freelance iş ilanları

Merhabalar HTML Web Site Ödevi

9 Mesajlar 3.804 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

PorFavorDama PorFavorDama WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaslar web tasarım ogrenıyoruz bır suredır. Hocamızın bızden ıstedıgı tabloları kullanarak kucuk caplı bır web sıtesı tasarlamak . Ben biraz daha ayrıntıya gırmek ıstıyorum hem merak ettıgım hemde becerebıldıgım ıcın . Bunun ıcın nasıl bır yol ızlememı onerırsınız ? Yani html ile oluşturduğum tabloları header footer vs vs oluşturup sonra frameler ile mi birleştireyim ? Yoksa her sayfa için ayrı ve tek bir tablo mu oluşturayım yardımcı olur musunuz ?

Teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

bjlkl bjlkl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)
tek bir tablo oluşturup rowspan, colspan özelliklerini kullanabilirsin.
ayrıca macromedia dreamweaverdan da şablonu hazır çizip kodların nasıl olduğunu rahat bir şekilde görebilirsin. ben daha önce hiç denemedim tabloyla site hazırlamayı nasıl bir şey merak ediyorum açıkçası. eskiden css yoktu sonuçta :)
PorFavorDama

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

bjlkl adlı üyeden alıntı

tek bir tablo oluşturup rowspan, colspan özelliklerini kullanabilirsin.
ayrıca macromedia dreamweaverdan da şablonu hazır çizip kodların nasıl olduğunu rahat bir şekilde görebilirsin. ben daha önce hiç denemedim tabloyla site hazırlamayı nasıl bir şey merak ediyorum açıkçası. eskiden css yoktu sonuçta :)

Bildiginiz tablo işte yanı herşeyi tablolara gore hazırlıyorsunuz sonra istediğiniz satır ve sütunları birleştirerek o hücreleri istediğiniz veri ile dolduruyorsunuz bana basit gibi geldi css e falan gerek yok ben web tasarım o kadar anlamam zaten :)

Yapıp subdomaine atmayı dusunuyorum merak edersenız pm atarım yapınca :)

Birde şey sorucam tek bır tablo ile çok sıkıntılı olmaz mı ? Sonucta header footer falan filan diğersayfalardada gerekecek ve ben bunları tekrar eklemek zorunda kalacagım ama header.html footer.html olarak yapsam frame ile direk bunları çekebilirim diye düşünüyordum ?

Sağolun.. :)
bjlkl

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)

PorFavorDama adlı üyeden alıntı

Bildiginiz tablo işte yanı herşeyi tablolara gore hazırlıyorsunuz sonra istediğiniz satır ve sütunları birleştirerek o hücreleri istediğiniz veri ile dolduruyorsunuz bana basit gibi geldi css e falan gerek yok ben web tasarım o kadar anlamam zaten :)

Yapıp subdomaine atmayı dusunuyorum merak edersenız pm atarım yapınca :)

Birde şey sorucam tek bır tablo ile çok sıkıntılı olmaz mı ? Sonucta header footer falan filan diğersayfalardada gerekecek ve ben bunları tekrar eklemek zorunda kalacagım ama header.html footer.html olarak yapsam frame ile direk bunları çekebilirim diye düşünüyordum ?

Sağolun.. :)

bir deneme yaptım:

kodları böyle yazdım. istersen çalıştırıp bir bak. aynı tablo üzerinden böyle yapılabiliyor. framelere bence gerek yok
PorFavorDama

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

bjlkl adlı üyeden alıntı

bir deneme yaptım:

kodları böyle yazdım. istersen çalıştırıp bir bak. aynı tablo üzerinden böyle yapılabiliyor. framelere bence gerek yok

Aslında böylede olabilir hocam işte dediğim gibi yani mesela ana sayfaya bunu yaptım diğer sayfalara da sonuçta aynı şeyleri yazmak zorunda kalacağım sabit olan menüyü sidebarı falan filan :)

Dediğiniz gibi başlamayı dusunuyorum bakalım sağolun hocam

• Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)
önemli deil usta. ama zaten bu işler hep aynı şeyleri tekrardan yazarak oluyor.

frameler de ileri kodlama derecesinde seo çalışmaları yaptığın zaman dezavantaj oluşturuyor. bu yüzden gerek görmüyorum
PorFavorDama

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

bjlkl adlı üyeden alıntı

önemli deil usta. ama zaten bu işler hep aynı şeyleri tekrardan yazarak oluyor.

frameler de ileri kodlama derecesinde seo çalışmaları yaptığın zaman dezavantaj oluşturuyor. bu yüzden gerek görmüyorum

Evet framelerinde öyle bir eksisi varmış artık kullanılmıyor eğer doğru olarak biliyorsam mesela google ın indexlemesinde mi ne sıkıntı yaşanıyormuş yanı benım anladıgım bu pek anlamıyorum bu işlerden ben o zaman tek table olarak başlıyorum sağolun :)

Peki tek sayfa bir kaç table kullanmamda sıkıntı olur mu yoksa tüm herşeyi 1 table in içerisinde yeni satır ve sütunlar açarak mı şekillendireyim ?

• Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)
birden fazla table kullanırsan da güzel şeyler ortaya çıkabilir. ama benim verdiğim örnekte cellspacing="10" cellpadding="10" gibi ve colspan özelliklerini kullanmanız hocanın da hoşuna gidecektir ve görünüm de daha güzel olacaktır diye düşünüyorum. öbür türlü 3 table kullansan görünüm biraz daha değişir ve sınıftaki kolaya kaçmak isteyenler 3-4 table kullanır ama sen farklı bir şey yapıp tarzını ortaya koyarsın
PorFavorDama

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

bjlkl adlı üyeden alıntı

birden fazla table kullanırsan da güzel şeyler ortaya çıkabilir. ama benim verdiğim örnekte cellspacing="10" cellpadding="10" gibi ve colspan özelliklerini kullanmanız hocanın da hoşuna gidecektir ve görünüm de daha güzel olacaktır diye düşünüyorum. öbür türlü 3 table kullansan görünüm biraz daha değişir ve sınıftaki kolaya kaçmak isteyenler 3-4 table kullanır ama sen farklı bir şey yapıp tarzını ortaya koyarsın

Tamamdır bu onerınızıde alıyorum hocam sagolun şimdi ben başlayayım yazmaya :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al