wmaraci reklam
lidertakipci

@font-face Türkçe Karakter Sorunu – Çözümü

6 Mesajlar 8.281 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ErenKeskin ErenKeskin Girişimci, Front-end Developer Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Elektrik-Elektronik Mühendisi
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 1223
  • Beğeniler 243 / 336
  • Ticaret 2, (%100)
@font-face çok yaygın olarak kullanılan ve siteye giren kişinin sisteminde olmayan fontları kullanmamıza yarayan özelliktir. Genellikle Cufon kullanmak istemeyen kullanıcıların CSS‘de başvurduğu yöntemdir. Eğer @font-face kullanırken Türkçe karakter desteği içermeyen bir font kullanırsanız sitenizde bazı hatalar olacaktır. Bu hatanın nasıl giderileceğini bu yazıyı okuyarak yapabilirsiniz.

@font-face Kullanımı
@font-face {
font-family: Myriad Pro;
src: url("fontunyolu");
}
a {font-family: Myriad Pro; }

Normalde @font-face kullanımının en sade hali budur. Ancak bu sadece tek bir fon üzerinde işlem yapmamızı sağlar. Eğer birden çok tarayıcıda bu fontun işlem görmesini istiyorsanız http://www.fontsquirrel.com/fontface/generator’a giderek istediğiniz font’u “Add Fonts” diyerek yüklüyoruz. Çıkan kısımlardan yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İndirilen dosyalar arasından size gerekli olan dosyalar sadece “.eot”, “.ttf”, “.woff”, “.svg” uzantılı dosyalardır. Bu dosyalar bir klasörüm oluşturup içerisine attıktan sonra, rar dosyasının içerisinde bulunan stylesheet.css dosyasını açarak içerisinde bulunan @font-face kodunu kopyalayınız. Kendi CSS dosyanızı açarak onun içerisine bu kodu yerleştiriniz. Ardından fontu kullanmak için font-family: FontunAdı; yazmanız yeterlidir.

@font-face Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Yukarıda “FontSquireel.com”‘dan font yüklemeyi görmüştük. Orada 3 adet seçenek bulunmakta ve otomatik olarak “Optimal” veya “Basic” seçilidir. Bizim Türkçe Karakter Hatasını gidermek için “EXPERT” seçeneğini seçmemiz gereklidir. Seçtikten sonra gelen özelliklerden “Font Formats“dan SVG’yi işaratledikten sonra, “Subsetting” seçeneğini bularak “Custom Subsetting“‘i seçelim. Gelen ekrandan “Language” Turkish olarak seçtikten sonra “Single Characters:” kısmına “ç,Ç,ş,Ş,ı,İ,ğ,Ğ,ü,Ü,ö,Ö,ü,Ü” Türkçe karakterleri yazarak fontumuzu indirirsek Türkçe karakter hatamız ortadan kalkacaktır.

Ben bu şekilde sorunumu ortadan kaldırdım. Sizlerde bu şekilde deneyerek yapabilirsiniz. Eğer her hangi bir sorun olursa sitemdeki konunun altından yorum olarak bana bildirebilirsiniz.

Kaynak: http://erenkeskin.com/font-face-turkce-karakter-sorunu-cozumu/

herenkeskin.com - Elektrik ve Elektronik Mühendisi - Gömülü Sistemler üzerine çalışıyorum.
wmaraci
reklam

ajnsmt ajnsmt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 37
  • Beğeniler 7 / 6
  • Ticaret 0, (%0)
dostum teşekkür ederim...

istanbul Şehri

kilitbilgi kilitbilgi kilitbilgi@gmail.com Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 396
  • Beğeniler 82 / 125
  • Ticaret 3, (%100)
Güzel bir bilgilendirme.
Teşekkür ederim.

4531 4531 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 13.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 996
  • Beğeniler 210 / 211
  • Ticaret 3, (%100)
teşekkürler. Ben kısa sürede halletmek için türkçe karakterli fontu buluyorum :) em güzeli
eurof55 yada eurof75 harikadır. Ancak Harabara fontuna bunu uygulayabilirsem harika olur

wmaraci
wmaraci

ErenKeskin ErenKeskin Girişimci, Front-end Developer Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Elektrik-Elektronik Mühendisi
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 1223
  • Beğeniler 243 / 336
  • Ticaret 2, (%100)
Teşekkür ederim arkadaşlar.

herenkeskin.com - Elektrik ve Elektronik Mühendisi - Gömülü Sistemler üzerine çalışıyorum.

selimreis selimreis İB & HB Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek İnternet Hizmetleri Sorumlusu
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Hay Allah senden razı olsun.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al