wmaraci reklam
lidertakipci

Ücretli / Ücretsiz HTML Temaları kodlayıp, satmak suç mu?

10 Mesajlar 2.088 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

onurkoseler onurkoseler Game Developer Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek #
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 383
  • Beğeniler 84 / 90
  • Ticaret 4, (%100)
Merhabalar,

Bir süredir bu konuyu araştırıyorum fakat henüz net bir bilgi edinemedim. themeforest vb. internet sitelerinde satışa çıkan, ücretli HTML temaları edinip(satın alıp) kodlayıp, satışa çıkarma durumu sıkıntı yaratır mı?

// Konuyu yanlış yere açmış olabilirim, kusura bakmayın \\

wmaraci
reklam

EmirTAS EmirTAS Yazarım! Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazar, çizer, biçer!
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 661
  • Beğeniler 24 / 189
  • Ticaret 8, (%100)
Keşke themeforeste baksaydınız. Burada konu açmanıza gerek kalmayacaktı. Lisansa göre değişkenlik gösterir.

Gökten deniz yağsa, aramızdan su sızmamalı.

• Üyelik 20.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek #
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 383
  • Beğeniler 84 / 90
  • Ticaret 4, (%100)
themeforest'te sana Türkçe olarak satabilir/satamazsın demiyorlar. o yüzden buraya konu açma gereği duydum. Yeteri kadar ingilizceye sahip değilim.

altunoren altunoren bilmenizgerek.com Kullanıcı
  • Üyelik 07.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Web Yazılım, Grafik Tasarım
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad İ** A**
  • Mesajlar 356
  • Beğeniler 25 / 99
  • Ticaret 0, (%0)
Themeforest'ten aldığın temayı themeforestte geri satamazsın. Ama dışarıda satmak istersen etik olarak doğru olmaz fakat düzenleyip müşterinin istediği tarza getirirsen bu mümkündür. Müşteri temada bir yerin değişmesini ister ve değiştiremezsen müşteri kaybetmiş olursun. Onun haricinde satışını siteden yapamazsın. En fazla şu şekilde satabilirsin. Temayı müşteri için alırsın aynı temayı başka müşteri için tekrar almış gibi başka müşteriye satabilirsin. Tabi vicdanına kalmış.

wmaraci
wmaraci

GokhanKara GokhanKara Whatsappla.com Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 1421
  • Beğeniler 760 / 545
  • Ticaret 21, (%100)
Bu konuda detaylı bir makale yazmanın vakti geldi demektir :)

Bu mesajımı okuyun gün içerisinde bu konu hakkında detaylı bir makaleyi yazıp link vereceğim.

Profesyonel Tasarım & Wordpress Tema / Eklenti hizmeti - http://whatsappla.com/@gokhankaraofficial

• Üyelik 20.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek #
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 383
  • Beğeniler 84 / 90
  • Ticaret 4, (%100)
altunoren hocam themeforest'e satmayı zaten düşünmüyorum, düşünsene başka bir yapımcının temasını HTML olarak alıp, PHP ile düzenleyip, oraya gönderiyorsun. Sence etik bir olay mı ? :D Adama küfür ederler küfür. Bir müşterim HTML tema beğendi ve bir kaç isteği ile değişiklik talep etti, temayı aldım ve satış işlemini gerçekleştirdim müşteriye teslim ettim. Fakat vicdanen rahat değilim doğru mu yaptım? yanlış mı? yaptım diye düşünüp duruyorum 1 haftadır.

GokhanKara usta link açılmıyor, kısıtlı gözüküyor.
MesuT

kişi bu mesajı beğendi.

MesuT MesuT Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 1830
  • Beğeniler 1585 / 557
  • Ticaret 2, (%100)

onurkoseler adlı üyeden alıntı

altunoren hocam themeforest'e satmayı zaten düşünmüyorum, düşünsene başka bir yapımcının temasını HTML olarak alıp, PHP ile düzenleyip, oraya gönderiyorsun. Sence etik bir olay mı ? :D Adama küfür ederler küfür. Bir müşterim HTML tema beğendi ve bir kaç isteği ile değişiklik talep etti, temayı aldım ve satış işlemini gerçekleştirdim müşteriye teslim ettim. Fakat vicdanen rahat değilim doğru mu yaptım? yanlış mı? yaptım diye düşünüp duruyorum 1 haftadır.

GokhanKara usta link açılmıyor, kısıtlı gözüküyor.

Sen emek verip düzeltmişsin ayarlama yapmışsın bunda bir şey yokkı

FarkliAdam FarkliAdam WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ç** Y**
  • Mesajlar 245
  • Beğeniler 27 / 81
  • Ticaret 6, (%100)
Bir müşterin senden blog sitesi açmanı ve bir kaç düzenleme yapmanı istedi. Sende gittin wordpress kurdun ve default tema üzerinde gerekli değişiklikleri yaptın ve işini tamamladın.

Şimdi ;
Wordpress zaten senin yazılımın değil ama bunun satışını yapmış oldun. Temada aynı şekilde tabi ki, ama ortada şöyle bir olgu var. Sen müşterinin isteği doğrultusunda gerekli değişiklikleri ya da eklemeleri yaparak ticaret yapmış oldun. Olayın etikliği hakkında bilgi sahibi olmak istersen diyanete başvur derim, ama bana göre ( buranın altını çiziyorum ) eğer kişinin tasarım bilgisi yoksa ve ortaya bir iş koymak istiyorsa. Gayet yapılabilir bir durum.

Kafaları daha çok karıştırdım. Hadi bakalım... :D

sahinyghs sahinyghs sahinenes.com Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci , Android Developer
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 433
  • Beğeniler 45 / 93
  • Ticaret 3, (%100)
İlk önce o temanın sahibine mesaj atın deyinki "birader bak ben düzenledim hallettim güzel oldu satayım sana" . Adam derse tamam sat ona. Demezse sitede sat . Bence teklifi verdiğin için haklı durumda olursun

Profesyonel Android uygulama yazımı.

• Üyelik 20.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek #
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 383
  • Beğeniler 84 / 90
  • Ticaret 4, (%100)

FarkliAdam adlı üyeden alıntı

Bir müşterin senden blog sitesi açmanı ve bir kaç düzenleme yapmanı istedi. Sende gittin wordpress kurdun ve default tema üzerinde gerekli değişiklikleri yaptın ve işini tamamladın.

Şimdi ;
Wordpress zaten senin yazılımın değil ama bunun satışını yapmış oldun. Temada aynı şekilde tabi ki, ama ortada şöyle bir olgu var. Sen müşterinin isteği doğrultusunda gerekli değişiklikleri ya da eklemeleri yaparak ticaret yapmış oldun. Olayın etikliği hakkında bilgi sahibi olmak istersen diyanete başvur derim, ama bana göre ( buranın altını çiziyorum ) eğer kişinin tasarım bilgisi yoksa ve ortaya bir iş koymak istiyorsa. Gayet yapılabilir bir durum.

Kafaları daha çok karıştırdım. Hadi bakalım... :D

benim yandı, buna hakkın yok! :D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al