Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Agent
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** T**
  • Mesajlar 2760
  • Beğeniler 811 / 810
  • Ticaret 262, (%100)
bence olmamış çünkü gözü sabit tutamazsınız devamlı gözü aç kapa yapıyoruz oda çok sorun cıkartır.
rkorkmaz

kişi bu mesajı beğendi.

seditio.com.tr - dijitalsite.com.tr ister al / ister sat / yeni üyelere 25 tl bakiye hediye
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

Ömer Günay adlı üyeden alıntı

Ben her zaman yenilikleri seviyorum ama yenilikler de çok sıkıntılar yaşıyoruz malesef. Dokunmatik ekranlarda istemeden yapılan aramalar , elin çarpmasıyla gönderilen mesajlar vs vs. Gözü algılayan makine iyi olacaktır illaki ama elle aldığımız sonucu alamayacağımıza eminim..Artı olarak kameraya bakıyor olacaksın sürekli :)

ntka adlı üyeden alıntı

bence olmamış çünkü gözü sabit tutamazsınız devamlı gözü aç kapa yapıyoruz oda çok sorun cıkartır.

Teknolojik gelişmelere bu şekilde yaklaşılmaması taraftarıyım. Özellikle de bu dünyanın içinde olan bizler tarafından. Düşünsenize, bundan 30 yıl önce mouse'un ilk testlerinde de "öyle olur, bu olur, yanlışlıkla tıklarsak neler olur?" tarzı tepkiler illaki gelmiştir. Ama gelişme süreci tamamlandığında her cihaz mümkün olan en iyi kullanım şekline göre ayarlanıyor. Yani henüz geliştirilmeye çalışılan bir sisteme bu tarz bir yaklaşım bence yanlış. Sonuçta şu var; bu sistem gelişme sürecinde ve bunu geliştirenler de bu sorunlarla uğraşıyorlar.
ntka

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al