wmaraci reklam

‎.TR alan adları operasyonunda NIC.TR dönemi bitiyor

9 Mesajlar 2.792 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

http://www.trabis.gov.tr/tr/index.html

---------------------------------------------------------------------------

.tr uzantılı domainlerin kayıt merkezi olarak uzun yıllardır çalışan Nic.TR, görevini 7 Kasım 2012 tarihi itibarıyla faaliyete başlayacak olan TRABİS'e bırakacak.

.tr uzantılı domain kayıt işlemleri Odtü merkezli çalışmalarına devam eden Nic.TR yerine BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) 'nin kurduğu TRABİS tarafından yürütülecek.

TRABİS Nedir?

TRABİS, ".tr" uzantılı internet alan adı sisteminin ve buna ait merkezi veritabanının işletilmesine, rehberin oluşturulmasına, güncellenmesine ve rehberlik hizmetinin sunulmasına ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasına imkân veren, tüm bu faaliyetlerin güvenli ve iş sürekliliğini sağlayacak şekilde gerçekleştirildiği sistem olarak tanımlanıyor.

Ayrıca TRABİS, ".tr Ağ Bilgi Sistemi" 'nin kısaltması olarak belirlenmiş.

Yapılan bu düzenleme ile .tr domainlerin yönetimi Odtü'den alınıp Bilgi Teknolojileri Kurumu'na verildi.

Dikkatimi çeken ve birçok kişinin uzun süredir beklediği düzenleme olan bir diğer nokta ise .com.tr gibi belge gerektiren uzantıların belgesiz şekilde kaydedilebilmesiine olanak sağlanmasıydı.

BTK İnternet Alan Adları Yönetmeliği'nin

Alan Adlarının Yapısı ve Belgeli Tahsis Edilen Alt Alanlar isimli ek bölümünün 3. maddesinde

“.av” Türkiye Barolar Birliğine kayıtlı serbest avukatlar, hukuk büroları ve avukatlık ortaklıkları
“.bel” İçişleri Bakanlığı kayıtlarında yer alan belediyeler
“.dr” Türk Tabipler Birliğine kayıtlı tıp doktorları, doktor ortaklıkları, hastaneler ve Sağlık Bakanlığı birinci basamak sağlık kuruluşları
“.edu” T.C. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan yüksek eğitim kurumları
“.gov” Kamu kurum ve kuruluşları
“.pol” Emniyet Genel Müdürlüğü ve bünyesindeki birimler
“.k12” Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanmış okul öncesi eğitim veren kreş, anaokulu, ilköğretim, lise ve dengi öğretim kurumları
“.tsk” Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan birimler

için tahsis edilmiş ve .com, .net, .biz, .info, .bbs, .name, .org, .web, .gen, .tel hakkında belge gerektirdiğine dair hiçbir açıklama eklenmemiş.
Bu sebeple .com, .net, .biz, .info, .bbs, .name, .org, .web, .gen, .tel için belge gerektirmeden işlem yapılabileceği akıllara geliyor.

Detaylı bilgilere www.trabis.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
Her ne kadar web sitesine ve logosuna bakınca öyle görünmese de umarım Nic.TR'den daha iyi hizmet veren bir kurum olarak TRABİS bizi şaşırtır.

Kaynak: Domain Forumları
MstDrsn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
  • Üyelik 11.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emekçi
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 5984
  • Beğeniler 3896 / 3904
  • Ticaret 6, (%100)
Site tasarımı tek kelime ile berbat. Böyle bir tasarım ile değişimden söz etmeleri komik olmuş :)
MstDrsn micromillian siyahh

kişi bu mesajı beğendi.

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

MstDrsn MstDrsn Yine Yeni Yeniden Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1872
  • Beğeniler 188 / 361
  • Ticaret 15, (%100)
Katılıyorum tasarım berbat ama .tr uzantılar çok güzel olacaktır diye düşünüyorum.Umarım sınırlama getirmezler.

trgy trgy Mühendis Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Macaristan
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 390
  • Beğeniler 32 / 209
  • Ticaret 16, (%100)
Şu firma olmadan alınan .com.tr sitelerin hepsini kapatsalar iyi olacak. En başta http://filmizle.com.tr/ bu sitenin kapatılması gerekli. Hem illegal yayın yapıyor hem de marka patentimiz var diyip duruyor. Yani hem suçlu hem güçlü.

Ayrıca .com.tr alan adı uzantısı değildir. .tr alan adı uzantısıdır. com.tr ise alan adıdır. Bize verilen şeyler subdomain oluyor kısacası.
Batuhan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
İlkokullu bir çocuğun dönem ödevi gibi olmuş bu site. :)
brk Ghost

kişi bu mesajı beğendi.

test9 test9 IT Project Manager Kullanıcı
  • Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek IT Project Manager
  • Konum Van
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 2 / 109
  • Ticaret 13, (%100)
Arkadaşlar verdiğiniz adreste site bulamadım :D :D :D

Artık susmak yerine konuşmanın vakti gelmiştir diye umuyorum. Şimdi reklam yaparken iyice araştırma yapmak çok önemlidir. Bir kelimenin yanlış yazılması bile insanları kötü hislere yönlendirebilir. Konuya döndüğümüzde yasal süreci devam eden Trabis var. Henüz bir kesinlik yok. Bunu ancak 7 Kasım 2012 tarihinde görebiliriz. Ayrıca Trabis'in tasarımı uzun süredir aynı. Çünkü yeterli alt yapı hazır değil. Çok yakında site tasarımı değişecek. Trabis devreye girdiği zaman da nic.tr üzerindeki hesaplar zaten aktarılmış olacaktır. Trabis devreye girer girmez .tr uzantı alayım gibi bir düşünce de olmasın lütfen. Bunun da belli bir yasal süreci planlanmıştır. Bir yıl gibi bir süre olduğunu tahmin ediyorum. Ek olarak herkes .tr uzantıyı ilk etapta alamayacak. Bazı öncelikler olacak.
Ghost

kişi bu mesajı beğendi.

Onur07 Onur07 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 850
  • Beğeniler 596 / 114
  • Ticaret 2, (%100)

isousluer adlı üyeden alıntı

İlkokullu bir çocuğun dönem ödevi gibi olmuş bu site. :)

Abi bize hakaret ettin yahu . :(
brk

kişi bu mesajı beğendi.

batufan batufan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 243
  • Beğeniler 20 / 15
  • Ticaret 1, (%100)
İlk sitemi nic.tr den almıştım ne olursa olsun yinede ordan alırım.Hiç gözüm tutmadı yeni siteyi ve nic.tr devri kapanıyo diyince kafam attı...

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)

Onur07 adlı üyeden alıntı

Abi bize hakaret ettin yahu . :(

Sözüm meclisten dışarı diyeyim o zaman. :)
Onur07

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al