wmaraci reklam

Web hosting - VPS arasındaki Fark

15 Mesajlar 2.167 Okunma
wmaraci reklam

cuma233 cuma233 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Serbest meslek
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 44 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Web hosting VPS arasındaki Fark nedir?

Diyelim ki günlük 5k bir site hangisini kullanmalı? Web kullanırsa faydası zararı, VPS kullanırsa faydası zararı nelerdir? Bilgilendirirseniz sevinirim.

wmaraci
reklam

sineer sineer Web Hosting Kullanıcı
  • Üyelik 07.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek İnternet Hizmetleri
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 570
  • Beğeniler 373 / 151
  • Ticaret 30, (%100)
Web hosting paylaşımlı sunucu içerisinde yer alan bir çok web sitesi ile sizin web sitenizin aynı alanda yer alması demek. Paylaşımlı hostingler içinde yüksek tüketimi olan web siteleri için seçenekler bir çok hosting firmasında sunulmaktadır.Cpu ve ram donanımı olarak.

Vps ise fiziksel bir sunucu içerisinde sanallaştırma işlemi uygulanmış bir den fazla bağımsız sunuculara deniyor. Yani vps sunucu kiraladığınız'da işletim sistemine cpanel veya plesk panel gibi seçeneklere siz karar verebiliyor ihtiyaçlarınıza göre oluşturuyorsunuz. Sanal sunucu için cpu ram ve depolama alanını ihtiyacınıza göre belirliyorsunuz ona göre sipariş ediyor kullanıyorsunuz.
cuma233

kişi bu mesajı beğendi.

Bizcehost.com İnternet ve Bilişim Hizmetleri

farukkarahan farukkarahan StarDust Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek technical expert
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 783
  • Beğeniler 107 / 218
  • Ticaret 5, (%100)
Günlük 5k hiti olan vps kullanmalı. Hatta bence yapabilen herkes vps kullanmalı.
cuma233 darknov4

kişi bu mesajı beğendi.

refalert refalert WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Programcısı
  • Konum Adana
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 240
  • Beğeniler 17 / 73
  • Ticaret 0, (%0)
Sunucu yönetimiyle uğraşmam dersen, 1gb ram ve 1 ham işlemci kullanımı sağlayan yabancı firmalar mevcut. Vps emek ister, bakım ister..
cuma233

kişi bu mesajı beğendi.

https://wordpress.name.tr/ Wordpress Hakkında Herşey!
wmaraci
wmaraci

resulzade resulzade Sosyal Medya Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Sosyal Medya Uzmanı, Editör
  • Konum Azerbeycan
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 7 / 41
  • Ticaret 8, (%100)
O kadar hit alan bir site vps kullanmalı. Hatta mümkün olan herkes. Şöyle düşün, hosting aldığında, atıyorum 16 gb ramı, 12 çekirdeği olan bir sunucuya 200 site kuruluyor, tamamen örnek veriyorum, bir siteye çok çok az ram düşüyor, çekirdek desen düşmüyor zaten :)))))) Fakat vps de, 4 çekirdek 4 gb ramlı bir sunucu alsan 20 TL/ay fiyatına, bunların hepsi senin olur ve siten aşırı hızlı olur. Hem de, hosting aldığında, bir sunucuda 200 site var diyelim örnek olarak. Her sitenin ana makinesi ve ip'si aynı. Google bu sitelerden birisini spam olarak algılarsa, makinedeki diğer tüm sitelere de bu direkt olarak etki edecektir. Farklar bunlar, ikisini de dene, tarafını seç demek isterdim ama önerim VPS. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
cuma233

kişi bu mesajı beğendi.

Teknobilim Teknobilim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Dış Ticaret Uzmanı ve Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 44 / 104
  • Ticaret 64, (%100)
Yüsek hit alanlar vps'den önce ücretli CDN hizmeti kullanmalı diye düşünüyorum. VPS ekstra iş yükümlülüğü ve stres yaratır. Eğer ben teknik olarak server kurmaya ve işletmeye yetkinim diyorsanız yeterli RAM, CPU kaynakları olan bir vps tercih edilebilir. Her şeye rağmen önce CDN derim.
cuma233

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Cdn Türkiye lokasyonda barınan, Türkiye hedefli olan siteler için açılış hızı bakımından faydalı değildir.

Bizzat hemen her sitede değişik cdn firmaları ile test etmiş biri olarak söylüyorum.

Cdn kullanımında Gtmetrix puanları yükselince hız artıyor diye düşünülmesin.

