wmaraci reklam

Master Degree bir soru geliyo JS bilmeyen tıklamasın :D

3 Mesajlar 769 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cagdastakis cagdastakis cagdastakis.com Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 728
  • Beğeniler 60 / 298
  • Ticaret 1, (%100)
Şimdi soru biraz karışık cevabı da bi o kadar karışık sanırım ama jquery javascript ustaları için bence çözülmüycek bir şey değil. Şimdi kendi yaptığım işten basite indirgeyerek soruyu soruyorum.

elimde her input için bir katsayı var.
sayfada 4 tane text inputum var. hepsinin idsi name'i ayrı. bu inputlardan herhangi birine bir rakam yazmaya başladığımda diğer inputların bu rakamı kullanarak kendi katsayılarından işlem yapıp değeri kendi inputlarına yazdırmak istiyorum. yani diyelimki katsayılar şöyle olsun;
A = 1
B = 5
C = 3
D = 9

C id'si olan inputa bir değer yazdığım anda C'id li input hariç tüm diğer inputların değeri C'ye yazdığımın kendi katsayılarıyla çarpımı olarak girmesini istiyorum. Üsteki katsayılardan örneğe devam edicek olursak C'ye 5 yazdığımı düşünelim. Bu durumda inputların değerleri aşağıdaki gibi olmalı
A = 5
B = 25
C = 5(buna kendim yazdığım için zaten işlem yapmıyo)
D = 45

Umarım anlaşılmıştır. bana en azından çıkış yolunu genel olarak hangi mantıkla gitmem gerektiğini veya buna benzer bir scriptle örnek verebilirseniz devamını getirebilirim. Yani balık tutmayın nerde tutarım ne yem kullanıyım onu söyleyin yeter :D

Konu wordpress ise gerisi teferruattır!
http://wp-nasilyapilir.com/
wmaraci
reklam

YORci YORci yorci.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Arkaplan Yazılım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad I** Y**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 88 / 127
  • Ticaret 21, (%100)
DRY prensibine uygun anlatıyorum, anlamak için daha açıklayıcı istersen uzun yoldan da anlatabilirim,

mesela bu inputlara "data-katsayi" attributesini girdiğini ve bu inputların selectorlerini bir arraya attığını düşünelim,

arraydeki inputların selectorlerin keypress eventlerini javascript yardımıyla dinlemen gerekiyor,

event dinleyiciye düşen this objesini arrayde filtreliyip kalanları çekerek data-katsayi'larını this objesinin value değeriyle ile çarpman gerekiyor,

daha sonra tekrar arraydekilerin value değerlerini, çarpıp aldığın veri ile değiştirmen gerekiyor.

Aslında çok basit.
Freelance

kişi bu mesajı beğendi.

cagdastakis cagdastakis cagdastakis.com Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 728
  • Beğeniler 60 / 298
  • Ticaret 1, (%100)
Valla katsayıyı inputa attribute olarak yazmak zaten güneşin doğuşu gibi oldu bi anda kafamda :D . Klasik kodlamada tıkanma sendromuymuş benimki :D basit ama o an akla gelmeyen bi fikir. Çok sağol YORÇI
YORci

kişi bu mesajı beğendi.

Konu wordpress ise gerisi teferruattır!
http://wp-nasilyapilir.com/
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al