wmaraci reklam
lidertakipci

Ücretsiz Alan Adı ve Web sitesi Kurulumu Yöntemleri

5 Mesajlar 1.750 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

wolveron wolveron ozgurlukicin.com Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Seo Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 197
  • Beğeniler 6 / 57
  • Ticaret 21, (%95)
Çoğu yeni kullanıcının problemidir. Acaba hangi alan adını alsam, hangi hosting firmasını seçmeliyim gibi. Özellikle deneme aşamasında olan yapılanmalar için bu dahada çıkalmaz bir hal alır.

Örnel olarak ücretsiz bloglar mevcut ama siz bir üst seviyeye geçmek istiyorsunuz. Başarılı olursanız yatırım yapmak istiyorsunuz. Burada bir çok farklı yöntem bulunmakta ama biz en hızlı ve basit olan ile size yol göstermek istedik.

Burda yapılacak iş, başlangıç olarak ücretsiz domain servislerinden alan adı kaydı dır. Burada cname kaydı düzeltme özelliği açısından registry.cu.cc sitesini ilk olarak öneriyoruz. Free üyelikte 100 adet sınır ile cu.cc alan adı kaydına izin veriyor. İlk olarak buradan istediğiniz adette alan adı kaydı yapıyorsunuz. Alan adınızı bu uzantıya uygun birde ad seçerseniz dahada çarpıcı olacaktır.Kuyum.cu.cc, seo.cu.cc gibi. Kayıt işlemimiz bittikten sonra, ücresiz blog servisleri arasında yer alan tumblr.com'u kullanacağız. Buradan istediğimiz adette yine subdomain şeklinde blog oluşturuyoruz. Çok fazla detaya girmiyorum okadarını yapmaya çalışalım.

Bu iki işlem bittikten sonra ,tumblr nin özel domain özelliğini kullanarak, ücretsiz servisten oluşturduğumuz alan adını, tumblr bloğumuza yönlendireceğiz.

Aşağıda tumblr alan adı yönlendirma talimatı yer alıyor. Tabi biraz karışık gözükebilir. Uzman arkadaşların yararlanması için detay yazdım sadece. İşlem şu şekilde olacak. Registry.cu.cc sitesinden my domains sekmesinden kayıt ettiğimiz alana adları görülmekte her alan adının karşısında bir kalem simgesi ile editleme bölümüne girelim. Burada üç simgeli seçenek çıkar.
URL Forwarding
Nameserver
Zone Records

Biz Zone Records bölümüne giriyoruz.Create Zone Record bölümünden , record Type sekmesini CNAME olarak belirleyip hemen altında bulunan Content bölümüne, domains.tumblr.com adresini giriyoruz. Buradaki işimiz bukadar.

Şimdi tumblr hesabımıza giderek sağ taraftaki kısımda yer alan kayıt ettiğimiz herhangi bir blog ismine tıklıyoruz. Tumblr URL blogisminiz.tumblr.com kısmının hemen sağında kalem simgesi vardır tıklıyoruz. Özel bir alan (domain) kullan bölümünü aktif edip boşluğa cname yönlendirme yaptığımız alan adını yazıyoruz. alanadınız.cu.cc şeklinde etki alanını test et diyoruz. Sonuç Gayet iyi şeklinde çıkar ise hepsi bukadar. Artık tumblr tabanlı size özel domainde bir makale yayın blog siteniz oldu.Herkese Başarılar dilerim..

Blogum için nasıl bir özel etki alanı kurarım?

Giriş öncesi adımlar:

Choose a registrar, or use tools like Yahoo Domains or Domainr to find and buy a domain name that's available. (This usually costs about $10-$40 per year.)
Make a configuration change depending on the number of levels in your desired domain. Your registrar should have instructions on how to do this.

Etki Alanı Yapılandırma
İki Seviye
(e.g. websitem.com) A kaydını (IP adresi) 66.6.44.4 olarak yönlendirin
Üç veya Daha Fazla Seviye
(www .websitem.com or blog.websitem.com) CNAME kaydını "domains.tumblr.com" adresine yönlendirin

Giriş sonrası adımlar:

Panonun üstünden Ayarlara (dişli simgesi) tıkla.
Sayfanın solundan güncellemek istediğin bloga tıkla.
Kullanıcı adı bölümünün sağ tarafında yer alan kaleme tıkla ve "Özel etki alanı kullan" kısmını etkinleştir.
Domain adı (websayfam.com gibi) ya da subdomain adı (blog.websayfam.com gibi) girin.
“Etki alanını test et” öğesine tıkla.
Test sonucunda belirlenen sorunları düzelt (varsa) ve sınama başarıyla sonuçlanana dek “Etki alanını test et” öğesine tıkla.
“Kaydet” öğesine tıkla.

Etki alanım için ad sunucularımı değiştirmek zorunda mıyım?

Hayır. Etki alanındaki seviye sayısına bağlı olarak yalnızca A-kaydı veya CNAME kaydını değiştirmen yeterli.
Etki alanımı doğru kurup kurmadığımı nasıl anlayabilirim?

Etki alanını tekrar yapılandırmayı bitirdikten sonra değişikliklerin etkili olmaıs için en fazla 72 saat beklemelisin. Alt etki alanını veya etki alanını ziyaret ettiğinde bir Tumblr hata sayfası göreceksin; —bu etki alanının doğru olarak Tumblr'ı gösterdiğiniz; fakat blogunun henüz kullanılabilmek üzere yapılandırılmadığı anlamına gelir.
Birisi Tumblr URL'mi ziyaret ederse ne olur?

Otomatik olarak yeni özel etki alanına yönlendirirler (örn: david.tumblr.com --> davidslog.com).
Bir özel etki alanı kurarken sorun yaşarsam ne yapabilirim?

Bu esnada çıkabilecek sorunlara yönelik destek veremediğimizden bu işlemi daha önce yapmış bir arkadaşından yardım alman en iyisi olacaktır.

kaynak:http://www.onlinewebsatis.com/?pnum=54

wmaraci
reklam

khazadum khazadum Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek SEO Executive & SEO Analyst
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** P**
  • Mesajlar 463
  • Beğeniler 34 / 84
  • Ticaret 3, (%100)
Elinize saglık çok güzel bir anlatım olmuş.

• Üyelik 09.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Seo Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 197
  • Beğeniler 6 / 57
  • Ticaret 21, (%95)

khazadum adlı üyeden alıntı

Elinize saglık çok güzel bir anlatım olmuş.

Teşekkür ederim. Saygılar

WebDost WebDost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 4329
  • Beğeniler 331 / 899
  • Ticaret 16, (%100)
alt yapı tumblr mı oluyor ?

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 09.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Seo Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 197
  • Beğeniler 6 / 57
  • Ticaret 21, (%95)

WebDost adlı üyeden alıntı

alt yapı tumblr mı oluyor ?

Tabi aynen. Tumblr altyapısında kendi domaininizle kullanıyorsunuz..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al