wmaraci reklam
lidertakipci

Wiki'den yeni Brandon Harris Ricası

4 Mesajlar 1.135 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

tif tif Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 485
  • Beğeniler 74 / 107
  • Ticaret 4, (%100)
Şunun üzerinden biraz olsun geçmeden 2. istek Jimmy Wales artık çekildi. Sıra wiki çalışanlarında.

Vikipedi programcısı Brandon Harris'tan
Ölüm ilanımın ilk satırını yaşıyor gibi hissediyorum.
Hayatım boyunca yapacağım hiçbir şeyin şuan Vikipedi'de yapmakta olduğumdan daha önemli olacağını zannetmiyorum. Biz sadece bir ansiklopedi yazmıyoruz, biz insanları özgür kılmak için çalışıyoruz. Ücretsiz bilgiye eriştiğimiz zaman, daha iyi insanlar oluruz. Biz dünyanın bizden daha büyük olduğunu anlıyoruz ve bu bizi hoşgörülü ve anlayışlı bir hale getiriyor.

Vikipedi dünyada en çok ziyaret edilen 5. site. Ben internet üzerinde kâr amacı gütmeyen, küçük bir yerde çalışıyorum. Bizler reklam yayınlamıyoruz çünkü bunu yapmak; bağımsızlığımızı feda etmek olur. Vikipedi asla bir propaganda aracı değildir ve olmayacaktır da. İşimiz ancak okuyucularımızın bağışlarıyla mümkündür.

Vikipedi'ye 5, 10, 20 dolar ($) ya da gücünüz ne kadarına yetiyorsa bağışta bulunarak yardım edecek misiniz?

Wikimedia Vakfı'nda çalışıyorum çünkü ruhumdaki her şey bana doğru olan şeyi yapmamı söylüyor. Kim olduğunu bilmediğimiz insanlardan para çalmak için, aptalca bir fikirle tasarlanmış kimi işler yapan; dev teknoloji şirketlerinde çalıştım. Eve yıkılmış olarak gelirdim.

Bunu bilmiyor olabilirsiniz fakat Wikimedia Vakfı çok küçük bir grupla çalışıyor. En iyi listesindeki çoğu şirketin ise binlerce çalışanı ve büyük bütçeleri var. Fakat onlar; insanları sopalar ve tellerle parçalayan yayınlar yapıyorlar.

Vikipedi'ye bağış yaptığınızda tüm dünya çapında, bilgiye ücretsiz ulaşılmasına destek olacaksınız. Bu mirası sadece çocuklarınıza ya da onların çocuklarına değil, bu hazineye; tüm dünyadan erişmek isteyen her insana bırakacaksınız.

Siz de herkesi bir gün güvence altına almış olacaksınız.

Teşekkürler...

Brandon Harris
Yazılım Uzmanı, Wikimedia Vakfı

-

Yorumsuz.

wmaraci
reklam

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)
Bağış istemekte haklılar tabi. Doğrudur. Sunucu masraflarını karşılayamıyorlardır. Sonuçta hiçbir reklam yok wikipedia'da. Ancak bu şekilde duygu sömürüsü yapar gibi bağış yapın demeleri ne kadar doğru onu bilemem.

En üst kısımda veya sitenin belli bir yerinde bir bağış kısmı bütün sene durabilir. İsteyenlerde bu bölümden girip bağışlarını yaparlar zaten.

Teknobeyin Teknobeyin Teknobeyin.com Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Entrepreneur
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** G**
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 0 / 41
  • Ticaret 1, (%100)
Wikipedia "reklamsız" site kavramının harikulade örneklerinden bir tanesidir. En azından saçma sapan reklamlarla dolu, sağdan soldan reklam fırlayan siteler gibi geçici olmaktansa, reklamsız bir şekilde kalıcı olmaya özen gösteren harikulade bir site.

Açıkçası bağış istemelerini sonuna kadar haklı buluyorum. Ve Wikipedia'nın son derece marka bir site olduğunu ve bunu devam ettireceğine inanıyorum. Her şey para değildir, bunun en iyi göstergesi de Wikipedia olsa gerek.

Teknobeyin.com — Teknolojinin Beyni

FriedeKind FriedeKind Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1431
  • Beğeniler 101 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
http://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:VikiProje_Vikipedi_T%C3%BCrkiye_Bulu%C5%9Fmas%C4%B1

yarında istanbul buluşması varmış

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al