Resimleri temaya göre ebatlandırmadan ve optimize etmeden yüklediğimiz sürece hiç bir yerde performans alamazsınız. Üstüne bu hali ile cdn kullanırsanız sadece hızı yavaşlatmış olursunuz. Bu aynı zamanda Cloudflare için de geçerlidir.

Yüksek hitli olan sitelerde Vps kullanmak en mantıklısıdır. Burada önemli olan; Vps kullanımında Litespeed çok masraflı olacağı için Nginx hakkında bilgi gerekmesidir. Nginx kavrarsanız problem yaşamazsınız.
cuma233 saaqul webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

farukkarahan farukkarahan StarDust Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek technical expert
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 783
  • Beğeniler 107 / 218
  • Ticaret 5, (%100)
Ben cyberpanel kullanıyorum litespeed var, ücretsiz. Tüm ayarları kendime göre yaptım. Hostinglerdeki litespeed tamamen kısılmış durumda. Şuanda bununla ilgili yazı hazırlıyorum, araştırma yapıyorum. Bence hostingler amatörler için, yada yeni başlayanlar içinde diyebilirim. Sunucu bilginiz hiç yok ise birşey diyemem ama meraklı iseniz çok zor değil. CDN yada Cloudflare yukarı da değinildiği gibi Türkiye için gereksiz hatta zararlı. Hangi firmanın hosting ini kullanırsanız kullanın ne kadar para verirseniz verin kendinize ait bir vps en az 2 kat daha hızlı.
cuma233

kişi bu mesajı beğendi.

DeepX DeepX PM ile ulaşın Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Van
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 218 / 218
  • Ticaret 1, (%100)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Cdn Türkiye lokasyonda barınan, Türkiye hedefli olan siteler için açılış hızı bakımından faydalı değildir.

Bizzat hemen her sitede değişik cdn firmaları ile test etmiş biri olarak söylüyorum.

Cdn kullanımında Gtmetrix puanları yükselince hız artıyor diye düşünülmesin.

Resimleri temaya göre ebatlandırmadan ve optimize etmeden yüklediğimiz sürece hiç bir yerde performans alamazsınız. Üstüne bu hali ile cdn kullanırsanız sadece hızı yavaşlatmış olursunuz. Bu aynı zamanda Cloudflare için de geçerlidir.

Yüksek hitli olan sitelerde Vps kullanmak en mantıklısıdır. Burada önemli olan; Vps kullanımında Litespeed çok masraflı olacağı için Nginx hakkında bilgi gerekmesidir. Nginx kavrarsanız problem yaşamazsınız.

Hocam Litespeed neden masraflı dediniz ? Bende kullanıyorum kısa süre içinde 2 Gb alan kapladı ve giderek artıyor, nedenini anlamadım cache yüzünden mi bu şekilde oldu ?
Site hızına etkisi iyi ama bu şekilde alanı daima kaplarsa kaldırmaya dusunuyorum. Fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

DeepX adlı üyeden alıntı

Hocam Litespeed neden masraflı dediniz ? Bende kullanıyorum kısa süre içinde 2 Gb alan kapladı ve giderek artıyor, nedenini anlamadım cache yüzünden mi bu şekilde oldu ?
Site hızına etkisi iyi ama bu şekilde alanı daima kaplarsa kaldırmaya dusunuyorum. Fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

Litespeed günlük cache klasörü oluşturur ve belirli aralıklarla temizlenmesi performans açısından daha sağlıklıdır.

Alan artma durumuna bir şey diyemem açıkçası. Çünkü litespeed ana dizin dışında yer alıyor.

Masraf konusuna gelecek olursak; https://www.litespeedtech.com/products/litespeed-web-server/lsws-pricing tek domainda ücretsizdir ancak 2 GB MEMORY kapasitesine kadardır.

Yani iyi performans almak için zaten sunucu özellikleri yüksek olmak zorunda. Artı Litespeed 8 GB MEMORY kapasitesine kadar aylık 10 dolar. Malum, döviz sürekli artışta.

Bu yüzden ben Plesk Panel ile Nginx daha mantıklı buluyorum. Wordpress için Nginx açısından cache eklentileri de ücretsiz olarak mevcut ayrıca.

Ama e-ticaret sitesi olduğunda durum Litespeed kullanmayı gerektirebiliyor First Byte Time açısından. Bu da ürün sayısı ile alakalı bir durumdur.

Bu konularda hosting firmasından destek istemek daha sağlıklıdır. Ben tecrübelerimi aktarıyorum sadece.

İyi forumlar dilerim.
DeepX

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al